кафедра педагогіки та суспільних наук

Науково-дослідна робота

          

Презентація краєзнавчих видань з історії Шишацького краю

17 квітня 2024 року в затишних стінах обласної Полтавської книгозбірні відбулася презентація добірки праць краєзнавців О. Дзюби та В. Магди: «Шишаччина: вчора, сьогодні, завтра», «Голодомор на Шишаччині», «Яресківська експедиція 1921», «Шишаччина», «Яреськи: вчора, сьогодні». Пророблена кропітка робота дослідників стала вагомим внеском в історико-краєзнавчий епос Шишаччини та надійним підґрунтям при вивченні та подальшому дослідженні історії Полтавського краю і Шишаччини зокрема.

Презентація стала авторським запрошенням до краєзнавчої прогулянки історичними та сьогоднішніми стежками Шишаччини. Під час цієї своєрідної прогулянки О. Дзюба та В. Магда інформативно й емоційно змальовували красу й велич Шишацького краю та окреслили своє бачення його майбутнього розвитку. Лейтмотивом їхніх виступів стало донесення до аудиторії унікальності і значимості Шишацького краю – своєї малої Батьківщини.

Під час зустрічі, окрім презентації власне краєзнавчих видань, автори висловили також низку слушних думок з приводу подальшого розвитку досліджень в галузі регіональної історії. При цьому особливу увагу вони акцентували на необхідності збереження незрівнянних краєвидів та унікальних туристичних можливостей Шишаччини та її виняткового культурного надбання.

Добірка праць, як і самі автори, викликали у зацікавленої аудиторії живий, непідробний інтерес, тож від самого початку презентація перетворилася у живу невимушену бесіду.

Культурний фронт не перестає працювати і надихати, донатити і волонтерити. Тож робимо все можливе там, де ми потрібні. Разом ми сила. Разом до перемоги!


Виступ д.і.н., проф., ректора ПУЕТ, голови правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексія Нестулі


Учасники презентації та д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко


Учасники презентації


Краєзнавці Васили Магда і Олександр Дзюба, завідувачка відділу краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібілотеки і мені І.П. Котляревського Вікторія Стоян


Учасники презентації

          

Відкрите заняття та взаємовідвідування є однією з основних форм контролю якості навчальної роботи кафедри та кожного викладача. З метою   вдосконалення методики проведення занять, підвищення педагогічної майстерності 8 квітня 2024 року професор кафедри педагогіки та суспільних наук, директор Навчально-наукового інституту лідерства Світлана Нестуля провела відкрите заняття з дисципліни «Особистий розвиток та лідерство (тренінговий курс)» тему «Лідерство. Досягнення максимуму». Заняття відвідали завідувач кафедри, проф. Ірина Петренко та викладачі – доценти кафедри Світлана Шара і Віта Сарапин, старший викладач Ксенія Пивоварська.

Високий професіоналізм та педагогічна майстерність, досконале володіння методикою проведення тренінгових занять з використанням інноваційних методів «Кайдзен», «Тімбілдинг», «Квітка лотоса», «Скампер» захопила не тільки студентів, а й викладачів.

Студенти з великим ентузіазмом та задоволенням виявляли самостійність у вирішенні завдань, було продемонстровано розвиток навичок ефективної самопрезентації, формування здатності до адекватного та ефективного цілевизначення під час командної роботи.

          

Презентація краєзнавчого видання

5 квітня 2024 року Олександр Сірий, член Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, презентував свою книгу про Грунську сотню та її людей на своїй Батьківщині - Грунщині (в с. Комиші Охтирського району Сумської області). На захід завітали учні школи з учителями та мешканці громади.

Подібні заходи нажзвичайно важливі, адже повертають наше історичне минуле, сприяють утвердженню почуття національної гідності, сприяють залученню громадян до пошуку свого коріння.


Члени ПОО НСКУ Ганна Грибан, Віталій Дмитренко, Ірина Петрненко, Олександр Сірий та громадськість села Комиші  /p>


Під час презентації


Олександр Сірий під час презентації 


Під час презентації

          

ПРЕЗЕНТАЦІЯ НАУКОВГО ДОРОБКУ ПОЛТАВСЬКИХ КРАЄЗНАВЦІВ

17 березня 2024 року відбулася презентація наукового доробку краєзнавця, дослідника рідного краю, члена Полтавської обласної організації НСКУ Олександра Сірого. Автор зібрав у бібліотеці с. Грунь Охтирського району Сумської області (в минулому – м. Грунь Зіньківського повіту Полтавської губернії) місцевих мешканців, щоб розповісти їм про славну козацьку історію свого краю,  зокрема Грунську сотню, відомі роди і події, пов'язані з їх Батьківщиною.

Під час презентації багато місцевих мешканців знайшли своїх пращурів і дізналися про своє походження. Вивчаймо наше славне козацьке минуле, пишаймося нашими здобутками і перемогами. Найактуальнішне це на прикордонні, у Сумський області. Ніщо не завадить популяризувати і знати своє минуле !!!

Бажаємо успіхів Олександру Сірому, нових відкриттів та реалізації творчих ідей та  планів. На презертації були присутні член ПОО НСКУ, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, відповідальний секретар організації Ірина Петренко, член ПОО НСКУ, краєзнавиця  Наталія Ковінська та член ПОО, краєзнавець з м. Котельва Микола Пшинка.    


Під час презентацї наукової спадщини Олександра Сірого в
м. Грунь Охтирського району Сумської області. 17 березня 2024 року.


Краєзнавці Олександр Сірий (ліворуч) та Володимир Цибульський з с. Грунь


Д.і.н., проф., відповідальний секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко,
член ПОО НСКУ, краєзнавець Микола Пшинка та член ПОО НСКУ,
краєзнавець Олександр Сірий


Група краєзнаців з Полтавщини та с. Грунь Охтирського району Сумської області біля памятника Остапові Вишні.

          

Участь у складі журі обласного етапу конкурсу-захисту учнівських наукових робіт членів Малої академії наук

2 і 3 березня 2024 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук  Ірина Петренко взяла участь у засіданні обласного етапу конкурсу-захисту учнівських наукових робіт членів Малої академії наук.  2 березня 2024 року було заслухано і обговорено постерний захист, 3 березня 2023 року було проведено наукову конференцію.

Учні продемонстрували високі навички роботи з документами, вміння аналізувати джерела, робити висновки та узагальнення. Тематика представлених наукових робіт характеризувалася різноманіттям та актуальністю. Бажаємо молодим науковцям подальших творчих успіхів !!!


Члени журі секції всесвітня історія: секретар Тетяна Рябокінь, д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох

          

Волонтерство не як обов'язок, а як невід'ємна частина тебе

22 лютого 2024 року докторка історичних наук, професорка, завідувачка  кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі, відповідальна секретарка Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, членкиня Української асоціації дослідниць жіночої історії Ірина Петренко  відкрила маловідоме широкому загалу ім'я   Єлизавети Скоропадської-Милорадович,  полтавської меценатки української культури та освіти.

Її ім'я - серед засновників поважної організації - Наукового товариства імені Тараса Шевченка, яка у 2023 році відзначила своє 150-річчя. За фінансової підтримки Єлизавети Милорадович у Полтаві існували навчальні заклади та видавали шкільні підручники українською мовою, було відкрито дитячі будинки.

Меценатство Єлизавети Скоропадської-Милорадович мала національну складову. Саме цим вона відрізняється від багатьох прогресивних людей свого періоду.

На підтримку ЗСУ (придбання бінокуляру для 37-ї бригади ВМС) було передано 6450 грн.

Величезна подяка кожному, хто був частинкою затишного вечора у Благокава на Соборному майдані Полтави.


Під час лекції


Під час лекції


Під час лекції


Під час лекції


Д.і.н., проф. Ірина Петренко та к.е.н., доц., директор ННІДО
 Аліна Ткаченко

          

Викладачі кафедри пройшли Базовий курс для тренерів у сфері навчання та освіти дорослих.

Протягом надзвичайно інтенсивних і цікавих шести днів  з 27 по 29 вересня та з 4 по 6 жовтня 2023 року – викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук  Нестуля Світлана Іванівна,  Шара Світлана Олексіївна та Пивоварська Ксенія Каринівна – разом  з 14-ма викладачами  кафедр ПУЕТ пройшли навчання за програмою «Базовий курс для тренерів у сфері навчання та освіти дорослих (що ґрунтується на програмі Curriculum GlobALE). Дана навчальна програма спрямована на посилення компетентностей тренерів центрів навчання та освіти дорослих в Україні, а також тренерів, викладачів, інших провайдерів у сфері навчання та освіти дорослих. За основу взята програма Curriculum globALE. Curriculum globALE – це модульна рамкова навчальна програма, яка ґрунтується на компетентнісному підході до навчання викладачів для дорослих по всьому світу. Рівень кваліфікації, який відповідає цим компетентностям, являє собою базовий рівень кваліфікації фахівців у сфері освіти дорослих. Програма Curriculum globALE була розроблена спільно Інститутом міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International), Німецьким інститутом освіти дорослих – Центром освіти протягом життя ім. Лейбніца (DIE), Міжнародною радою освіти дорослих (ICAE) та Інститутом освіти впродовж життя ЮНЕСКО (UIL). В Україні програма реалізовувалась протягом 2018-2020 років за сприяння DVV International в Україні та громадської спілки «Українська асоціація освіти дорослих».

Тренерками виступили: Олександра Козорог – керівниця освітнього департаменту «Української Гельсінської спілки з прав людини», членкиня правління ГС «Освітній дім прав людини» та ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток», Юлія Тищенко – засновниця Українського незалежного центру політичних досліджень, голова ради УНЦПД, співзасновниця Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію», заступниця керівника центру внутрішньополітичних досліджень НІСД. Їх надзвичайна майстерність та професіоналізм дозволили розкрити потенціал учасників і надати їм практичні знання у сфері освіти дорослих.

Наступним кроком стане розробка навчальної програми для підтвердження засвоєння курсу та отримання сертифікату. Дякуємо організаторам, тренерам, а особлива дяка ректору ПУЕТ Олексію Нестулі за надану можливість!

          

Лекція з історії Полтавщини для слухачів
Університету третього віку ПУЕТ

23 вересня 2023 року  у читальному залі ПУЕТ Валентина Піскун, докторка історичних наук, професорка, завідувачка відділом джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України прочитала лекцію на тему «Родина Чижевських у суспільному житті України» для слухачів Університету третього віку ПУЕТ. На лекції були присутні слухачі, які обрали заняття з вивчення історичного минулого Полтавщини.

Слухачі УТВ дізналися багато нового про загубленого в просторах історії українця визначного полтавця Павла Чижевського, який своїм розумом, енергією і справами збагатив наш світ. 


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Д.і.н., проф. Валентина Піскун, д.і.н., проф., завідувачка кафедри педігогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко, голова історико-краєзнавчого клубу імені Федора Борківського Ніна Кирпотіна


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ

          

Участь у Міжнародній науково-практичні конференції
«Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі»

21-22 серпня 2023 року в литовському містечку Анікщяй відбулась друга Міжнародна науково-практична конференція «Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі», участь в якій взяла участь завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., проф. Ірина Петренко. Захід був ініційований позаминулого року Інститутом досліджень діаспори та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (Центр балтистики і катедра країнознавства та туризму). Зважаючи на важливість тематики та її малодослідженість, литовські науковці запропонували зробити конференцію реґулярною.

Ірина Петренко виступила з доповіддю «Битва на Ворсклі 1399 року в дослідженнях історикині Віри Жук (1928-2008)», в якій висвітлила роль ученої в дослідженні проблем локалізації, ходу та наслідків битви.


Виступ д.і.н., проф. Ірини Петренко під час конференції


Виступ д.і.н., проф. Ірини Петренко під час конференції


«Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі»


Учасники коференції з України

          

Краєзнавча експедиція «Родом із дна морського»

14 липня 2023 року д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко  взяла участь у краєзнавчій експедиції «Родом із дна морського» з нагоди 60 річчя утворення сучасних південних сіл Кобеляцької громади і 10 річниці від дня заснування громадської організації "Кобеляцький краєзнавець".

Учасники експедиції відвідали регіональний ландшафтний парк   «Нижньоворсклянський»  - природню візитівка Кобеляччини. Священнослужитель ПЦУ, уродженець села Переволочна – отець  Юрій   Березовий провів молебень за здоров’я захисників рідного краю та вшанування пам’яті про затоплені села. Наталія Смоляр – кандидат біологічних наук провела  оглядову  екскурсію по панорамі краєвидів зі Зміїної гори.

Голова оргкомітету Глінський Віталій Іванович відкрив краєзнавчу науково-практичну конференцію в с. Вільховатка. Були виступи місцевих краєзнавців, громадських діячів і уродженців краю.

Наше завдання – берегти нашу історію і  краєзнавчі традиції Полтавщини !!!


Учасники  краєзнавчої експедиції "Родом із дна морського" Віталій Глинський, Ірина Петренко, Микола Бугрименко.


Учасники краєзнавчої експедиції


Краєзнавці Микола Пшинка, Ірина Петренко, Наталія Смоляр

          

Нове слово у краєзнавчих дослідженнях Полтавщини

21 червня 2023 року у Полтавській обласній універсальній науковій бібілотеці імені І.П. Котляревського було презентовано нову книгу члена Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, директора Чорнухинської публічної бібліотеки  Миколи Булди  «Над Многою й Удаєм козацької сурми клич». Книгу присвячено історії Чорнуської, Городиської і Курінської сотень Лубенського полку. У ній відтворено сторінки історії козацтва сучасного Чорнухинського краю.

Автор Микола Булда є  відомим краєзнавцем, членом Асоціації дослідників Голодоморів в Україні, заслуженим працівником культури України, лауреатом літературно-мистецької премії ім. В. Малика Микола.

На заході виступили:  Стасовський Василь Іванович, депутат Полтавської обласної ради; Нестуля Олексій Олексійович, д.і..н, проф., ректор ПУЕТ, голова ПОО НСКУ; Петренко Ірина Миколаївна, д.і.н., проф., відповідальний секретар ПОО НСКУ; Волошин Юрій Володимирович, д.і.н., проф. кафедри історії України ПНПУ ім. В. Г. Короленка; Бабенко Людмила Леонідівна, д.і.н., проф., завдувач кафедри історії України ПНПУ ім. В. Г. Короленка; Гринь Тетяна Василівна, науковий працівник літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди.

Краєзнавець, член ПОО НСКУ Олег Лебединський презентував макет Чорнухинської земської школи.

Чудовим музичним дарунком були виступи самодіяльного народного чоловічого вокального квартету «Пісенне джерело» Харсіцького СБК.

Щиро вдячні шановній аудиторії за теплі слова на адресу автора, за підтримку і гідне поціновування краєзнавчого доробку !!!


Микола Булда під час презентації з макетом
Чорухинської земської школи


Микола Булда і Василь Стасовський


Олексій Нестуля під час презентації


Ірина Петренко, Микола Булда і Олексій Нестуля


Виступ Людмили Бабенко під час презентації


Виступ краєзнавця, члена ПОО НСКУ Миколи Пшинки


Краєзнавець, член ПОО НСКУ Олег Лебединський

          

Підсумкові збори членів  Полтавської обласної організації
Національної спілки краєзнавців України

14 червня 2023 року у Полтавській обласній універсальній науковій бібілотеці імені І.П. Котляревського було проведено підмумкові збори членів Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Вікдкрив збори голова правління, д.і.н., проф. ПОО НСКУ Олексій Нестуля. У доповіді голови було підведено підсумки роботи організації за поточне півріччя, вказано на здобутки її членів в умовах збройної агресії росії проти України.
Член ПОО НСКУ, голова секції «Історичне краєзнавство», д.і.н., проф. Людмила Бабенко наголосила на важливості активізації краєзнавчих досліджень, зазаначила, що полтавські краєзнавці міцно тримають краєзнавчий фронт, проводять наукові конференції, презентації, екскурсії та ін. Окрему увагу було звернуто на важливості роботи проєкту Університету третього віку Полтавського університету економіки і торгівлі, група «Краєзнавчі студії Полтавщини», де слухачі поглиблено вивчають історію Полтавщини, відвідуючи лекції та екскурсії історичними місцями області.

Під час підсумкових зборів ПОО НСКУ її членом к.географ.н., проф. Леонідом Булавою було презентовано краєзначе видання «Павленки і Тарновщина (Історичні райони Полтава)» (Х., 2023).

Було вручення 9 посвідчень новим членам ПОО НСКУ.  


Д.і.н., проф., ректор ПУЕТ, голова правління ПОО НСКУ Олексій Нестуля та д.і.н., проф., завідувач кафеди історії України Полтавського національного педагогічного університеу імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко


К.географ.н., проф., член ПОО НСКУ Леонід Булава, д.і.н., проф., відповідальний секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко, д.і.н., проф., член ПОО НСКУ Людмила Бабенко, д.і.н., проф., голова правління ПОО НСКУ Олексій Нестуля


Члени ПОО НСКУ та слухачі Університету третього віку


Презентована монографія Леоніда Булави

 


Члени ПОО НСКУ Світлана Ленська та Леонід Булава

          

Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції
«Наукова спадищина вченої Віри Жук (1928-2008)»,
присвяченої 95-річчю від дня народження науковиці

Дорогі друзі, рада повідомити, що збірник Всеукраїнської науково-практичної конференції  «Наукова спадищина вченої Віри Жук (1928-2008)»,  присвяченої 95-річчю від дня народження науковиці, вже є в електронному варіанті.

До збірника включено статті та публікації, матеріали яких було оприлюднено на Всеукраїнській науково-практичній конференції, присвяченій 95-річчю від дня народження ученої Віри Никанорівни Жук «Наукова спадщина вченої Віри Жук (1928–2008)», що відбулася 12 квітня 2023 р. у Полтавській ОУНБ ім. І. П. Котляревського.

Для науковців, істориків, краєзнавців, педагогів, музейних і архівних працівників, бібліотекарів, студентів та учнів.

Перейти до збірника

          

Участь у презентації нового історико-краєзнавчого видання

2 червня 2023 року д.і.н., проф. Ірина Петренко у Лубнах взяла участь у презентації книги члена ПОО НСКУ Миколи Булди "Над Многою й Удаєм козацької сурми клич. З історії Чорнуської, Городиської і Курінської сотень Лубенський полку".  

У книзі на основі архівних матеріалів відтворено історію трьох сотень Лубенського полку: Чорнуської, Городиської та Курінської, утворених 1648-го.  Книга написана на основі архівних документів. І ось що важливо: автор допомагає сучасникам у тих документах відшукати корені свого роду. Адже йдеться в них про пращурів, які жили в ті часи на території сучасної Чорнухинської громади і служили в Лубенському полку.

Дякуємо Авторові за вагоме краєзнавче дослідження !!!


Микола Булда, втор книги "Над Многою й Удаєм козацької сурми клич. З історії Чорнуської, Городиської і Курінської сотень Лубенський полку"


Д.і.н., проф. Ірина Петренко з Миколою Булдою


Під час презентації. З депутатом обласної ради Василем Стасовським, Мариною Федоровою і Миколою Булдою

          

Лекція Ірнни Петренко для українських біженців у Варшаві

У травні 2023 року у Варшаві команда чудових людей Церкви «Слово Віри» Української Церкви християн віри євангельської в Польщі Церква ХВЄ Слово Віри | Kosciol Slowo Wiary w Warszawie  подарувала українцям свято! Був організований неймовірно цікавий та важливий в умовах війни історико-просвітницький захід, під час якого обговорювалася роль жінки в українському націотворенні. Спеціальною гостю цього заходу стала докторка історичних наук, професорка з Полтавського університету економіки і торгівлі Ірина Петренко, яка змогла всіх закохати в героїню своєї доповіді – Єлизавету Скоропадську-Милорадович, яка «була свідомою українкою в часи Російської імперії «не лише до глибини своєї кишені», а й до глибини своєї душі та серця».

Учасникам заходу особливо відгукуються слова самої Є. Скоропадської-Милорадович: «І в гіршому знайти найкраще, і можливість бути корисною». Дякуємо Ірині Петренко за корисну роботу, популяризацію української історії, поширення  християнських цінностей.

Окрема подяка за участь в заході - професорці Варшавського університету Валентині Соболь.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час лекції


Розмова з колегами у Варшаві


Під час лекції д.і.н., проф. Ірини Петренко


Під час лекції д.і.н., проф. Ірини Петренко


Учасники лекції


Учасники лекції

          

ДОСЛІДНИК КООПЕРАВНОГО РУХУ В УКРАЇНІ ВАЛЕРІЙ РЕКРУТ ПРОЧИТАВ ЛЕКЦІЮ ДЛЯ СЛУХАЧІВ УТВ ПУЕТ

29 квітня 2023 року в ПУЕТ завітав к.і.н., знаний дослідник кооперативного руху Валерій Рекрут. Вчений прочитав лекцію для слухачів Університету третього віку ПУЕТ на тему «Полтавці в українському кооперативному русі». Було розкрито кооперативну та патріотичну діяльність знаних вихідців із Полтавщини – Дмитра Марковича і Бориса Мартоса – активних учасників національно-визвольних змагань 1917-1921 років.

Валерієм Рекрутом було презентовано свої нові наукові видання, які презентовано бібліотеці ПУЕТ. Дослідник подарував скатертину із зображенням Музею Рочдельських піонерів (першого споживчого товариства у світі, заснованого у 1844 році). 


Валерій Рекрут під час лекції у ПУЕТ


Валерій Рекрут презентує Мирославу Аліману скатертину із зображенням Музею Рочдельських піонерів


Валерій Рекрут під час лекції у ПУЕТ


Мирослав Аліман, Ірина Петренко, Валерій Рекрут, Тетяна Базир (бібліотекар Полтавської бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончаря)


Мирослав Аліман і Валерій Рекрут у Музеї історії університету

          

ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОЇ ДОШКИ ВИЗНАЧНОЇ
ВЧЕНОЇ-ІСТОРИКИНІ ВІРИ ЖУК (1928-2008)

25 квітня 2023 року було відкрито меморіальну дошку визначній українській вченій-історикині, краєзнавиці, архівістці Вірі Жук (1928-2008) на фасаді центральної  будівлі Кривушівської гімназії Піщанської селищної ради біля м. Кременчук. Її спорудження ініціював колектив Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

На заході виступили відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко, завідувачка відділу археології Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського Ірина Мельникова,  наукова співробітниця Кременчуцького краєзнавчого музею Вікторія Ширай, почесний краєзнавець України Григорій Сердюк, автор і виконавець меморіальної дошки Сергій Козлов.

Почесне право відкрити меморіальну дошку було надано першому заступнику Піщанського сільського голови Роману Назаренку та відповідальному секретареві Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірині Петренко.

Захід був підготовлений  і проведений відділом культури та туризму виконавчого комітету Піщанської сільської ради у тісній співпраці з педагогічним колективом Кривушівської гімназії.


Роман  Назаренко і Ірина Петренко під час відкриття меморіальної дошки


Під час урочистостей з нагоди відкриття меморіальної дошки історикині Віри Жук. Зліва направо: член ПОО НСКУ Олександр Христенко, члени ПОО НСКУ Марина Федорова, перший заступник Піщанського  сільського голови Роман Назаренко, краєзнавець Микола Малик, відповідальний секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко, почесний краєзнавець України Григорій Сердюк, краєзнавець, автор і виконавець меморіальної дошки Сергій Козлов


Почесні гості під час урочистостей з нагоди відкриття меморіальної дошки Вірі Жук

Віра Жук залишила глибокий слід в історії України загалом і Полтавщини зокрема. Вона зробила гідний пошани внесок у вітчизняну і всесвітню історичну науку, створивши унікальні за змістом концепції історичного розвитку нашої держави та висловивши ряд припущень, які допомагають сучасним українцям з’ясувати, «хто ми? яких батьків діти?».


Ірина Петренко і Сергій Козлов під час відкриття меморіальної дошки

          

Електронний збірник тез доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2023 року)

Шановні учасники ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2023 року) !»

На сайті нашої кафедри розміщено електронний збірник тез доповідей конференції.

Збірник містить матеріали виступів учасників ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка», що присвячені висвітленню актуальних питань теорії й практики реалізації концепції ресурсно-орієнтованого навчання як нової освітньої парадигми та особливостям створення сучасних електронних освітніх ресурсів, педагогічних технологій, авторських методик навчання в Україні та за її кордонами.

Свої доповіді учасники презентували у межах роботи таких секцій:

Секція 1. Євроінтеграційний ракурс сучасної освітньої парадигми
Секція 2. Сучасні навчальні ресурси та цифрові технології в освітньому процесі
Секція 3. Педагогічні технології ресурсно-орієнтованого навчання
Секція 4. Проблеми виховання сучасної молоді: ресурсно-орієнтований підхід
Секція 5. Інформаційно-освітнє середовище навчального закладу
Секція 6. Інноваційні методики навчання у процесі професійної підготовки фахівців

Запрошуємо до подальшої співпраці та до зустрічі у наступному році !

Контактна інформація: natalkapoltava@ukr.net
 (д. пед. н., доц. Кононец Наталія Василівна).

Завантажити збірник

          

12 квітня 2023 року у Полтаві було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Наукова спадщина вченої Віри Жук (1928-2008)», присвячену 95-річчю від дня народження вченої. Віра Жук – визначна вчена-болгаристка, архівіста, краєзнавиця, педагогиня.


Віра Жук (1928-2008). Художниця Марія Капко.

У конференції взяло участь 72 учасника. 50 учасників були присутні в залі і 22 доєдналися до наукового зібрання он-лайн. Географія учасників –  Київ, Запоріжжя, Харків, Черкаси, Чернігів, Одеса, Кременчук, Полтава, Горішні Плавні. 

Вітальну адресу учасникам конференції було надіслано від Посольства Республіки Болгарія в Україні.

Відкрив конференцію і виголосив вступне слово д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля. У доповіді було зазначено, що Віра Жук поклала все своє життя на вивчення історії та краєзнавства. І в цьому сенсі вона була дійсно особистістю харизматичною, непересічною. Це беззаперечно визнають ті, хто знайомий з історією відродження краєзнавства в Україні і на Полтавщині. Адже не можливо уявити підготовку полтавського тому унікального видання «Історія міст і сіл УРСР» без Віри Никанорівни. Так само як і дослідження багатьох сторінок історії нашого краю. І навіть ті дискусії, які продовжуються навколо її «нового погляду» на його найдавніші часи, лише підтверджують це. 


Д.і.н., проф. Олексій Нестуля та д.і.н., проф. Ірина Петренко
під час відкриття конференції

Д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі, відповідальний секретар  Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко продемонструвала фото-відео презентацію про життєвий і науковий шлях Віри Жук.

Вітальне слово сказала керівник Всеукраїнської асамблеї болгар України, головний редактор всеукраїнської державної газети «Роден край» Дора Костова. Вона наголосила на важливості збереження пам’яті про Віру Жук та її наукового доробку для зміцнення українсько-болгарських відносин.


Учасники конференції

Під час конференції відбулося відкриття фотовиставки «Невтомна трудівниця краєзнавчої ниви»: до 95-річчя від дня народження Віри Жук (автор – Світлана Капко, науковий співробітник наукової бібліотеки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського).


Учасники конференції: Оксана Сулима, Ірина Мельнікова, Ілля Василенко, Ірина Петренко, Світлана Капко, Марина Федорова

Під час конференції багато теплих спогадів і щирих слів прозвучало на адресу ученої Віри Жук. Це ім’я  не забуте. А, як відомо, людина живе доти, допоки її пам’ятають.


Виступ д.і.н., проф. Алли Киридон під час пленарного засідання конференції

Віра Жук залишила глибокий слід в історії України і зокрема, Полтавщини. Вона зробила гідний і вартий глибокої пошани внесок у вітчизняну і всесвітню історичну науку, створивши унікальні за змістом концепції історичного розвитку України та, здійснивши ряд наукових припущень, які допомагають сучасним поколінням розібратися в своїй історії та з'ясувати «Хто ми ? Яких батьків ми діти ?» !!!

          

Участь у вебінарі «Основні принципи створення онлайн-курсу»

Цифровізація та діджиталізація сьогодні  – відповідь на глобальний світовий розвиток в найкритичніший сферах життєустрою – політиці, культурній та освітній площинах. Розповсюджується онлайн-отримання освітніх послуг, реалізація навчально-наукового прогресу із використанням технологій дистанційного навчання (Zoom, Google Meet, Google Classroom, Skype тощо). За таких умов, важливості набуває аспект соціального сприйняття онлайн-освіти її надавачами (викладачі, професори, доценти, асистенти кафедр) та здобувачами (студенти, аспіранти, докторанти).

6 березня 2023 року викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук приєдналися до вебінару доцента Університету Луізіани в Лафайетті (США) «Основні принципи створення онлайн-курсу», метою якого є поширення іноземних практик.

Слухали спікера Павла Самсонова, учасника Програми Фулбрайта для фахівців (Fulbright Sprcialist Program) про створення якісного контенту для онлайн-курсу, пошук  джерел та матеріалів для сворення курсів, потреби сучасних студентів в онлайн освіті.

Викладачі  висловили вдячність спікеру за новаційний досвід  та важливі поради щодо комунікації зі студентами!

          

Круглий стіл пам’яті Григорія Нудьги (1913-1994)

Завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко  31 січня 2023 року взяла участь у круглому столі у Полтавському літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного, присвяченого 110-річниці від дня народження Григорія Нудьги – особистості неординарній, але недооціненій. Григорій Нудьга – український письменник, фольклорист, літературознавець, музикознавець, культуролог, член Спілки письменників України, почесний член НТШ. В’язень радянських концтаборів. Один із засновників Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного. Довгий час праці науковця забороняли друкувати. Його доробок досі не розкритий вповні. Тож цей захід має на меті розкрити маловідому постать для ширшого кола читачів та дослідників.

Ірина Петренко виголосила доповідь, в якій розкрила внесок Григорія Нудьги у дослідження постаті відомої патріотки і меценатки Єлизавети Милорадович (1832-1890).


Круглий стіл пам’яті Григорія Нудьги 


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час виступу на круглому столі


Учасники круглого столу   


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час виступу на круглому столі

          

Пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка»

23 грудня 2022 року пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка» на кафедрі педагогіки та суспільних наук. І якщо Педагогіка вищої школи» є традиційною, то «Освітня робототехніка» - нова, унікальна спеціальність, якої немає більше у жодному навчальному закладі України. Це був перший випуск, і особливо приємно відзначити, що усі студенти отримали відмінні оцінки. Географія випускників також вражає – це не лише Полтавська область і навіть інші українські міста, але і зарубіжжя. У складі комісій працювали професор Нестуля Світлана Іванівна, доцент Матвієнко Юрій Сергійович, доцент Шара Світлана Іванівна та секретар Пивоварська Ксенія Сергіївна, а головою – професор ПНПУ Жданова-Неділько Олена Григорівна. Також брала участь у захисті завідувачка кафедри ПСН, професор Петренко Ірина Миколаївна. Незважаючи на дистанційний формат захисту, студенти мали змогу найповніше представити результати своєї наукової праці. Вітаємо усіх випускників та бажаємо їм максимально використати здобуті знання у подальшій кар’єрі!

          

Полтавська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, яку очолює д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі  Олексій Нестуля, продовжує зберігати історичну пам'ять про минуле України, популяризує результати історико-краєзнавчих досліджень, організовує історичні подорожі видатними місцями Полтавщини.

Протягом листопада-грудня  2022 року секретар ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Ірина Петренко організувала і провела зі слухачами проекту «Університет третього віку», група «Краєзнавчі студії Полтавщини», дві  подорожі славними історичними місцями Полтавщини.

26 листопад 2022 року екскурсанти відвідали с. Чорнухи  Лубенського  району. Побували у Літературно-меморіальному музеї Григорія Сковороди, прослухали чудову екскурсію, ознайомилися з цінними експонатами музею. Оглянули музейний комплекс, до якого входять старовині українські хати з домашніми речами і побутовими предметами, модель вулика для бджільництва, побачили унікальні автентичні речі. Особливе захоплення в екскурсантів викликало відвідання місцевої школи мистецтв, розташоване в приміщенні, збудованому в стилі національного модерну за проектом архітектора Опанаса Сластіона.

Насамкінець екскурсантів гостинно прийняв директор Чорнухинської публічного бібліотеки Микола Булда, який і провів екскурсію по селу та розказав його історію.


       Пам’ятник Григорію Сковороді біля Літературно-меморіального  музею


Під час екскурсії в Літературно-меморіальному музеї Григорія Сковороди


Екскурсія біля школи, збудованої за проектом Опанаса Сластіона

17 грудня 2022 року екскурсанти відвідали с. Сухе Полтавського району на с. Комендантівку Кременчуцького району.

В с. Сухе відвідали Літературно-меморіальний музей-садибу Олеся Гончара, де занурилися в біографію славетного українського письменника, побачили його сімейні реліквії, відкрили багато нових фактів про життя і творчість класика.


Екскурсанти біля Літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара


Екскурсанти біля Літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара

В с. Комендантівка побували в унікальній церкві-піраміді Олександра Білевича, послухали історію її створення та відродження. Сміливці спустилися до склепу, де побачили підземні ходи, які ще треба вивчати і популяризувати. Відвідали місцевий народний краєзнавчий музей, завідувачкою якого є небайдужа жінка-збирач старовини Алла Бабець, яка провела екскурсію і показала унікальні місцеві експонати. 


Церква-піраміда Олександра Білевича


Ірина Петренко з Аллою Бабець


Експозиція народного краєзнавчого музею

Подорожі Полтавщиною були захопливими і насиченими. Група «Краєзнавчі студії Полтавщини» проекту «Університет третього віку», окрім  теоретичних занять, мала змогу на практиці поглибити свої знання з історії та культури нашої України. Зустрічі із місцевими дослідниками, членами НСКУ, дали змогу краще дізнатися про наше славне минуле, доторкнутися до джерел та на власні очі побачити процес зберігання і передачі наступним поколінням історичної пам’яті нашого народу.

Історичні подорожі Полтавщиною продовжуються…

          

І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України у секції «Історія України» та «Всесвітня історія»

2 грудня 2022 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко очолила журі І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких  робіт-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України у секціях «Історія України» та «Всесвітня історія». Конкурс-захист учнівських наукових робіт було проведено у режимі он-лайн та оф-лайн. Учні продемонстрували чудові навички науково-пошукової і  дослідницької роботи та показали ораторські вміння.   

Вітаю всіх учасників та переможців і бажаю подальших творчих успіхів!!!  


Журі: Голова журі, д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.і.н. Олександр Лахно.


Члени журі.


Члени журі.

          

Історичні подорожі Полтавщиною

Полтавська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, яку очолює д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі  Олексій Нестуля, продовжує зберігати історичну пам'ять про минуле України, популяризує результати історико-краєзнавчих досліджень, організовує історичні подорожі видатними місцями Полтавщини. 

Протягом вересня-жовтня 2022 року секретар ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Ірина Петренко організувала і провела зі слухачами проекту «Університет третього віку», група «Краєзнавчі студії Полтавщини», три подорожі по славним історичним місцям Полтавщини.

24 вересня 2022 року екскурсанти відвідали смт Козельщину Кременчуцького району. Зокрема, побували в Різдва Богородиці жіночому монастирі, де прослухали чудову розповідь місцевого краєзнавця, члена НСКУ Івана Кравченка. Відвідали церковну службу, помолилися в храмі за Перемогу України та воїнів-захисників ЗСУ.

Побували в с. Говтва, на Шар-горі, оглянули місця битв козаків із половцями, монголо-татарами, турками, поляками. Іван Кравченко продемонстрував археологічні артефакти, віднайдені на Шар-горі.

На завершення подорожі посмакували автентичними українськими козацькими стравами (куліш), приготовленими за унікальними місцевими рецептами, на березі річки Псел.


Біля Різдва Богородиці жіночого монастиря в смт Козельщина.
В центрі член НСКУ Іван Кравченко.  


На Шар-горі


На Шар-горі. Куратор групи Наталія Ковінська та д.і.н., проф., секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко

15 жовтня 2022 року екскурсанти відвідали смт Котельву Полтавського району, де їх люб’язно зустрів місцевий історик-краєзнавець, член НСКУ Микола Пшинка. Група відвідала місцевий музей Сидора Ковпака та народний музей місцевого господарства.

Далі подорож продовжилася унікальним місцевим лісопарком. Екскурсанти побували на унікальному скіфському Більському городищі, де мали змогу прослухати фахову розповідь від археологів та побачити артефакти, віднайдені під час розкопок.


Екскурсанти у смт Котельва біля пам’ятника Сидору Ковпаку.
В центрі  на фото – член НСКУ Микола Пшинка


Екскурсанти на Більському городищі.


Вивчення археологічних артефактів Більського городища

30 жовтня 2022 року група відвідала смт Шишаки Миргородського району. Цього разу групу зустрів і супроводжував місцевий історик-краєзнавець, директор Шишацього краєзнавчого музею Юрій Онацько. Екскурсанти відвідали місцевий краєзнавчий музей, де побачили діючу виставку робіт відомого художника Михайла Онацька та мали чудову нагоду поспілкуватися з автором робіт.

Група побувала на Бутовій горі, де була дача всесвітньо відомого вченого Володимира Вернадського. Далі у с. Ярецьки помилувалися чудовою пам’яткою природи – Сорокалітовою горою. Відвідали дачу письменника Володимира Короленка, де побачили виставку робіт українських художників.


У Шишацькому краєзнавчому музеї. Юрій Онацько (ліворуч),
художник Михайло Онацько (праворуч)


Бутова гора. Камінь на місці дачі Володимира Вернадського


Вивчаємо артефакти Бутової гори


С. Яреськи. На шляху до Сорокалітової гори.

Подорожі Полтавщиною були захопливими і насиченими. Група «Краєзнавчі студії Полтавщини» проекту «Університет третього віку», окрім  теоретичних занять, мала змогу на практиці поглибити свої знання з історії та культури нашої України. Зустрічі із місцевими дослідниками, членами НСКУ дали змогу краще дізнатися про наше славне минуле, доторкнутися до джерел та на власні очі побачити процес зберігання і передачі наступним поколінням історичної пам’яті нашого народу.

Тож, продовжуймо подорожувати !!! Історичні подорожі Полтавщиною продовжуються !!!

          

Екскурсія «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)»

Для понад трьох десятків полтавців світлова частина 16 вересня 2022 року завершилася екскурсією, присвяченою Європейському тижню мобільності в Полтаві, яку провела докторка історичних наук, професорка, завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко.

Це був абсолютно новий екскурсійний маршрут, аналогів якого ще не було в Україні. Він ґрунтувався на дослідженнях ученої Віри Жук, її відкриттях та зовсім нових поглядах на давню й середньовічну історію України і, зокрема, Полтавщини. Тому зрозуміло, що учасники екскурсії почули надзвичайно багато цікавого й досі не знаного, а якщо і знаного, то у реально куцому об'ємі, зі значно спрощеним змістом.

Велика вдячність Інститут розвитку міста та всім, хто був причетним до організації цієї екскурсії. Звісно, що є бажання, сподівання й надії на нові подібні зустрічі як із  далекою, так і досить «свіжою» історією рідної країни і, зокрема, рідної Полтави.

Вдячна слухачам Університету третього віку за інтерес і участь у екскурсії.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». На вулиці Миколи Гоголя.16 вересня 2022 року.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». Біля пам’ятника Івану Мазепі.16 вересня 2022 року.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». Біля Спаської церкви. 16 вересня 2022 року.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». На вулиці Соборності. 16 вересня 2022 року.

          

З 4 по 20 травня 2022 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко здійснила короткотермінове міжнародне стажування на кафедрі  історії і культури Східної Європи Університету Пассау (Німеччина) (University of Passau). Куратором стажування був д.і.н., проф., завідувач кафедри Томас Вюнш. Стажування було можливим завдяки Програмі сприяння Університетом Пассау підтримки українських науковців. 

 Ірина Петренко ознайомилася із особливостями навчального процесу в університеті, методикою викладання гуманітарних дисциплін, мала змогу попрацювати в бібліотеці. Ірина Петренко прочитала гостьову лекцію на тему «Німецька колонія у Полтаві».
Крім того, Ірина Петренко відвідала жіночу Гімназію Святої Гізели (GISELA-SCHULEN) у Пассау, де познайомилася із керівництвом та вчителями. А також прочитала лекцію для дівчат старшої школи про Україну. 


Д.і.н., проф. Петренко під час міжнародного стажування


К.і.н., доц. Наталія Самойленко (Полтава), д.і.н., проф. Ірина Петренко (Полтава) та д.і.н., проф. Томас Вюнш (Пассау).


Д.і.н., проф. Томас Вюнш (Пассау), к.і.н., доц. Наталія Самойленко (Полтава), вчитель гімназії Міхаел Рьорер (Пассау), д.і.н., проф. Ірина Петренко (Полтава.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко з куратором стажування, д.і.н., проф.
 Томасом Вюншем.


Після лекції для дівчат жіночої гімназії Святої Гізели у Пассау.


З науково-педагогічним колективом жіночої гімназії Святої Гізели у Пассау.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час лекції для дівчат жіночої гімназії
Святої Гізели у Пассау.


Після гостьової лекції в Університеті Пассау.

          

Патріотизм – основа формування громадянського суспільства

20, 22 квітня 2022 року завідувачка кафедри педагогіки  та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»,  докторка  історичних наук, професорка  Ірина Миколаївна Петренко провела онлайн підсумкові заняття із загальної короткострокової програми «Громадянське суспільство в Україні. Взаємодія органів виконавчої влади з громадськістю» у Полтавському регіональному центрі підвищення кваліфікації державних службовців.  

Вчена розвінчала основні історичні міфи, які Росія нав’язує Україні протягом століть, проаналізувала їх витоки та наслідки; розповіла про основні етапи українського державотворення та показала роль європейських цінностей у формуванні громадянського суспільства в Україні.


Директорка Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації державних службовців Наталія Осипенко (ліворуч) та
д.і.н., проф. Ірина Петренко


Під час підсумкового заняття


Директорка Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації державних службовців Наталія Осипенко (ліворуч) та
д.і.н., проф. Ірина Петренко


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час підсумкового заняття

          

Електронний збірник тез доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2022 року)

Шановні учасники ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2022 року)! На сайті нашої кафедри Ви маєте можливість викачати електронний збірник тез доповідей.

Збірник містить матеріали виступів учасників ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка», що присвячені висвітленню актуальних питань теорії й практики реалізації концепції ресурсно-орієнтованого навчання як нової освітньої парадигми та особливостям створення сучасних електронних освітніх ресурсів, педагогічних технологій, авторських методик навчання в Україні та за її кордонами.

Свої доповіді учасники презентували у межах роботи таких секцій:

  • Секція 1. Євроінтеграційний ракурс сучасної освітньої парадигми
  • Секція 2. Сучасні навчальні ресурси та цифрові технології в освітньому процесі
  • Секція 3. Педагогічні технології ресурсно-орієнтованого навчання
  • Секція 4. Проблеми виховання сучасної молоді: ресурсно-орієнтований підхід
  • Секція 5. Інформаційно-освітнє середовище навчального закладу
  • Секція 6. Інноваційні методики навчання у процесі професійної підготовки фахівців

Завантажити збірник 

Запрошуємо до подальшої співпраці та до зустрічі у наступному році!

Контактна інформація: natalkapoltava@ukr.net (д. пед. н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Кононец Наталія Василівна).

          

9 АРГУМЕНТІВ, ЧОМУ УКРАЇНЦІ З РОСІЯНАМИ НЕ БРАТСЬКІ НАРОДИ

          

І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких
робіт-членів Полтавського територіального відділення
Малої академії наук України у секції «Історія України та етнологія»

          

3 грудня 2021 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко очолила журі І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких  робіт-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України у секції «Історія України та етнологія». Конкурс-захист учнівських наукових робіт було проведено у режимі он-лайн.

Сердечно вітаю переможців: Онищенко Івана (Полтавська ЗОШ № 28), Черненко Анастасію (Полтавська гімназія № 18), Реву Анастасію (Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26).

Вітаю всіх учасників та переможчів і бажаю подальших творчих успіхів!!!

Склад журі: д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко (голова журі), к.і.н., доц., доцент кафедри культурології  Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Віталій Дмитренко (член журі), старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Марія Пісцова.

          

Презентація монографії «Дидактика лідерства: сучасні погляди на формування лідерської компетентності здобувачів вищої освіти»

10 листопада 2021 року до Всесвітнього Дня науки відбулася презентація монографії «Дидактика лідерства: сучасні погляди на формування лідерської компетентності здобувачів вищої освіти» у змішаному форматі.

Авторський колектив: Олексій Нестуля, д.і.н, професор, ректор Полтавського університету економіки і торгівлі, Світлана Нестуля, д.пед.н, професорка, директорка Навчально-наукового інституту лідерства Полтавського університету економіки і торгівлі, Наталія Кононец, д.пед.н доцентка кафедри педагогіки та суспільних наук.

Автори переконливо довели, що нині, в добу динамічних соціально-економічних і технологічних трансформацій, зростання ролі знань, інновацій і їх носіїв та ініціаторів, організації (підприємства, установи, компанії, у тому числі освітні установи) та країни можуть успішно розвиватися лише на засадах лідерської управлінської парадигми. Реалії сьогодення доводять, що реформаційні процеси, які відбуваються у вітчизняній економіці, освіті, будуть успішними за умови провідної ролі у їхній реалізації ефективних менеджерів, освітніх менеджерів, лідерів-професіоналів, готових і здатних усвідомлювати й здійснювати управлінську діяльність як процес щоденного служіння українському суспільству, країні, державі. З іншого боку, європейський вибір України та її входження до європейського освітнього простору вимагають модернізації української системи вищої освіти, впровадження в освітню практику нової управлінської парадигми, заснованої на лідерстві. Провідне завдання закладів вищої освіти полягає в пошуку й запровадженні нових підходів до професійної підготовки здобувачів вищої освіти для системного розвитку їхньої лідерської компетентності. Відтак, потребує переосмислення процес підготовки здобувачів вищої освіти у вітчизняних ЗВО на засадах лідерської управлінської парадигми.

          

Друге виїзне засідання Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України до Козельщинського краю

10 жовтня 2021 року члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України (голова правління – д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі Олексій Нестуля) на запрошення депутата Полтавської обласної ради Сергія Сушка та місцевої громади краєзнавців відвідали Козельщинський край. Засідання відбулося у смт Козельщині у Smart Просторі –  оновленому приміщенні Козельщинської центральної районної бібліотеки імені Олеся Гончара – наймодерновішого за сучасними критеріями Smart-центру з сучасною багатою бібліотекою, технічним наповненням і локаціями для різних занять за інтересами та креативними дитячими.

Місцеві краєзнавці Іван Кравченко і Григорій Сердюк  ознайомили з Козельщинськими історичними місцями. Краєзнвці побували на могилі Михайла Остроградського, на Шар-горі і у жіночому Різдва Богородиці монастирі. Заїхали до стародавнього колодязя біля с. Хорішок. Вийшов цілий туристичний маршрут Козельщинською громадою ! Завдяки Івану Кравченку – людині енциклопедичних знань, полтавські краєзнвці відкрили для себе  історію родини всесвітньо відомого математика Михайла Остроградського у с. Пашенівка, сюжети й загадки давньої і нової історії краю, магію Шар-Гори та багато іншого.

Засідання пройшло дуже змістовно у Smart Просторі. Символічно, що саме тут вручили Почесну грамоту Національної спілки краєзнавців України місцевому краєзнавцю, історику Григорію Сердюку. Крім того, одноголосно було прийнято рішення про присудження Григорію Сердюку звання «Почесний краєзнавець України». Намітилися перспективи подальшої співпраці та нові колективні проєкти.

До лав Полтавської обласної організації було прийнято  козельщинського краєзнавця та дослідника Івана Кравченка.

Дякуємо за гостинність Сергію Сушку та його родині, Івану Кравченку, Григорію Сердюку і бажаємо процвітання селищу і його мешканцям !


На Шар-горі.


На Шар-горі.


Біля могили М. Остроградського.


Біля старовинного колодязя


Під час екскурсії


Вручення Почесно грамоти НСКУ Григорію Сердюку.

          

Виїзне засідання членів Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України

Діяльність Полтавської обласної організації НСКУ (голова – д.і.н., проф., ректор Олексій Нестуля) є важливим складником формування інтелектуального, дослідницького, патріотичного середовища в Полтаві й Полтавській області. Тематичні заходи, нові книги й публікації, презентації цікавих проєктів і здобутків, популяризація досліджень з історії регіональних локацій, наукові конференції – це далеко неповний перелік діяльності членів краєзнавчої спільноти.

Практика організації виїзних засідань НСКУ була запропонована її головою Олександром Реєнтом і довела свою ефективність.

12 вересня 2021 року на запрошення колективу Національного музею-заповідника М.В. Гоголя велика група членів краєзнавчої спільноти побувала  у селі Гоголеве Миргородського району Полтавської області. Колектив співробітників музею на чолі з директоркою Лідією Єнко познайомив науковців з локаціями  музейного комплексу, історією його створення, пам’ятками й колекціями музею. Краєзнавці також ознайомилися з фондами бібліотеки та архіву науково-культурного центру Національного музею-заповідника. Якщо з науковими цілями гостями Центру здебільшого були літературознавці, дослідники творчості Миколи Гоголя, то історики і краєзнавці вперше обговорювали перспективи подальшої  співпраці, можливості музейного комплексу і науково-культурного центру.

Науковий співробітник музею-заповідника Ярослав Єнко презентував документальний фільм про чоловічий Свято-Михайлівський монастир, вперше дослідивши його історію ХVІІ – ХІХ ст.

Співробітники музею-заповідника продемонстрували креативні форми екскурсій для відвідувачів, в тому числі театралізовані, з представленням сюжетів і героїв творів Миколи Гоголя. Учасники виїзного засідання подякували за організацію зустрічі та високо оцінили її результативність. 


Учасники виїзного засідання ПОО НСКУ.


Учасників виїзного засідання ПОО НСКУ урочисто зустрічали
 хлібом-сіллю.


Члени правління ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Л.Л. Бабенко, к.географ.н., доц. Л.М. Булава.


Вручення почесної грамоти НСКУ Ярославу Єнку, заступнику директора Національного музею-заповідника М.В. Гоголя.


Члени ПОО НСКУ Сергій Клепко, Мирослав Аліман, Ірина Петренко, Людмила Бабенко, Карина Пивоварська.


Під час нічної екскурсії.


Під час нічної екскурсії.

          

На конференції в Запорізькому національному університеті 15-16  вересня 2021 року з проблем інтеграції освіти, науки і бізнесу

Завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., проф. Ірина Петренко разом із слухачкою Університету третього віку, власницею зеленої садиби «Шляхами хана Кубрата» Наталією Ковінською взяла участь у І Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми та перспективи впровадження європейського досвіду диверсифікації сільського туризму в Україні на засадах креативності та збалансованості» в Запорізькому національному університеті під егідою програми ЄС Еразмус+, напрям ім. Жана Моне у рамках проєкту 620720-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE «Диверсифікація сільського туризму через збалансованість та креативність: поширення європейського досвіду в Україні»/«Diversification of rural tourism through sustainability and creativity: disseminating European experience in Ukraine».

Була представлена доповідь "НОВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ З ІНТЕГРАЦІЇ НАУКИ, ОСВІТИ, ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ДОСЛІДЖЕННЯХ ВЧЕНОЇ ВІРИ ЖУК (1928-2008)". У ній Ірина Петренко вперше розкрила можливості впровадження нового туристичного маршруту «Історія України в дослідженнях вченої Віри Жук (1928-2008)». Цей унікальний маршрут розкриває по-новому середньовічну історію Полтавщини і є органічним поєднанням науки, освіти та зеленого туризму (бізнесу).  

Щиро дякую Наталії Ковінській за участь у конференції і чудовий виступ !!!


Наталія Ковінська, Ірина Петренко та організатор конференції Наталія Венгерська.


Ірина Петренко під час виступу.


Наталія Ковінська і Ірина Петренко під час роботи конференції.

          

У Полтаві презентовано нове історико-краєзнавче видання

7 вересня 2021 року у Полтавському краєзнавчому музеї імені В.  Кричевського відбулася анонсована презентація книги Сергія Черниха та Олександра Христенка «Лабіринти долі полтавського «предводителя дворянства» (біографічний нарис із додатком каталогу земських марок».

Понад сотня зацікавлених науковців, музейників, викладачів, краєзнавців, філателістів, бібліотечних працівників, студентів-істориків, друзів авторів книги взяли участь у презентації. Автори розповіли захоплюючу історію роботи над книгою, збирання розпорошених джерел, з’ясування заплутаних епізодів життя і діяльності центральної постаті книги –  Павла Петровича Ганька. У презентації взяв участь д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля, який виступив і консультантом при написанні книги. Олексій Нестуля наголосив на значенні книги для сучасних дослідників-краєзнавців та її ролі у поверненні із забуття багатьох імені знакових полтавців.

Автори люб'язно подарували книги всім, хто зацікавився виданням. Отже,  інтелектуальне життя в Полтаві багате на цікаві події !


Анонс презентованої книги


Д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля та учасники презентації.


Д.і.н., проф. Л.Л. Бабенко та автори книги –
Сергій Черних та Олександр Христенко

          

Нове видання у історико-краєзнавчих дослідженнях
видатних постатей  Полтави

24 червня 2021 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., професор, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України   Ірина Петренко у Полтавській обласній науковій універсальній бібліотеці імені І.П. Котляревського презентувала свою монографію  «Історик Наталія Мірза-Авакянц (1889–1940?): життя і наукова спадщина»   (Полтава : ПУЕТ, 2021. – 235 с. – 2-ге вид., допов. і переробл.).

У монографії на основі епістолярної спадщини й наукових праць, нововиявлених архівних документів, зокрема приватного архіву родини, представлено життєвий шлях і наукову діяльність Наталії Юстівни Мірза-Авакянц – українського історика, педагога, методиста, професора Полтавського, Харківського й Донецького (м. Луганськ) інститутів народної освіти, завідувача кафедри історії України Київського університету, однієї із засновників Полтавського товариства дослідження та охорони пам’яток старовини й мистецтва, дійсного члена Харківської науково-дослідної кафедри історії української культури академіка Д. І. Багалія.

У дослідженні акцентовано увагу на історико-фемінологічних студіях ученої. Міститься основна бібліографія праць Н. Мірза-Авакянц.

Дослідження розраховано на істориків, краєзнавців, викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться історією України.


Титульна сторінка книги


Учасники презентації. Слухачів групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» Наталія Федорчук і Наталія Ковінська, д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.і.н., доц. Петренко С.М., к.і.н., доц. Бабенко Л.Л.


Виступ Ірини Петренко під час презентації.


К.т.н., доц. Анна Брілко, д.і.н., проф. Ірина Петренко, Оксана Павелко,
к.і.н., доц. Петренко С.М.

          

Продовжуємо розробляти туристичний маршрут
 «Історія Полтавщини очима вченої Віри Жук»

21 червня 2021 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., професор Ірина Петренко, куратор групи КС-1 Університету третього віку Ірина Прокопенко, слухачка групи КС-1 УТВ Наталія Ковінська та к.і.н., вчена-болгарист Наталія Самойленко здійснили експедицію до Козельщинского краю. В результаті було вивчено туристичні можливості регіону і ознайомлено з його археологічними та культурними пам’ятками.

У перспективі проведення екскурсії для слухачів УТВ на тему «Полтавщина стародавня і середньовічна очима вченої Віри Жук», зокрема заплановано відвідання Шар гори, руїн курганів та стародавнього городища, а також ймовірного поховання болгарського хана Органи. Крім того, заплановано візит  Різдва Богородиці Козельщинського жіночого монастиря і могили всесвітньо відомого математика М.В. Остроградського.


Ірина Петренко, Наталія Самойленко, Наталія Ковінська, Ірина Прокопенко біля Шар гори в Козельщинському краї. 21 червня 2021 року.


Ірина Петренко, Наталія Самойленко, Наталія Ковінська на Шар горі в Козельщинському краї. 21 червня 2021 року.


Ірина Петренко, Наталія Самойленко, Наталія Ковінська, Ірина Прокопенко на Шар горі в Козельщинському краї. 21 червня 2021 року.


Ірина Петренко,  Ірина Прокопенко, місцевий краєзнавець Іван Кравченко біля Різдва Богородиці Козельщинського жіночого монастиря. 21 червня 2021 року.

          

Електронний збірник тез доповідей І Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22-23 лютого 2021 року)

Шановні учасники І Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22-23 лютого 2021 року)! На сайті нашої кафедри Ви маєте можливість викачати електронний збірник тез доповідей.

Збірник містить матеріали виступів учасників І Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка», що присвячені висвітленню актуальних питань теорії й практики реалізації концепції ресурсно-орієнтованого навчання як нової освітньої парадигми та особливостям створення сучасних електронних освітніх ресурсів, педагогічних технологій, авторських методик навчання в Україні та за її кордонами.

Свої доповіді учасники презентували у межах роботи таких секцій:

Секція 1. Євроінтеграційний ракурс сучасної освітньої парадигми
Секція 2. Сучасні навчальні ресурси та інформаційні технології в освітньому процесі
Секція 3. Педагогічні технології ресурсно-орієнтованого навчання
Секція 4. Проблеми виховання сучасної молоді: ресурсно-орієнтований підхід
Секція 5. Інформаційно-освітнє середовище навчального закладу
Секція 6. Інноваційні методики навчання у процесі професійної підготовки фахівців

Завантжити збірник

Завантжити сертифікати учасників

Запрошуємо до подальшої співпраці та до зустрічі у наступному році!

Контактна інформація: natalkapoltava@ukr.net (д. пед. н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Кононец Наталія Василівна)

          

Звітно-виборчі збори Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України

18 березня 2021 року у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» було проведено Звітно-виборчі збори Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Голова Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, ректор ПУЕТ, д.і.н. О.О. Нестуля звітував про п’ять років роботи організації. Доповідач поділився основними досягненнями у роботі спілки, накреслив перспективи її розвитку. На засіданні було прийнято рішення про переобрання голови Правління, заступника голови Правління, відповідального секретаря Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України на наступні п’ять років у тому ж складі:  голова Правління  –  д.і.н., проф. Нестуля О.О., заступник голови – д.і.н., проф. Сітарчук Р.А.,  відповідальний секретар – д.і.н., проф. Петренко І.М.

Під час зборів було презентовано краєзнавчі розвідки активних членів Спілки – вчителя-краєзнавця Сердюка Г.Д. та завідувача науково-експозиційного відділу Національного музею-заповідника М.В. Гоголя, краєзнавця Єнка Я.М.


Відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, д.і.н., проф. Ірина Петренко, Голова Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, ректор ПУЕТ, д.і.н. Олексій Нестуля, член Правління, д.і.н. Людмила Бабенко.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців
України під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців
України під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців  України
 під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та учасники зібрання: вчитель-краєзнавець Григорій Сердюк, д.і.н. Ірина Петренко, менеджер з питань регіонального розвитку у Благодійна організація «Smart Foundation»  Тетяна Бражник, краєзнавець Олег Лебединський, меценат Сергій Сушко, бібліотекар Марина Федорова, меценат Василь Онищенко, краєзнавець Олександр Білоусько.


Вчитель-краєзнавець з Козельщинського краю Григорій Сердюк
під час презентації своєї книги.


Секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,
д.і.н. Ірина Петренко та краєзнавчі Микола Пшинка (смт Котельва) та
 Ярослав Єнко (смт Гоголеве).


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та учасники зібрання:Марина Федорова, Галина Вовченко, Тамар Кулинич, Станіслав Комісар під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України:  Пустовіт Тарас Павлович – заступник директора-начальник відділу інформації  та використання  документів Державного архіву Полтавської області;  Білоусько Олександру Андрійовичу – директор Науково-редакційного  підрозділ  – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради.

          

У Полтаві вшанували пам'ять відомого краєзнавця Віталія Григор’єва

28 грудня 2020 року відійшов у вічність історик, краєзнавець, педагог, публіцист, член Національної спілки краєзнавців України, лауреат премії імені Д. Яворницького Віталій Григор’єв.  

3 лютого 2021 року у літературній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського пройшов Вечір пам'яті Віталія Григор’єва. У заході взяли участь члени Полтавської обласної організації НСКУ: голова правління, д.і.н., проф. О. Нестуля, секретар, д.і.н., проф. І.  Петренко, д.і.н., доц. Бабенко Л.Л.

Премію імені Д. Яворницького, яку не встигли вручити В. Григор’єву, О. Нестуля вручив доньці історика Інні. Було сказано багато добрих слів про В. Григор’єва як талановитого дослідника, вченого, активіста і чуйну, небайдужу людину, справжнього патріота, щиро залюбленого у рідний край.

Спочивайте з Богом, Віталію Миколайовичу....
а ми будемо продовжувати Вашу справу.....


Інна Григор’єва – дочка Віталія Григор’єва


Премія імені Д.І. Яворницького.


О. Нестуля вручає Премію імені Д. Яворницького Інні Григор’євій 


Учасники Вечора пім яті Віталія Григор’єва

          

У рамках проєкту «Молодіжний філософський форум «Проєкти людяності у постмодернізмі» к.філос.н. Усановим І.В. організовано і проведено підсумкову конференцію, метою якої було узагальнення теоретичного та практичного досвіду Проєкту, осмислення потенцій можливості, як в організаційному, так і змістовному підході, вказані фінансові джерела існування після закінчення партиципаторного бюджетування, а також напрацьовані форми подальшого розвитку філософсько-аналітичних студій.

Захід відбувся за наступним сценарієм:

  • вступне слово кандидата філософських наук Усанова І.В.;
  • головна доповідь на тему «Гуманізм і постмодернізм», яку провів Олександр Філоненко – богослов, доктор філософських наук, викладач філософського факультету ХНУ ім. В. Н. Каразіна, дипломант премії Фонду Темплтона за курс лекцій "Наука та теологія" (The Science and Religion Course Program of Center for Theology and the Natural Sciences (CTNS, USA)), викладач Кембриджського університету (Faculty of Divinity, University of Cambridge, Cambridge, UK), академік Амвросіанської Академії, Мілан (Academia Ambrosiana, Milano).
  • у співдоповідях виступили: митець-кераміст Дмитро Білокінь, викладач і краєзнавець Артур Ароян, психолог Юрій Горбенко, філософ та громадський діяч Ксенія Пивоварська та ін.

Робота засідання мала теоретичну і практичну частину. На першій були розглянуті загальні особливості світогляду постмодерної доби, а також нові освітньо-комунікативні форми з використанням технологічних можливостей, такі як ризоматична освіта, картографічні траєкторії навчання протягом життя, та ін. В другій частині проаналізовані перспективи надання інституційності філософсько-аналітичним, неформально-освітнім та каритативним практикам в контексті життя полтавської громади, а також їх підтримка з боку місцевих бізнес-еліт.

          

У Полтаві презентовано нове історико-краєзнавче видання

7 грудня 2020 року відбулася он-лайн презентація наукового видання Володимира Перерви та Ірини Петренко «Церковні школи в Україні кінця XVIII – початку ХХ ст.: забутий світ. Том ІІІ. Полтавська губернія (єпархія)». Презентація відбувалася з ініціативи Марини Федорової, завідувачки відділу краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котяревського. Захід був призначений для освітян та бібліотекарів Полтавщини. 

Дослідження здійснювалося понад сім років і увібрало в себе інформацію з  майже 3000 джерел, з-посеред яких переважають документи із Санкт-Петербурга, що пояснюється відсутністю необхідної інформації в українських архівосховищах.

У монографії на основі кількох тисяч документальних актів з архівосховищ Санкт-Петербурга і Полтави розглядається історичний шлях церковнопарафіяльної шкільної справи Полтавської єпархії, яка на той час територіально збігалася з однойменною губернією. Дослідження адресоване педагогам, історикам-науковцям, священнослужителям, викладачам недільних шкіл і педагогічних навчальних закладів, краєзнавцям, студентам, музейним працівникам та всім, кому не байдужа історія Церкви, освіти й культури.

Автори розповіли про результати свого дослідження, про особливості роботи з документами, про значення праці в дослідженні проблем освіти в Україні. На презентації виступив доктор філософських наук, проректор Полтавського обласного інституту післядипломної освіти Сергій Клепко. Він підкреслив значущість ознайомлення освітян краю з документальною, а відтак, достовірною історією шкільництва. Слово взяв кандидат географічних наук, професор Леонід Булава, який у своєму виступі наголосив на великій ролі досліджень з історії шкільництва. Слово мали місцеві краєзнавці та бібліотекарі. У Полтаві презентацію висвітлило телебачення.


Презентоване видання


Д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України


Перерва Володимир Степанович, кандидат історичних наук, Почесний краєзнавець України,  доцент кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти Київського обласного  інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів


Учасники презентації  

          

Обговорення проектної діяльності кафедри
Педагогіки та суспільних наук

27 листопада 2020 року викладачі кафедри Педагогіки та суспільних наук ПУЕТ провели нараду на тему «Перспективи проектної діяльності кафедри». Було вирішено подати заявку на гранд від Українського культурного фонду.

Під час зустрічі було визначено тему, мету, завдання, шляхи реалізації,  та міжнародне співробітництво в рамках роботи над  проектом.


Завідувач кафедри проф. Ірина Петренко з викладачами кафедри під час обговорення проекту.

          

ПУЕТ ЗАБЕЗПЕЧУЄ ВИКЛАДАННЯ КУРСУ ПРАКТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ СТУДЕНТАМ-ІНОЗЕМЦЯМ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ

У вищому навчальному закладі Укоопспілки «Полтавському університеті економіки і торгівлі» студенти-іноземці мають можливість вивчати англійською мовою не тільки спеціальні дисципліни, а й курс практичної психологію, покликаний розвивати їхні особистісні ресурси, формувати соціальні навички (Soft skills). У курсі аналізуються актуальні проблеми психології бізнесу, індивідуально-психологічні відмінності між людьми, психологічна культура професійної діяльності та спілкування.

У викладанні психологічних дисциплін широко застосовуються сучасні інформаційно-комунікативні технологій. Для проведення лекцій та семінарів в он-лайн форматі використовуються презентації, навчальні відеофільми, кейси, особистісні та дидактичні тести, розроблено дистанційний курс. На фото відтворено кілька моментів он-лайн занять зі студентами-іноземцями в процесі вивчення психології.


Фото 1. Лекцію он-лайн англійською мовою для студентів-іноземців групи ГРС б англ-21 проводить кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Тодорова


Фото 2. Для студентів-іноземців розроблено англомовний дистанційний курс «Практична психологія в готельно-ресторанному бізнесі»


Фото 3. Для кращого засвоєння студентами навчальної інформації викладачем зібрано великій банк відео матеріалів та кейсів


Фото 4. Студенти проходять тестування для визначення та тренування соціального інтелекту


Фото 5. Великій інтерес у студентів викликав тест «Локус контролю» Дж. Роттера, якій розкриває те, кому вони зазвичай приписують відповідальність за власні успіхи  та невдачі

          

Співробітництво між викладачами кафедри
Педагогіки та суспільних наук ПУЕТ 
та кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка 

У листопаді 2020 року для студентів І курсу ПУЕТ, які вивчають дисципліну «Історія та культура України», д.і.н., проф. Іриною Петренко була прочитана лекція на тему «Становище України в роки Другої світової війни». На лекцію було запрошено д.і.н., проф., завідувача кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Людмилу Бабенко.

Проф. Людмила Бабенко долучилася до лекції, розповіла студентам ПУЕТ про трагічні обставини прагнень українців відновити державність в роки війни, марність спроб і зміцнення ідеї боротьби за самостійну соборну Українську державу.


Проф. Ірина Петренко під час лекції


  Проф. Людмила Бабанко під час лекції

          

Викладачі кафедри Педагогіки та суспільних наук взяли участь у Всеукраїнської науково-практичної конференції
з міжнародною участю
«Університетська освіта в Україні у контексті інтеграції до європейського освітнього простору»

17 листопада 2020 року завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук, доктор історичних наук, професор Петренко Ірина Миколаївна та доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, доктор педагогічних наук Кононец Наталія Василівна взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції з міжнародною участю «Університетська освіта в Україні у контексті інтеграції до європейського освітнього простору».

На онлайн-пленарному засіданні І.М. Петренко виступила з доповіддю на тему «Навчання упродовж життя як стратегія розвитку європейської вищої освіти», де розповіла про європейські традиції створення умов для громадян для розвитку безперервної освіти, підвищення кваліфікації тощо.

На онлайн-пленарному засіданні Н. В. Кононец виступила з доповіддю на тему «Етапи створення цифрових наративів для дистанційного навчання», у ході якої висвітлила суть етапів (підготовчо-цільовий, проєктувальний, реалізаційний та аналітико-рефлексивний), а також презентувала дистанційні курси, електронні посібники та інші цифрові наративи, які нею розроблені та використовуються під час дистанційного навчання магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» у ПУЕТ.

Наталія Василівна відзначила, що у нинішніх умовах організації дистанційного навчання, під час якого проводяться лекції, семінарські та практичні заняття за допомогою сучасних засобів відеозв’язку, актуальним є питання підвищення якості таких форм організації навчання студентів у вищій школі. Для вирішення цього завдання доречно реалізувати наративно-цифровий підхід, згідно якого передбачається організація процесу навчання за допомогою цифрових наративів (розповідей), що уможливлює забезпечити таку взаємодію викладача зі студентами, в ході якої раціонально-логічна та почуттєво-емоційна характеристики інформації передаються й засвоюються не лише через вербальний, але й інші інформаційні канали за допомогою цифрових технологій, що дає можливість розширити, збільшити, поновити ряд смислів та їх відтінків, що виникають у ході отримання нового знання й досвіду. Нею резюмовано, що робота над вирішенням проблеми проведення ефективної відеолекції в умовах дистанційного навчання передбачає кропітку роботу викладача, яку доцільно здійснювати у 4 етапи: підготовчо-цільовий, проєктувальний, реалізаційний та аналітико-рефлексивний. Водночас, така складна діяльність науково-педагогічних кадрів по створенню цифрових наративів сприяє формуванню їх цифрової компетентності як здатності критичного застосування цифрових технологій для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією з навчальною метою, а також підвищенню якості й атракції дистанційного освітнього процесу загалом.


Виступ проф. І.М. Петренко під час конференції


Виступ доц. Н.В. Кононец  під час конференції


Під час он-лайн конференції. 


Під час он-лайн конференції. 

          

Участь у роботі експертної групи з історії України при
Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку залучення педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників та інших фахівців до проведення зовнішнього незалежного оцінювання», Положення про пробне зовнішнє незалежне оцінювання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, наказів Українського центру оцінювання якості освіти 17 червня 2020 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, доктор історичних наук, професор І.М. Петренко взяла участь у роботі експертної групи з історії України при  Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти під час проведення пробного зовнішнього оцінювання. 


Д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ І.М. Петренко у Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти. 17 червня 2020 року.

          

Філософський форум - розпочато

Нарешті вона відбулась – довгоочікувана зустріч у рамках Молодіжного філософського форуму «Проекти людяності у постмодернізмі». Нагадаємо, що наш форум став переможцем «Бюджету участі 2019». Його реалізація передбачається протягом року і перші кроки ми уже робимо.

Тема зустрічі — «Винайдення і деконструкція суб’єктивності». Рівень академічної спірозмови і вишуканої простоти не залишив нікого байдужим. Блискуча доповідь і надзвичайно гаряче обговорення довгий час не давали розійтись учасникам події. Винуватцем інтелектуального бенкету був Вахтанг Кебуладзе, філософі, есеїст, професор Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія». Лауреат IV премії модерної есеїстики ім. Юрія Шевельова. Автор книг «Феноменологія досвіду», «Чарунки долі» тощо.


Вахтанг Кебуладзе, філософі, есеїст, професор Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія»


Громада Полтави стала учасником форуму


Учасники форуму


Учасники форуму

          

У Полтаві відбулася ХV Всеукраїнська  наукова 
історико-краєзнавча  конференція 
«Українське  краєзнавство  в  системі  міжінституційних  взаємодій:  проблеми  концептуалізації  та  практичної  реалізації»

12 грудня 2019 року у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбулася ХV Всеукраїнська  наукова  історико-краєзнавча  конференція  «Українське  краєзнавство  в  системі  міжінституційних  взаємодій:  проблеми  концептуалізації  та  практичної  реалізації». Організаторами її проведення були Національна спілка краєзнавців України, Інститут історії України НАН України та  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі».

Урочисте слово та доповідь на планерному засіданні виголосив доктор історичних наук, професор, завідувач відділу української історіографії Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАПН України, заступник голови Національної спілки краєзнавців України Олександр Удод.  Учений з'ясував проблеми міжінституційної взаємодії публічної історії та краєзнавства на сучасному етапі розвитку вітчизняної науки. 

Олександр Удод вручив Почесні грамоти Національної спілки краєзнавців України д.і.н., проф., секретарю Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірині Петренко, д.і.н., проф., члену Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Людмилі Бабенко, к.е.н., доц., члену Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Мирославу Аліману, заступникові директора Державного архіву Полтавської області  Тарасу Пустовіту, директору Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Олександру Білоуську; Грамоту Національної спілки краєзнавців України – д.і.н., проф., ректору, голові правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексію Нестулі; Подяку Національної спілки краєзнавців України – краєзнавцю, досліднику, полковнику Служби зовнішньої розвідки України (у відставці) з м. Кременчук Олександру Христенку.    

Ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі" Олексій Нестуля  привітав учасників конференції, розповів про діяльність Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у 2019 році та накреслив перспективи та напрямки її розвитку.

Модератором конференції була доктор історичних наук, професор, завідувач  кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко.

Директор Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Олександр Білоусько презентував краєзнавчий доробок Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідження історії Полтавщини Полтавської обласної ради. 

Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко виступила з доповіддю про роль історичного краєзнавства в системі освітньо-професійної підготовки студентів Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та проаналізувала  традиції й сучасні виклики.

Полтавський краєзнавець Віталій Григор’єв поділився досвідом краєзнавчих практик у системі освіти Полтавщини. Дослідника було висунуто на присвоєння престижної Премії Дмитра Яворницького у 2020 році. Учасники конференції одноголосно підтримали цю пропозицію.

Київський дослідник, кандидат історичних наук Валерій Рекрут виголосив доповідь про діяльність центру «Рада Трьох» у добу Директорії УНР (1919-1920 рр.).  

Краєзнавці з Лохвиччини Віктор Гіржов та Іван Дудник виступили з доповідями про регіональні особливості краєзнавчих досліджень. Так,  член Правління Української всесвітньої координаційної ради (УВКР), голова громадської організації «Народна Рада Лохвиччини», головний редактор порталу «ЛохвицяNews» Віктор Гіржов розповів про діяльність громадської організації «Народна Рада Лохвиччини» з реалізації проекту «Славетні земляки» (на прикладі увічнення пам'яті геніального українського диригента Нестора Городовенка). Іван Дудник поділився власними розвідками про відвідини Тарасом Шевченком села Погарщина на Полтавщині.    

На конференції були присутні  науковці, краєзнавці, бібліотечні й архівні працівники, представники громадськості та студенти. Актуальні виступи, дискусія, обговорення та репліки були ознакою зацікавленості темою наукової історико-краєзнавчої конференції.


Зліва направо – Ірина Петренко, Олександр Удод, Олексій Нестуля, Людмила Бабенко.  Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Олександра Удода під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Валерія Рекрута під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Олександра Білоуська під час конференції. Полтава,
12 грудня 2019 року.


Генеалог Олексій Новіков з м. Київ (зліва) та архівіст Петро Лелюк з м. Полтава. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Полтавські краєзнавці: зліва направо – Тарас Пустовіт, Леонід Булава, Віталій Григор’єв. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.

          

Дні європейської спадщини в Україні

У Полтаві 15 вересня 2019 року відбулося відзначення другого дня Днів  європейської спадщини в Україні / European Heritage Days in Ukraine. Цей день виявися надзвичайно цікавим і різноманітним. У стародавньому будинку Капністів, а нині – це Полтавський літературно-меморіальний музей імені І.П. Котляревського –  відбулася інтерактивна бесіда «Ой, я дівчина Наталка: полтавки Котляревського та сучасності», де музейники та відвідувачі заходу спробували провести паралелі ролі жінки сучасної та жінки часів Івана Котляревського. Виступи запрошених гостей надали зворушливого та урочистого забарвлення цьому заходу.

У бесіді взяли участь викладачі ПУЕТ – д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко та д.е.н., проф., завідувач кафедри туристичного та готельного бізнесу наук Георгій Скляр.


Ірина Петренко, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та Георгій Скляр, д.е.н., проф., завідувач кафедри туристичного та готельного бізнесу наук


Учасники інтерактивної бесіди «Ой, я дівчина Наталка: полтавки Котляревського та сучасності»  у Полтавському  літературно-меморіальному музеї імені І.П. Котляревського у рамках Днів  європейської спадщини в Україні

          

Перші краєзнавчі читання «Будеш, батьку, панувати», присвячені 250-літтю від Дня народження Івана Котляревського

4-5 вересня 2019 року Полтавська обласна організація Національної спілки краєзнавців України (голова – д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля) виступила співорганізатором проведення у Полтаві Перших краєзнавчих читань, присвячених 250-літтю від Дня народження  письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури, громадського діяча Івана Петровича Котляревського (1769-1838). Партнерами конференції були Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І.П. Котляревського, Полтавський літературно-меморіальний музей Івана Котляревського.

Участь у краєзнавчих Котляревських читаннях взяли участь науковці, працівники бібліотечних, музейних та архівних установ, краєзнавці, аспіранти, магістранти, студенти, вчителі. Напрямів роботи конференції було кілька: Полтава часів Івана Котляревського; плив І. Котляревського на розвиток українського та світового письменства; історія та сьогодення творів І.  Котляревського; спадщина І. Котляревського у фондах бібліотек, музеїв та архівних установ; вивчення творів Івана Котляревського в закладах середньої та вищої освіти України; постать Котляревського і сучасність.


Петренко І.М., д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України
та Г.П. Скляр, д.е.н., проф., завідувач кафедри туристичного та готельного бізнесу наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»


Ірина Петренко, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,  Георгій Скляр, д.е.н., проф., завідувач кафедри туристичного та готельного бізнесу наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Михайло Логвин, к.географ.н., доцент кафедри кафедри туристичного та готельного бізнесу наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Віта  Сарапин, к.філол.н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», член Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України

          

Собор болгар на Полтавщині

У села Мала Перещепина Новосанжарського району на Полтавщині вже стало традиційним проведення соборів (з’їздів) болгар України. У 1912 році у цьому селі було випадково знайдений скарб, більшість учених яких вважає похованням хана Кубрата  –  засновника Великої Булгарії, яка розташовувалася у степовій зоні сучасної України у 7 столітті. Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук  Ірина Петренко взяла участь у цьому заході.

Цього року Собор було проведено 8-9 червня 2019 року. Після відвідання Музею українсько-болгарської дружби у селі Мала Перещепина, відбувся мітинг біля пам’ятного знаку Кубратові. Було проведено «круглий стіл» науковців, громадськості щодо обставин знайдення Перещепинського скарбу та ролі хана Кубрата  у консолідації болгарського та слов’янського  етносу в історичному розрізі.


Під час проведення Собору болгар України. 9 червня 2019 року.


З Младеном Станевим, Наталією Самойленко і Максимом Страхіловим. 9 червня 2019 року.


Під час екскурсії Полтавою. 9 червня 2019 року.

          

«Круглий стіл» науковців і громадськості
до 140-ліття від Дня народження Бориса Мартоса

24 травня 2019 року у ПУЕТ відбувся «круглий стіл», присвячений 140-літтю від Дня народження визначного державного, кооперативного, громадського діяча, економіста і педагога Бориса Мартоса (1879-1977). З вітальним словом на початку заходу виступив доктор історичних наук, професор, ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет  економіки і торгівлі», голова Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій  Нестуля. Модератором «круглого столу»  була  Ірина Петренко, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

У роботі круглого столу взяли участь історики, краєзнавці, громадські діячі, журналісти. Біографію Бориса Мартоса розкрив краєзнавець Віталій Григор’єв; початок громадсько-політичної діяльності Бориса Мартоса: полтавський період (березень-червень 1917 року) проаналізував у своїй доповіді кандидат історичних наук, доцент, краєзнавець Віктор Ревегук; про політичну і державну діяльність Бориса Мартоса в період 1917-1921 рр. доповів кандидат історичних наук з Києва Валерій Рекрут; науково-педагогічну діяльність Бориса Мартоса ґрунтовно розкрив кандидат економічних наук, почесний професор ПУЕТ Мирослав Аліман; про актуальність праці Бориса Мартоса «Кооперативна ревізія» виступила кандидат економічних наук, професор Юстина Верига. Підсумки «круглого столу» підвела доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка  Людмила Бабенко, котра проаналізувала політичний контекст діяльності Бориса Мартоса та логічно підвела до винесення  уроків Української революції 1917-1921 рр.

На «круглий стіл» завітали і випускники ПУЕТ першого випуску 1979 року. Зокрема, журналіст, краєзнавець із м. Слов’янськ Василь Чорнобровий та його дружина, поетеса Тетяна Чорноброва. Василь Чорнобровий подарував Музею історії ПУЕТ подарунки, зокрема, книги, копії статей та своїх відзнак за сумлінну роботу у кооперації, а також унікальний примірник часопису 1917 року. Тетяна Чорноброва для учасників «круглого столу» презентувала свою чергову збірку поезій.


Під час роботи «круглого столу».


Василь Чорнобровий дарує Музею історії ПУЕТ унікальний часопис 1917 року.


Тетяна Чорноброва під час презентації збірки поезій.


Учасники «круглого столу».


Учасники «круглого столу».

          

«Круглий стіл» науковців та громадськості на тему
«Зародження і становлення ідей національно-визвольного руху в Україні в другій половині ХІХ століття»

 13 березня 2019 року у ПУЕТ відбувся «круглий стіл», присвячений ідеї національно-визвольного руху України. Модератором була Ніна Кирпотіна, голова краєзнавчо-історичного клубу при Полтавській міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».

У роботі «круглого столу» взяли участь історики, краєзнавці Полтави та України. Зокрема, кандидат історичних наук, доцент ПНПУ імені В.Г. Короленка Ірина Діптан, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко, кандидат історичних наук, доцент Віктор Ревегук, кандидат історичних наук Валерій Рекрут, краєзнавець-дослідник Віталій Григор’єв. Теми виступів охоплювали історичний період другої половини ХІХ – початку ХХ ст. та були присвячені видатним постатям в історії України, які продовжували розвивати ідею української державності.


Учасники круглого столу: Ніна Кирпотіна (модератор), Ірина Діптан (доповідач), Ірина Петренко (доповідач)


Учасники та слухачі «круглого столу» - студенти, громадськість, доповідачі.


Учасники та слухачі «круглого столу» - студенти, громадськість, доповідачі.


Учасники «круглого столу» - Мирослав Аліман, Михайло Мовчан, Валерій Рекрут

          

Презентація книги про видатну співвітчизницю

5 березня 2019 року кафедра педагогіки та суспільних наук провела презентацію видання Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» – «Вибраного» Людмили Старицької-Черняхівської із серії «Просвітницька книгозбірня».

Викладачам та студентам Полтавського університету економіки і торгівлі, Навчально-наукового інституту культури та мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Полтавського кооперативного коледжу книгу представив редактор-упорядник, народний депутат 3-6 скликань, голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Георгійович Кульчинський.

На презентації йшлося про еволюцію світогляду, різнобічність мистецького обдаровання (історична проза і драма, переклад, публіцистика й мемуари, наукові рефлексії з історії вітчизняного театру), тверду й послідовну політичну позицію, моральні ідеали й цінності представниці української інтелектуальної еліти. Трагічна доля Людмили Михайлівни та її сім’ї  осмислювалася на широкому історико-культурному тлі.

Книга містить ґрунтовну передмову Юрія Хорунжого, вершинну в драматургічному доробку мисткині п’єсу «Мазепа», її документальні свідчення доби – «Хвилини життя Лесі Українки», «Спогади про М. В. Лисенка», «В. І. Самійленко». Не втратили свого пізнавального значення й мемуари «Двадцять років українського театру».

Творчість визначної письменниці, громадської діячки, патріотки, діяльної учасниці національного культурного процесу кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. повернулася після тривалої заборони «із забуття – в безсмертя» ще в 1990-ті. Проте досі її ім’я відоме переважно фахівцям – історикам, літературознавцям і театрознавцям. Тож книга «Вибране» адресована найширшим колам читачів, бо постать Людмили Старицької-Черняхівської, за влучними словами упорядника, «спонукає брати з неї приклад обов’язку перед Україною та праці задля її добра».


Під час презентації.


К.філол.н., доц. В.В. Сарапин та М.Г. Кульчинський під час презентації.  


Д.і.н., проф. І.М. Петренко та М.Г. Кульчинський під час презентації.


Студенти під час презентації.


Студенти під час презентації.

          

Краєзнавчо – історичний клуб при Полтавській ЦМБ

Громадська спілка «Ліга ГО «Громада Полтавщини»

Полтавський університет економіки і торгівлі
кафедра педагогіки та суспільних наук

Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Короленка
кафедра історії України

100 – річчю Української революції 1917-1921р.р.,
90  - річчю створення Організації Українських  Націоналістів 
Присвячується

КРУГЛИЙ СТІЛ
НАУКОВЦІВ ТА  ГРОМАДСЬКОСТІ
«ЗАРОДЖЕННЯ І СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЙ
НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
В УКРАЇНІ в  ІІ-Й  ПОЛОВИНІ  ХІХ  СТОЛІТТЯ»

13 березня 2019р.

Полтава – 2019

Порядок роботи
«круглого столу» науковців та громадськості
«ЗАРОДЖЕННЯ І СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЙ
НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
В УКРАЇНІ в  ІІ-Й ПОЛОВИНІ ХІХ СТОЛІТТЯ
»

Місце проведення

Полтавський університет економіки і торгівлі
аудиторія №302

Час проведення

середа, 13 березня 2019 року, початок о 12-30

Регламент роботи

  1. Вступне слово – 5 хв.
  2. Привітання – 5хв.
  3. Виступи учасників – 15хв.

Модератор «круглого столу» - Кирпотіна Ніна Миколаївна, голова краєзнавчого – історичного клубу при Полтавській центральній міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».

Програма

Привітання

  • Нестуля Олексій Олексійович   –   доктор історичних наук, ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет  економіки і торгівлі»

Доповіді 

  1. Національно - визвольні ідеї з надр українського суспільства.
    Діптан Ірина Іванівна – кандидат історичних наук, кафедра історії України ПНПУ ім. В. Короленка.
  2. Прагнення ліберальних кіл нащадків козацько – старшинської еліти Полтавщини відновити українську державність. (На прикладі громадської діяльності Єлизавети Милорадович).
    Петренко Ірина Миколаївна –
    доктор історичних наук, професор,   завідувач кафедри педагогіки та   суспільних наук ПУЕТ.
  3. Поява радикальної ідеології у національно – визвольному русі. Микола Міхновський.
    Бабенко Людмила Леонідівна –
    доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України  ПНПУ ім. В. Короленка.
  4. Запитання, дискусія, обговорення (учасники «круглого столу» - студенти, представники громадськості, науковці).

          

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ТАРАСА ЧУХЛІБА В ПУЕТ

5 листопада 2018 року в ПУЕТ відбулася презентація книги українського історика, доктора історичних наук, провідного наукового  співробітника Інституту історії України НАН України, директора Науково-дослідного інституту козацтва імені Степана Бандери, дослідника воєнної історії України, Польщі і Туреччини, геополітичного розвитку Східної Європи, громадського діяча, геополітика, культуролога, краєзнавця Тараса  Чухліба «МАГНАТ, КОЗАК І ГАЙДАМАКА. БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ РУСІ-УКРАЇНИ З КОРОНОЮ ПОЛЬСЬКОЮ (1569–1769 РР.)».

У заході взяли участь студенти І курсу ПУЕТ, краєзнавці, громадські діячі. Презентація викликала жвавий інтерес присутніх, у залі панувала чудова дружня атмосфера. Тарас Чухліб – талановитий і досвідчений лектор зумів налагодити контакт із аудиторією, зацікавити, оперуючи різними фактами та майстерним їх осмисленням і глибоким аналізом. Слухачі мали можливість задати питання, подискутувати і сказати вдячне слово авторові ґрунтовної книги.


Презентована книга Тараса Чухліба. 5 листопада  2018  р.


Д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада  2018  р.


Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Студенти ПУЕТ під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Учасники презентації. 5 листопада 2018 року

          

Презентуємо наукові  здобутки краєзнавців Полтавщини !!!

18 жовтня 2018 року в ПУЕТ відбулася презентація книги краєзнавця, громадського діяча з Лохвиччини Івана Дудника   «В’ячеслав  Сенютович-Бережний – український історик-геральдик і генеалог з Полтавщини». Це результат багаторічної краєзнавчої роботи з вивчення життя та творчого спадку першого українського доктора наук з геральдики та генеалогії В’ячеслава Георгійовича Сенютовича-Бережного.

Книга цінна тим, що крім історико-біографічного нарису про вченого-геральдика, в ній оприлюднено його головні праці, які підіймають важливий пласт нашої славної історії: про козацькі роди, провідних діячів козацького руху в Україні, цікаві історичні події тих часів у авторській інтерпретації.
Автору книги Івану Дуднику вдалося головне: людям, які вперше знайомляться з постаттю Сенютовича-Бережного дати можливість відкрити це ім’я для себе, а для людей в деякій мірі обізнаних з біографією і творчим доробком вченого, завдяки проведеній  пошуковій роботі, відкриваються нові унікальні відомості з життя  талановитого земляка та його родини.

У презентації брали участь д.і.н., професор, ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля, д.і.н., професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України  Ірина Петренко, голова Лохвицької районної державної адміністрації Володимир Рязанов, член Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради,  журналіст-політолог  Віктор Гіржов,  провідні краєзнавці міста та області.

Під час презентації була чудова можливість послухати твори у виконанні капели бандуристів «Струни серця» Лохвицького районного будинку культури. Крім того, у ході наукового заходу було презентовано  історико-краєзнавчу карту Лохвиччини «Від сивої давнини до сьогодення».


Книга Івана Дудника  «В’ячеслав  Сенютович-Бережний – український історик-геральдик і генеалог з Полтавщини»


Під час презентації. Секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко, журналіст, політолог Віктор Гіржов, голова правління ПОО НСКУ Олексій Нестуля, голова Лохвицької РДА Володимир Рязанов


Виступ Івана Дудника під час презентації


Виступ Івана Дудника під час презентації


Студенти ПУЕТ під час презентації


Виступ капели бандуристів «Струни серця» Лохвицького районного будинку культури

          

Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України презентували книгу про Бориса Мартоса на його батьківщині

20 вересня 2018 року члени Національної спілки краєзнавців України д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.е.н., доц. Мирослав Аліман, краєзнавець Віталій Григор’єв та к.і.н. Валерій Рекрут відвідали гімназію імені Героя України Олександра Білаша в смт Градизьк Глобинського району Полтавської області. Саме в цьому старовинному селищі народився і навчався відомий державний діяч, кооператор, економіст Борис Мартос.

У 2019 році виповнюється 140 років від дня його народження. Торік у Полтавському  університеті економіки і торгівлі побачили світ дві частини книги «Борис Мартос і кооперація», авторами якої є д.і.н., проф., ректор Олексій Нестуля і к.е.н, доц. Мирослав Аліман. Саме це видання й було презентоване в Градизькій гімназії. У рамках заходу відбулися краєзнавчі читання, присвячені Борисові Мартосу.

Науковці подарували свої книги гімназії та розповіли про свої здобутки і плани. Гості відвідали чотири музеї, розташовані в приміщенні школи, – історико-краєзнавчий, Героя України Олександра Білаша,  Слави, «Історія Градизька від заплав Дніпра до Кременчуцького водосховища». Учені-краєзнавці відзначили, що школярі під керівництвом педагогів активно проводять науково-пошукову роботу. Музейні матеріали використовуються при проведенні навчальних занять, дослідницької роботи, для написання наукових статей, рефератів, повідомлень, участі в обласних та всеукраїнських акціях. Учителі гімназії активно займаються вихованням молоді, зміцненням  почуття національної самосвідомості, формують почуття глибокої поваги до історії, культури, мови, традицій українського народу.   

Це був перший захід у рамках відзначення ювілею нашого відомого земляка. Було прийнято рішення про вшанування пам’яті Бориса Мартоса на його малій батьківщині, зокрема встановити меморіальну дошку з інформацією про нього як видатного державного і кооперативного діяча. 


Секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко вручає грамоту колективу школи за значний внесок у розвиток краєзнавчого руху директору школи Аллі Салімон


К.е.н., доц. Мирослав Аліман презентує книгу про Бориса Мартоса


Гості та господарі у Музеї Героя України Олександра Білаша у Градизькій гімназії


У Музеї Слави Градизької гімназії – сільський голова Мирослав  Носа, к.і.н. Валерій Рекрут, директор гімназії Алла Салімон, к.і.н., доц. Мирослав Аліман, д.і.н., проф. Ірина Петренко, краєзнавець Віталій Григор’єв

          

Викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук взяли участь у міжнародному науково-практичному семінарі «Емоційний інтелект і системний менеджмент»

13 вересня 2018 року кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Тодорова Ірина Степанівна разом із магістрами спеціальності «Педагогіка вищої школи» взяли участь у міжнародному науково-практичному семінарі «Емоційний інтелект і системний менеджмент», якій проводився на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка

Лекцію та майстер-клас під час роботи семінару провів Сальваторе Джакомуцці (Salvatore Giacomuzzi) – клінічний психолог, системний психотерапевт, доктор психологічних наук, професор Віденського університету імені Зиґмунда Фройда (Австрія). В першій частині свого виступу він переконливо довів тезу щодо важливості емоційного інтелекту в діяльності менеджера. Дослідження учених показали, що високий рівень загального інтелекту (IQ) не гарантує його володареві успіху в кар'єрі, або щастя в особистому житті. Наша освіта переважно спрямована на отримання учнями і студентами академічних знань і майже ігнорує розвиток емоційного інтелекту (EQ), в той час, як саме від нього залежить успіх менеджера в бізнесі, викладача в закладах освіти та, в цілому, всіх фахівців, які працюють з людьми. Найбільш загальне формулювання EQ – це здатність людини тлумачити власні емоції і емоції інших людей, щоб використовувати отриману інформацію для реалізації своїх цілей. Розвиток емоційного інтелекту – складна робота, але саме вона підвищує особисту ефективність.

Другу частину семінару було присвячено майстер-класу з практичного застосування «Теорії підштовхування» (англ. nudge theory). Базовим аргументом цієї теорії є те, що люди роблять багато поганих речей – їдять нездорову їжу, не відкладають гроші на пенсійне життя, п'ють, смітять тощо. Це все тому, що для них набагато легше нічого не змінювати. Тому треба їм пропонувати легші шляхи (підштовхувати) для вибору саме правильної поведінки. За результатами роботи семінару учасники отримали сертифікати.

          

У Полтаві вдев’яте відбулися Липівські читання

Ім’я Юрія Липи навряд чи добре відоме широкому загалу, більше – науковцям, історикам. Юрій Липа (1900-1944) – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, редактор, лікар, автор української геополітичної концепції, один з визначних ідеологів українського націоналізму. Батьком Юрія був видатний український письменник, лікар і борець за самостійність України Іван Липа – комісар Одеси від Центральної Ради, міністр культів і віросповідань Директорії УНР та автор проекту її першої Конституції. Дев’яті Липівські читання були присвячені 80-річчю першодруку праці Юрія Липи «Призначення України».

Юрій Липа стоїть поряд з такими видатними особистостями початку ХХ століття, як Дмитро Донцов та Микола Міхновський. Радянська влада затаврувала їх як українських буржуазних націоналістів і зробила все, щоб викреслити їх з історії. Ось чому провідною темою щорічної науково-практичної конференції «Липівські читання», що проходила у Полтавському університеті економіки та торгівлі, є збереження імен Івана та Юрія Лип в історичній пам’яті, популяризація життєвого шляху та актуалізація їхньої творчої спадщини.

Організаційний комітет очолив ректор ПУЕТ доктор історичних наук, професор Олексій Нестуля, він же – голова правління Полтавської обласної організації  Національної спілки краєзнавців України.  До складу оргкомітету увійшли, зокрема, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко; книгознавець і книгорозповсюджувач, голова правління Благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип Галина Дольник: історик, біограф і бібліограф Юрія Липи, заступник голови правління фонду Світлана Кучеренко.

Юрій Липа зробив значний внесок у розробку української національної ідеї, зокрема, таких важливих її аспектів, як національна ідентичність та національне покликання України. Він теоретично обґрунтував призначення України, яке полягає в моральній місії щодо утвердження та поширення духовних цінностей в сучасному світі за допомогою практики державного управління. В умовах системної кризи сучасної цивілізації теоретична спадщина Ю.Липи набуває особливої актуальності.

Учасники конференції, а це викладачі вишів, аспіранти, сільські голови, краєзнавці, педагоги з різних куточків України, ухвалили звернення до міністра освіти та науки України Лілії Гриневич з приводу того, щоб повернути до шкільних програм літературні твори Івана Липи.


Збірник матеріалів Дев’ятих Липівських читань 


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань під час екскурсії Полтавою.

          

У ПОЛТАВІ ВІДБУЛАСЯ ЮВІЛЕЙНА АКАДЕМІЯ
ДО 120-ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ПЕРШОГО ПРЕДСТОЯТЕЛЯ УАПЦ МСТИСЛАВА

Консисторія Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, міське православне сестринство святої княгині Ольги 23 квітня 2018 року провели наукове зібрання «Мстислав І – Патріарх Київський і всієї України УАПЦ» до 120-ліття від дня народження великого земляка.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля, Архієпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Афанасій (Шкурупій). Хор Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ і регент Олександра Горай

Благословив урочистості Високопреосвящений Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський Української Автокефальної Православної Церкви, керуючий Харківсько-Полтавською і Черкасько-Кіровоградською єпархіями УАПЦ, член Національної спілки письменників України, лауреат премії імені І. П. Котляревського.  Доктори історичних наук професор ректор ПУЕТ Олексій Нестуля, професор кафедри педагогіки та суспільних наук вишу Ірина Петренко привітали учасників наукового діалогу й гостей, професор, завідувач кафедри історії України ПНПУ імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко присвятила свій виступ темі «Родинне коріння Патріарха Мстислава на Полтавщині».


Д.і.н., проф. ПНПУ імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко

Кандидати історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії ПНПУ імені В. Г. Короленка, заступник голови обласної організації Української асоціації релігієзнавців Юрій Вільховий та краєзнавець Віктор Ревегук виголосили доповіді «Діяльність «Братського об’єднання Українських автокефальних церков» як спроба збереження ідентичності українського православ’я за доби тоталітаризму» й «Виникнення Української автокефальної православної церкви в Україні та на Полтавщині».


Представник Полтавської ОДА Володимир Состін, к.і.н, доц. ПНПУ
 імені В.Г. Короленка Юрій Вільховий

Заслужений працівник культури України, кавалер ордена Пресвятої Богородиці, лауреат премії імені Панаса Мирного Валентина Шемчук виступила з доповіддю «Від Світочів Народу – до Героїв Сходу. Вшанування пам’яті Патріарха Мстислава, діячів української літератури й мистецтва та полеглих за рідну землю наших сучасників»,


Заслужений працівник культури України Валентина Шемчук

Також виступили з доповідями кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Віта Сарапин – «Полтава і полтавці у спогадах Патріарха Мстислава»; науковий керівник переможців І та ІІ етапів конкурсу-захисту Малої академії наук України, методист науково-дослідницького Центру «Зіккарон» Полтавської благодійної єврейської організації  «Хесед-Нефеш», вихователь Полтавської школи-інтернату № 1 Наталя Воронянська – «Становлення мережі УАПЦ на Полтавщині в 20–30-ті роки ХХ ст. та боротьба з автокефалією радянських спецслужб». 


К.філол.н., доц. ПУЕТ Віта Сарапин, к.і.н., доц. Віктор Ревегук, к.е.н., доц. Мирослав Аліман, вихователь Полтавської школи-інтернату № 1 Наталя Воронянська

Хор Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви (регент – Олександра Горай, керівник – ієрей Олександр Горай) завершив наукову академію на пошану 120-річчя від дня народження Першоієрарха УАПЦ Мстислава натхненним співом «Молитви за Україну». 


Доповідачі й слухачі ювілейного зібрання до 120-річчя від дня народження
Першого Патріарха УАПЦ Мстислава

          

Краєзнавчі читання, присвячені пам’яті історика-болгариста
і краєзнавця Віри Жук (1928-2008)

У 2018 році виповнюється 90 років від Дня народження та 10 років від дня смерті Віри Жук – відомої вченої-болгариста,  краєзнавця, кандидата історичних наук, доцента, заслуженого працівника культури України.

11 квітня 2018 року у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського було проведено краєзнавчі читання «Віра Жук – талановита дослідниця на ниві історичної науки України», присвячені 90-річчю від дня її народження. В рамках заходу відбулася презентація видань відділу краєзнавства Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського – «Подвижниця краєзнавчої справи Віра Никанорівна Жук» і «Каталог бібліотеки та особовий фонд Віри Жук».   

Участь у роботі читань взяла  Ірина Петренко, учениця Віри Жук, доктор  історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі». У 2017 році нею була опублікована монографія «Історик Віра Жук (1928-2008): життя, віддане науці» (обкладинка додається). Ірина Петренко була меценатом у виданнях «Подвижниця краєзнавчої справи Віра Никанорівна Жук» і «Каталог бібліотеки та особовий фонд Віри Жук».

Щира подяка всім, хто прийшов пошанувати видатну вчену, поділився спогадами про співпрацю чи навчання з цією Великою Людиною !!!


Виставка наукових праць Віри Жук


Під час краєзнавчих читань.
Зліва направо: Іван Дашівець, учитель історії з Козельщинського району Полтавської області; Ірина Петренко, д.і.н., проф. ПУЕТ,
Віталій Павлюк, колишній студент Віри Жук


Під час краєзнавчих читань


Учасники краєзнавчих читань

          

Презентація наукових здобутків колег  

30 березня 2018 року кафедра педагогіки та суспільних наук та кафедра туристичного та готельного бізнесу ПУЕТ організували презентацію книги к.і.н., колишнього директора Київського кооперативного економіко-правового коледжу, автора понад 50 наукових праць, присвячених організації роботи кооперативної освіти, історії та теорії споживчої кооперації, Федора Ленченка «Веселоподільський цукровий комбінат (про його «біле золото» та «Білі бараки»)».

Федір Ленченко розповів про процес роботи над книгою, висвітлив історію й діяльність Веселоподільського цукрового комбінату та роль багатьох поколінь працівників у становленні й розвитку цього підприємства.

На заході були присутні студенти спеціальності «Готельно-ресторанна справа», а також гості ПУЕТ – відомі вчені, краєзнавці. Зокрема, к.і.н., радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Рекрут, к.і.н., доц. Віктор Ревегук, краєзнавець Віталій Григор’єв, колишній директор ОДТРК «Лтава» Микола Ляпаненко. Учасниками дискусії були д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.географ.н. Ірина Литовченко, к.філос.н., доц. Михайло Мовчан, к.е.н., член Національної спілки краєзнавців України Мирослав Аліман, к.е.н., доц. Олександр Корягін.


К.і.н.,  радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Рекрут, к.і.н., доц. Віктор Ревегук, к.і.н. Федір Ленченко.
 30 березня 2018 року.


Студенти ПУЕТ, краєзнавець Віталій Григор’єв, колишній директор ОДТРК «Лтава» Микола Ляпаненко, к.е.н., доц. Олександр Корягін. 30 березня 2018 року.


Під час презентації. К.е.н., доц. Олександр Корягін,
к.філос.н., доц. Михайло Мовчан, д.і.н., проф. Ірина Петренко.
30 березня 2018 року.


К.е.н., доц. Мирослав Аліман вручає грамоту к.і.н. Федору Ленченку.
 30 березня 2018 року.


Учасники презентації. 30 березня 2018 року.

          

ОФІЦІЙНЕ ВРУЧЕННЯ ПРЕМІЇ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ДЛЯ МОЛОДИХ УЧЕНИХ – 2017

28 березня 2018 року у Великому конференц-залі Національної академії наук України відбулася офіційна церемонія нагородження переможців Премії Президента України для молодих учених – 2017. Її вручали міністр освіти і науки України Лілія Гриневич та академік НАН України, радник Президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін. За підсумками минулого року перемогу здобула доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко.   


Під час церемонії вручення Премії Президента України для молодих учених – 2017. Д.і.н., проф. ПУЕТ Ірина Петренко, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич,  академік НАН України, радник Президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін.
Київ, 28 березня 2018 року.

          

Провідні науковці презентували свої монографії для студентів ПУЕТ

26 вересня 2017 року до ПУЕТ завітали провідні науковці України, які презентували свої останні наукові дослідження. Зокрема, к.і.н., доцент, радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Пилипович Рекрут, к.і.н., доцент, краєзнавець Віктор Якович Ревегук, к.і.н., доцент, завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Васильович Аліман.

Вчені-дослідники розповіли студентам І курсу про свої останні наукові пошуки. В.П.Рекрут презентував книгу, співавтором якої він є, це – «Нариси життя Літинщини (1917-1921 рр.): революційні події та повсякденність». В.Я.Ревегук поділився своїми останніми науковими здобутками, пов’язаними з дослідженнями історії Полтави в роки Національної революції 1917-1921 років та в роки нацистської окупації. М.В.Аліман розповів студентам про працю, співавтором якої він є, яка присвячена вона відомому державному діячеві, кооператору, економісту Борису Мартосу.

Голова Полтавської обласної організації Української Народної Партії Д.І.Слободянюк вручив почесні грамоти учасникам презентації та прочитав свої прекрасні вірші, присвячені нагальним проблемам сьогодення.

В.П.Рекрут урочисто вручив посвідчення про членство у Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману та к.ф.н., доценту кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ М.М.Мовчану.  

Після презентації гості відвідали Музей історії ПУЕТ.


В.П.Рекрут урочисто вручає посвідчення про членство в
Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману


В.Я.Ревегук розповідаю студентам ПУЕТ про свої наукові здобутки


Д.І.Слободянюк читає свою поезію для студентів ПУЕТ


Д.І.Слободянюк, М.В.Аліман, В.Я.Ревегук під час наукової конференції


У Музеї історії ПУЕТ. В.П.Рекрут, І.М.Петренко, М.В.Аліман, М.М.Мовчан, В.Я.Ревегук, Д.І.Слободянюк

          

Презентація книги про відомого історика Віру Жук

Презентація монографії д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук , відповідального секретаря Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України  Ірини Петренко "Історик Віра Жук (1918-2008): життя, віддане науці" відбулася 19 вересня 2017 року  у літературній вітальні Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П.Котляревського. Теплі слова, спогади звучали на адресу видатної жінки – вченого, історика, архівіста, енциклопедиста, краєзнавця – Віри Никанорівни Жук. Не менш пошанували і  ученицю та послідовницю Віри Никанорівни, а тепер авторку наукового  видання – Ірину Миколаївну Петренко, яка у своїй праці підняла великий пласт невідомого більшості матеріалу з архівних джерел.


Монографія І.М.Петренко «Віра Жук (1928-2008): життя, віддане науці»


Ірина Петренко під час презентації


Делегація від Козельщинського району Полтавської області –
Іван Дашівець, Григорій Сердюк, Віталій Павлюк.


Після презентації.
Дмитро Слободянюк, Ірина Петренко, Оксана Павленко, Світлана Петренко.


Привітання після презентації.


Автограф- сесія після презентації.

          

Постать Єлизавети Милорадович в історії Полтави

1 лютого 2017 року д.і.н., професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Миколаївна Петренко виступила перед учнями і колективом Полтавської гімназії № 6. Вона розповіла про роль і значення в історії України полтавської шляхтянки, меценатки, патріотки України, фундаторки Літературного товариства імені Т.Шевченка у Львові Єлизавети Милорадович (1832-1890). Гімназія № 6 збудована та місці будинку Єлизавети Милорадович, в якому діячка проживала до кінця свого земного життя. Лекція Ірини Петренко супроводжувалася мультимедійною презентацією.

Ірина Петренко подарувала до шкільної бібліотеки свою монографію «Єлизавета Милорадович (1932-1890) в українському суспільно-політичному русі».  


Ірина Петренко під час виступу перед учнями Полтавської гімназії № 6.
1 лютого 2017 року.


Ірина Петренко під час виступу перед учнями Полтавської гімназії № 6.
1 лютого 2017 року.


Ірина Петренко під час виступу перед учнями Полтавської гімназії № 6.
1 лютого 2017 року.

          

Виступ на засіданні Харківського історико-філологічного товариства

30 червня 2016 року професор кафедри І.М.Петренко виступила на засіданні Харківського історико-філологічного товариства у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна. Проф. І.М.Петренко виголосила доповідь на тему «Краєзнавчі праці історика Віри Жук (1928-2008)».


Проф. Петренко І.М. під час виступу.
30 червня 2016 року.  


Проф. Петренко І.М. з головою Харківського історико-філологічного товариства І.Л.Михайлиним.
30 червня 2016 року.

          

Полтавська обласна організація
Національної спілки краєзнавців України

17 березня 2016 року у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка було проведено установчі збори з нагоди реорганізації громадської організації «Полтавська обласна спілка краєзнавців» на «Полтавську обласну організацію Національної спілки краєзнавців України» (ПОО НСКУ). Очевидно, що настав час об’єднатись полтавським дослідникам у творчу організацію, метою якої є вивчення, збереження та популяризація історико-культурної спадщини Полтавщини, виховання у громадян поваги до історії свого краю, традицій.

Основною метою діяльності ПОО НСКУ є розвиток національної культури та краєзнавчого руху, залучення до пізнання рідного краю широких верств населення, використання досвіду, здобутого в цій галузі, створення й оприлюднення документально-публіцистичних і науково-популярних творів із історії та культури краю. ПОО НСКУ прагне виховувати в громадян почуття національної самосвідомості, глибокої поваги до історії, культури, мови, традицій українського народу, а також інших народів, пов’язаних із ним своєю долею, шанобливого ставлення до скарбів рідної природи.

Шляхом голосування було обрано головою ПОО НСКУ доктора історичних наук, професора, ректора ПУЕТ О.О. Нестулю, відповідальним секретарем організації – доктора історичних наук, професора кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ  Петренко І.М.


Виступ О.О. Нестулі на установчих зборах ПОО НСКУ.   


Ректор ПУЕТ О.О. Нестуля, проф. Петренко І.М., проф., зав кафедри історії України НППУ імені В.К. Короленка Бабенко Л.Л. під час установчих зборів.


Проф. І.М. Петренко, проф. Бабенко Л.Л., проф., декан історичного факультету ПНПУ імені В.Г. Короленка П.А. Кравченко, ректор ПУЕТ О.О. Нестуля.


Радник голови Національної спілки краєзнавців України О.П. Реєнта
 Рекрут В.П. вручає подяки краєзнавцям Семенівського району.

          

ШАНОВНІ ВИКЛАДАЧІ, СТУДЕНТИ ТА ГОСТІ УНІВЕРСИТЕТУ!

 

25 лютого 2016 року
в університеті відбудеться
Всеукраїнська наукова конференція

«ЛЕСЯ УКРАЇНКА – ПИСЬМЕННИЦЯ, ПЕРЕКЛАДАЧ, ФОЛЬКЛОРИСТ ТА ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ: ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ»

Порядок роботи конференції
25 лютого 2015 року

  • 11:30 – 12:30 – пленарне засідання (ауд. 302)
  • 13:00 – 15:00 – робота секцій (ауд. 302, 330)

 На конференції працюють:

  • Секція 1. «Соціально-політичні погляди Лесі Українки» (ауд. 302)
  • Секція 2. «Психолого-педагогічні аспекти у творчості Лесі Українки» (ауд. 330)
  • Секція 3. «Леся Українка та її поетична, прозова і драматургічна спадщина» (ауд. 330)
  • Секція 4. «Історико-культурологічна та релігійна складові у житті і творчості Лесі Українки» (ауд. 330)
  • Секція 5. «Леся Українка у фокусі філософської антропології» (ауд. 302)

 Реєстрація учасників конференції
25 лютого 2016 року 10:30 – 11:30 (у фойє 1 поверху)

Організаційний комітет:
Полтавський університет економіки і торгівлі
Кафедра педагогіки та суспільних наук

          

Презентація монографії д.і.н., професора кафедри 
педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко

4 лютого 2016 року д.і.н., професор кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара презентувала свою монографію «Єлизавета Милорадович (1832-1890) в українському суспільно-політичному русі». У дослідженні на основі архівних документів, широкої епістолярної спадщини і наукових праць представлено життєвий шлях та суспільно-політичну діяльність відомої  української шляхтянки, меценатки, громадської діячки, однієї  з когорти фундаторів Товариства імені Т.Шевченка  у Львові, тітки останнього гетьмана України Павла Петровича Скоропадського Єлизавети Іванівни Скоропадської-Милорадович (1832-1890). Праця розрахована на істориків, краєзнавців, викладачів і студентів та всіх, хто цікавиться історією України.

На презентації були присутні вчителі шкіл Полтави та району, співробітники бібліотеки, краєзнавці, колеги та всі ті, хто цікавиться історією Полтавщини. 


Проф. І. Петренко підписує книги для бібліотеки. 4 лютого 2016 року.


Проф. І. Петренко під час презентації монографії. 4 лютого 2016 року.


Проф. І. Петренко, співробітники бібліотеки В. Піскова та Н. Рисенко,
доц. М. Мовчан. 4 лютого 2016 року.


Доц. М. Мовчан, О. Павелко, проф. І. Петренко, доц.  А. Браїлко на презентації.
 4 лютого 2016 року.

          

Лекція-презентація
«Шлюби в Гетьманщині у XVIII столітті
у світлі історичної демографії»

3 листопада 2015 року на запрошення д.і.н., професора кафедри педагогіки і суспільних наук Ірини Петренко було прочитано лекцію к.і.н., науковим співробітником Полтавського краєзнавчого музею Оленою Замурою на тему  «Шлюби в Гетьманщині у XVIII столітті у світлі історичної демографії».

На лекції були присутні к.філол.н., доц. Віта Сарапин, к.ф.н., доц. Михайло Мовчан, а також студенти І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу та Інституту економіки, управління та інформаційних технологій.

Лекція викликала у студентів зацікавлення, адже вона присвячена цікавій темі. Лектор вміло розкрила питання про типи шлюбів в українському соціумі XVIII ст., причини їх розірвання та зосередила увагу на формах укладання шлюбів. Наприкінці лекції студенти задали питання, на які одержали вичерпні і фахові відповіді.


Доцент М.Мовчан, к.і.н., доц. О.Замура, проф. Петренко І.М. та студенти І курсу ПУЕТ під час лекції.
3 листопада 2015 року.


Доцент М.Мовчан, доц, В.Сарапин,  к.і.н. О.Замура та
студенти І курсу ПУЕТ під час лекції. 3 листопада 2015 року.


К.і.н., доц. О.Замура та  студенти І курсу ПУЕТ під час лекції.
3 листопада 2015 року.

          

Круглий стіл «В моїм серці Полтавщина»

Професор кафедри педагогіки та суспільних наук  Ірина Петренко взяла участь у роботі круглого столу, який було проведено 20 жовтня 2015 року у Полтавському кооперативному технікумі. Проф. І.Петренко виголосила доповідь, присвячену нашій видатній землячці, шляхтянці, благодійниці, громадській діячці Єлизаветі Милорадович.


Проф. І.М. Петренко під час виступу. 20  жовтня 2015 року.


Під час круглого столу. 20  жовтня 2015 року.

          

Міжнародна конференція 
«Суспільство Гетьманщини та Російська імперія»

24-25 вересня 2015 року професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко взяла участь у роботі Міжнародної наукової конференції  «Суспільство Гетьманщини та Російська імперія», яка була проведена у стінах Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та Краєзнавчому музеї.

Конференція була доволі представницькою, в її роботі взяли участь науковці із Києва, Запоріжжя, Дніпропетровська, Луцька, Львова, Харкова. Вченими було виголошено ряд актуальних і цікавих доповідей з історії Гетьманщини XVIII ст.  та накреслено ряд перспектив щодо подальшого дослідження даної теми.


Проф. Ірина Петренко (ПУЕТ), проф. Юрій Волошин (ПНПУ імені
В.Г. Короленка), доц. Ігор Сердюк (ПНПУ імені В.Г. Короленка),
проф. Людмила Бабенко (ПНПУ імені В.Г. Короленка) та студенти
(ПНПУ імені В.Г. Короленка). 24 вересня 2015 року.


Під час панельної дискусії. 24 вересня 2015 року.


Виступ проф. Ірини Петренко. 24 вересня 2015 року.

          

У війни жіноче обличчя…

22 вересня 2015 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ провела панельну дискусію на тему «Друга світова війна крізь призму жіночого досвіду: актуальні проблеми дослідження» за участі упорядників та авторів збірника наукових праць  «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства»  (Київ, 2015, за наук. ред. Г. Грінченко, К. Кобченко та О. Кісь), який презентовано у рамках дискусії. Організаторами заходу були Українська асоціація дослідників жіночої історії, Українська асоціація усної історії, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», а також Представництво  Фонду ім. Генріха Бьолля в Україні.

Учасниками дискусії виступили Гелінада Грінченко, д.і.н., проф. Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Катерина Кобченко, к.і.н., старш. наук. співроб. Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Анатолій Подольський, к.і.н., директор Українського центру вивчення історії Голокосту (Київ).

З вітальним словом виступив проректор із наукової роботи ПУЕТ Сергій Гаркуша.  Гостей представила професор ПУЕТ Ірина Петренко.

На заході були присутні: студенти І курсу ПУЕТ, викладачі ПУЕТ та ВНЗ Полтави, журналісти, громадськість, Клуб книголюбів Полтави, музейні працівники, науковці.

Учасники зазначили, що  у 2015 р. за підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні вийшов друком збірник наукових праць «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: Гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства. Він є першою в Україні колективною працею з подібної проблематики і завершує собою проект з цієї ж теми, розпочатий наприкінці 2013 р. міжнародною науковою конференцією. У виданні, авторами якого є як українські, так і зарубіжні науковці, проаналізовано різноманітні аспекти специфічно жіночого досвіду Другої світової війни на теренах Центрально-Східної Європи, включаючи малодосліджені питання участі жінок у бойових діях та особливості їхнього перебування у військовому полоні, гендерні виміри жіночого досвіду національного та радянського підпілля, особливості життя на окупованих територіях і примусової праці в Третьому райху, розкрито гендерну специфіку Голокосту, порушено складні питання насильства над жінками та співучасті жінок у насильстві в роки війни, окреслено проблеми повоєнних та сучасних репрезентацій жіночого досвіду війни. Загалом 20 статей збірника згруповано у 10-ти тематичних підрозділах, які охоплюють основні аспекти заявленої проблеми.


Проф. Ірина Петренко, Анатолій Подольський (м. Київ), Катерина Кобченко
(м. Київ), проф. Гелінада Грінченко (м. Харків). 22 вересня 2015 року.


Учасників дискусії вітає проректор з наукової роботи ПУЕТ
Сергій Гаркуша. 22 вересня 2015 року.


Під час панельної дискусії. Проф. Віктор Стрельніков, журналістка Марія Бойко.
22 вересня 2015 року.


Під час панельної дискусії. 22 вересня 2015 року.


Студенти ПУЕТ під час панельної дискусії. 22 вересня 2015 року.


Учасники дискусії. 22 вересня 2015 року.


Учасники дискусії Анатолій Подольський (м. Київ), Катерина Кобченко (м. Київ), Гелінада Грінченко (м. Харків), Сергій Гаркуша (м. Полтава). 22 вересня 2015 року. 


Доповідачі та учасники дискусії. 22 вересня 2015 року.

          

Екскурсія для учасників ХХХІІ Міжнародної історико-правової конференції «Сила права і право сили: історичний вимір та сучасне бачення проблеми»

28 травня 2015 р. професор кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела екскурсію історичними місцями Полтавщини для учасників ХХХІІ Міжнародної історико-правової конференції «Сила права і право сили: історичний вимір та сучасне бачення». Гості університету відвідали Диканьку, Кочубеївські дуби, Миколаївську та Троїцьку церкви, Національний заповідник гончарства в Опішному. Чудовим акордом наприкінці подорожі стало відвідування учасниками конференції музею «Весела садиба» в селі Веселівка Диканського району.

29 червня 2015 р. учасники конференції з різних куточків України ознайомились із експозицією кабінету історії України та української культури.


Диканька. Біля Тріумфальної арки.


Диканька. На фоні Миколаївської церкви.


Проф. Оніпко Т.В. розповідає учасникам конференції про Кочубеївські дуби


Проф.  Оніпко Т.В. із учасниками конференції в кабінеті історії України
та української культури


Проф. Оніпко Т.В. розповідає учасникам конференції про створення кабінету історії України та української культури

          

Всеукраїнська науково-практична конференція
«Київ і кияни у соціокультурному просторі ХІХ – ХХІ століть:
європейський цивілізаційний вимір»

27 травня 2015 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Петренко взяла участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Київ і кияни у соціокультурному просторі ХІХ – ХХІ століть: європейський цивілізаційний вимір», яка відбулася у Київському університеті імені Бориса Грінченка.

Під час відкриття конференції було продемонстровано відеофільм «Київ – європейське місто», у якому студенти-журналісти спільно з Науково-методичним центром тележурналістики Університету «АсдудіЯ» продемонстрували приналежність України до європейського цивілізаційного виміру в історичній ретроспективі.

Наприкінці конференції її учасники визначили основні вектори та перспективи розвитку України як європейської держави, висловили свої побажання щодо тематики наступної конференції «Київ і кияни у соціокультурному просторі ХІХ-ХХІ століть.


Під час конференції у Київському університеті імені Бориса Грінченка.
27 травня 2015 року.


Під час конференції у Київському університеті імені Бориса Грінченка.
27 травня 2015 року.


Під час конференції у Київському університеті імені Бориса Грінченка.
27 травня 2015 року.

          

Презентація у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» монографії Ірини Ігнатенко
«Жіноче тіло у традиційній культурі українців»

18 травня 2015 року у кабінеті історії України та української культури  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»  відбулася  презентація монографії к.і.н., доцента кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, члена Української асоціації дослідників жіночої історії  Ірини Ігнатенко «Жіноче тіло у традиційній культурі українців».

Презентація відбулася завдяки ініціативи кафедри педагогіки, культурології та історії, Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада», Полтавського міського православного сестринства Святої княгині Ольги.

Під час презентації відома полтавська громадська діячка, заслужений працівник культури України, голова Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» та Полтавського міського православного сестринства Святої княгині Ольги Валентина Шемчук подарувала кафедрі чудову книгу «Народне мистецтво Полтавщини».

Крім того, на презентації була представлена виставка етноляльок  народної майстрині Антоніни Пелепець.

На презентації були присутні студенти груп МО-11, ПР-11,12, а також полтавські науковці, працівники бібліотеки, музеїв члени Клубу книголюбів та всі зацікавлені. З промовою виступила  завідувач бібліотеки-філіалу № 7 Полтавської міської централізованої бібліотечної системи Л.О. Заливча, котра подарувала І.В. Ігнатенко полтавський народний сувенір. 

Під час заходу відбулася дискусія, було задано багато запитань, на які Ірина Ігнатенко дала вичерпні і розгорнуті відповіді.  

Щиро дякуємо за благодійну підтримку цього заходу шанувальниці історії та народного мистецтва, члену Союзу Українок Америки Катерині Івасишин, а також полтавським депутатам Олександру Артеменку і Василю Бодаку.


Проф. Т.В. Оніпко, зав. кафедри, проф. В.Ю. Стрельніков, авторка монографії  І.В. Ігнатенко, громадська діячка В.О. Шемчук, проф. І.М. Петренко. 18 травня 2015 року. 


В.О. Шемчук вручає зав. кафедри, проф. В.Ю. Стрельнікову книгу «Народне мистецтво Полтавщини». 18 травня 2015 року.


Виставка етноляльок народної майстрині А.І. Пелепець. Проф. Т.В. Оніпко, В.О. Шемчук, проф. В.Ю. Петренко, авторка презентованої монографії І.В. Ігнатенко, проф. І.М. Петренко. 18 травня 2015 року.


Проф. Т.В. Оніпко, доц. В.В. Сарапин під час презентації. 18 травня 2015 року.


Поетеса М. Бойко, доц. С.М. Петренко, проф. В.Ю. Стрельніков, проф. І.М. Петренко та авторка презентованої монографії І.В. Ігнатенко.


Полтавська журналістка Н. Жовнір, народна майстриня А.І. Пелепець, проф. Т.В. Оніпко, проф. В.Ю. Стрельніков, авторка презентованої книги І.В. Ігнатенко, зав. бібліотеки-філіалу № 7 Л.О. Заливча.

          

Репресована культура України: регіональний вимір

9 квітня 2015 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко виступила на пленарному засіданні Всеукраїнської науково-практичної Internet-конференції «Репресована культура України: регіональний вимір», що проводилася у Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка.

Професор І.М. Петренко виголосила доповідь і представила презентацію на тему «Репресовані освітяни Полтавщини (історик Наталія Мірза-Авакянц (1888-1940 ?)».


Учасники конференції «Репресована культура України: регіональний вимір», 9 квітня 2015 року. Полтава.


Проф. ПУЕТ  І.М. Петренко і проф. ПНТУ імені Юрія Кондратюка
І.Г. Передерій під час конференції «Репресована культура України: регіональний вимір», 9 квітня 2015 року. Полтава.

          

Круглий стіл «Славні імена»

Історія Полтавщини здавна славилась ініціативними, талановитими,  вольовими жінками, котрі збагатили її історія та культуру. Різні за походженням, долею, життєвими обставинами, вони були справжніми берегинями, віддавали сили і творчу енергію на розбудову власної землі.

Саме про таких жінок говорили 4 березня під час круглого столу в Полтаві. Захід організований Департаментом інфраструктури  та туризму облдержадміністрації спільно з Полтавською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. І.П. Котляревського та ГО “Спілка екскурсоводів Полтавщини” під назвою круглий стіл “Славні імена” до сторіччя від дня народження М.Р. Капніст, 90-річчя від дня народження Т.І. Кислякової та освітньої діяльності Є. Милорадович.

Розпочала круглий стіл заступник директора Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської облдержадміністрації Оніщук Л.М. Потім доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки, культурології та історії Полтавського університету економіки та торгівлі Петренко І.М. ознайомила присутніх з освітньою та меценатською діяльністю Єлизавети Милорадович.

На заході були присутні студенти ІІІ курсу спеціальності «Туризм», які з великим зацікавленням слухали доповіді nf дізналися багато нового про історію славетних жінок Полтавщини. 


Проф. І.М. Петренко під час виступу. 4 березня 2015 року.


Слухачі круглого столу. 4 березня 2015 року.


Слухачі круглого столу. 4 березня 2015 року.

          

Навчаємо організаторів навчання у медичних коледжах і запрошуємо на навчання молодь!

На базі Херсонського базового медичного коледжу з 2 по 14 березня ц.р. відбулися курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників з участю Миколаївського базового медичного коледжу (всього – 28 учасників). Завдяки ліцензії на підготовку магістрів зі спеціальності 8.18010021 «Педагогіка вищої школи» та ліцензії на підвищення кваліфікації за акредитованими напрямами, ПУЕТ має право надавати такі освітні послуги всім зацікавленим навчальним закладам.

Курси на замовлення базових медичних коледжів Південної України  провели кандидат економічних наук, доцент, директор Науково-методичного центру управління якістю діяльності ПУЕТ Н.І. Огуй та доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ Стрельніков В.Ю.

Слід зазначити, що у групах курсів підвищення кваліфікації навчалися виключно організатори навчання. Так, від Херсонського базового медичного коледжу навчання пройшли: директор коледжу Ващук Микола Сергійович, його заступники – Тищенко Олена Андріївна і Руденко Тетяна Іванівна; завідуюча навчально-методичним кабінетом Сервуля Ольга Вікторівна та методист Москова Олена Миколаївна; завідувачі відділеннями – Бойко Олександр Іванович, Магас Наталія Михайлівна, Ковальчук Вікторія Ігорівна, Чупіна Анна Олександрівна, Орехівська Ірина Євгеніївна; завідувач навчально-методичною лабораторією Літвінова Людмила Миколаївна; завідувач виробничою практикою Ладнюк Анатолій Іванович; керівник фізичного виховання Горбатенко Олексій Олександрович. Такою ж є ситуація і з Миколаївським базовим медичним коледжем – навчався його директор Губанов Сергій Миколайович, заступники директора коледжу – Гострик Микола Іванович, Глущенко Наталія Іванівна, Лічінкіна Світлана Петрівна, всі завідувачі відділеннями і методисти.

Автори курсів сподіваються, що у подальшому буде навчатися на подібних курсах і обдарована молодь. Адже вже сьогодні навчатися у магістратурі зі спеціальності 8.18010021 «Педагогіка вищої школи» виявили бажання талановиті молоді викладачі – викладач стоматології Херсонського базового медичного коледжу Яровий Ігор Павлович і викладач економіки та секретар навчальної частини Васильчук Катерина Володимирівна.

Користуючись нагодою, запрошуємо на навчання у магістратурі зі спеціальності 8.18010021 «Педагогіка вищої школи», прийом документів на заочну форму навчання – з 25 березня по 5 квітня!

          

Презентація книги Оксани Коваленко «Полтава XVII-XVIII століть»

24 лютого 2015 року у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею відбулася презентація книги Оксани Коваленко «Полтава XVII-XVIII століть».  Презентацію відвідали доцент кафедри С.М. Петренко і професор І.М. Петренко.

Автор роботи – кандидат історичних наук, доцент Полтавського національного педагогічного університету, молодший науковий співробітник Інституту керамології НАН України Оксана Коваленко.

У книзі здійснено своєрідну мандрівку до ранньомодерного міста Гетьманщини та подано дослідження розвитку міської території, просторової структури та міської забудови Полтави XVII-XVIII століть. Книга писалася 10 років, збиралася і відкладалася. Загалом вона починала писатися як археологічне дослідження, але потім пройшла певна трансформація і робота почала робитися як історична, долучилися архівні джерела – усього близько 100. Книга розрахована на всіх полтавців, які люблять своє місто.


Презентація книги О. Коваленко «Полтава XVII-XVIII століть».
На фото: доц. С.М. Петренко, проф. І.М. Петренко, доц. О.В. Коваленко,
проф. Ю.В. Волошин. Полтава. 24 лютого 2015 року.

          

Харків’яни створюють середовище кооперативного навчання

У Харківському кооперативному торгово-економічному коледжі намагаються створити середовище кооперативного навчання із домінуванням ставлення до студентів як співучасників і творців навчально-виховного процесу. Це засвідчує замовлення на авторські курси ПУЕТ, які пропонують задіяти величезний український дидактичний резерв, абсолютно сумісний із сучасними тенденціями індивідуалізації, гуманізації і навіть глобалізації навчального процесу.

Авторські курси доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ Стрельнікова В.Ю. у Харківському кооперативному торгово-економічному коледжі, проведені з 11 по 23 лютого ц.р., є втіленням самих принципів кооперації – добровільності, демократизму, взаємовигідної співпраці та взаємодопомоги.

Особливо це актуально в умовах як кризи в Україні, так і сучасної освіти. Інтерес викладачів Харківського кооперативного торгово-економічного коледжу до такої форми підвищення кваліфікації обумовлений закономірним переходом від масово-репродуктивних форм і методів викладання до індивідуально-творчих, коли готується фахівець зі сформованою потребою у професійній самоосвіті, здатний до саморозвитку і повноцінної самореалізації в обраній професії.

Кафедрою педагогіки, культурології та історії пропонуються авторські курси підвищення кваліфікації викладачів, які «запускають програму» їхнього удосконалення у викладанні власної навчальної дисципліни. Вона є більш ефективною, ніж попередні роки самоосвіти і організованого підвищення кваліфікації разом взяті.

У групі курсів підвищення кваліфікації навчалося 27 викладачів, у тому числі директор коледжу Вініченко Катерина Петрівна, заступник директора коледжу з навчальної роботи Азовська Валентина Петрівна, заступник директора коледжу з виховної роботи Чепігіна Наталія Іванівна, завідуючі відділеннями – Бойцун Людмила Володимирівна, Лічнар Людмила Олександрівна, Моренко Олена Юріївна; голови циклових комісій дисциплін – Аксюта Людмила Федорівна, Бочарова Наталія Сергіївна, Демчук Ірина Григорівна, Кащавцева Лариса Георгіївна, Неонета Ольга Володимирівна; навчалася і обдарована молодь. Автор курсів висловлює щиру подяку за неоціненну допомогу в організації та проведенні курсів всім причетним до цієї доброї справи, особливо директору коледжу Вініченко Катерині Петрівні.

Ефективність авторських курсів підвищення кваліфікації викладачів, побудованих на технології кооперативного навчання, полягала у розвитку в учасників процесу доброзичливості, відсутності агресії; вміння відчувати психологічний стан іншої лю­дини, співчуття; вміння розуміти, приймати і визнавати думку інших. Це вважаємо важливим висновком для подальшого розвитку Харківського кооперативного торгово-економічного коледжу, який є кооперативним за своїм духом (не лише за власністю).

          

ІСТОРІЯ. ГЕНДЕР. СЕКСУАЛЬНІСТЬ. ПОЛТАВА.

19-20 лютого 2015 року Представництво Фонду Гайнріха Бьолля в Україні ініціювало проведення семінару «Історія. Гендер. Сексуальність. Полтава».

19 лютого було проведено семінар із жіночої історії у Полтавському  національному педагогічному університеті ім. В.Г. Короленка. На ньому було заслухано кілька доповідей. В тому числі  виступила професор  Петренко Ірина з темою «Образ української жінки в науковому доробку історика Наталії Мірзи-Авакянц (1888-1940 ?)».

20 лютого було заслухано лекцію кандидатки історичних наук, старшої наукової співробітниці відділу соціальної антропології Інституту народознавства Національної Академії наук України Марії Маєрчик: Винайдення "сексуальності": етнографічне знання та дошлюбні спільні ночівлі молоді (XIX – поч. XX ст.)


Під час семінару. Проф. Ірина Петренко (в центрі). 19 лютого 2015 року. Полтава.


Учасники семінару. Полтава. 19 лютого 2015 року.


Під час лекції Марії Маєрчик. 20 лютого 2015 року. Полтава.


Колективне фото після семінару  Марії Маєрчик (четверта зліва).
20 лютого 2015 року. Полтава.

          

Презентація українського видання  монографії Сергія Плохія
 «Походження слов’янських націй.
 Домодерні ідентичності в Україні, Росії та Білорусі»

12 лютого 2015 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Петренко відвідала презентацію українського видання монографії відомого українського історика, професора Гарвардського університету Серія Плохія «Походження слов’янських націй. Домодерні ідентичності в Україні, Росії та Білорусі». У обговоренні праці взяли участь відомі вітчизняні історики Наталія Яковенко, Олексій Толочко та інші.


Проф. І. Петренко під час презентації монографії С. Плохія.  
М. Київ, 12 лютого 2015 року.  


Проф. С. Плохій під час презентації монографії.
М. Київ, 12 лютого 2015 року.

          

Творчий вечір відомого полтавського краєзнавця Валерія Волоскова

30 січня 2015 року професори кафедри ПКІ І.М. Петренко і Т.В. Оніпко відвідали творчий вечір відомого полтавського краєзнавця Валерія Волоскова. «Про себе, рідного, і не тільки...» – таку назву мають мемуари, презентовані ним. Одразу дві події: 70-річчя автора та вихід у світ нового видання, зібрали у Краєзнавчому музеї друзів та колег Валерія Федоровича.

Більше 20 років Валерій Волосков працював у Полтавському бюро подорожей і екскурсій. Нині він – пенсіонер, але не полишає екскурсійної діяльності та захоплення краєзнавством. Має публікації у місцевій пресі з даної тематики, а ще – є співавтором багатьох видань. До свого 70-річчя Валерій Федорович презентував мемуари «Про себе, рідного, і не тільки...» Це одна із 13 книг, які написав Валерій Волосков.


Заступник директора з наукової роботи ДІКЗ «Поле Полтавської битви»
 Л.К. Шендрик, професор ПУЕТ Т.В. Оніпко, краєзнавець В.Ф. Волосков і професор ПУЕТ І.М. Петренко. 30 січня 2015 року.

          

25-річний ювілей Міжнародної громадської організації
«Товариство німців України» – «Відергебурт»

29-30 листопада 2014 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Петренко взяла участь у роботі Міжнародної науково-практичній конференції та урочистостях із нагоди 25-річного ювілею Міжнародної громадської організації «Товариство німців України» – «Відергебурт» та всього німецького руху в Україні.

У програмі конференції було передбачено: вітання представників органів державної влади України, партнерських організацій із-за кордону,  гостей, доповіді  істориків і дослідників із середовища етнічних німців, доповіді (виступи) регіональних осередків  «Відергебурту»,  спогади активістів, котрі стояли біля витоків руху, дискусію про шляхи подальшого розвитку німецької самоорганізації в Україні.


Проф. І.М. Петренко під час роботи конференції.
М. Київ, 28 листопада 2014 року.


Проф. І.М. Петренко під час роботи конференції.
М. Київ, 28 листопада 2014 року.


Голова громадської організації «Полтавський центр німецької культури «Видерґебурт» Лариса Ріттер, голова Міжнародної громадської організації Товариство німців України – «Видерґебурт» Володимир Піньковський
та професор ПУЕТ Ірина Петренко.
 М. Київ, 28 листопада 2014 року.

          

Авторські курси як втілення взаємовигідної співпраці

Суттєвою перевагою ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» у відносинах із вищими навчальними закладами України є чітке слідування кооперативним принципам. Так, авторські курси підвищення кваліфікації викладачів на їхній базі є втіленням самих принципів кооперації – добровільності, демократизму, взаємовигідної співпраці та взаємодопомоги.

На цих принципах із 12 по 19 листопада 2014 р. було проведено авторські курси підвищення кваліфікації викладачів «Сучасні методики та технології викладання дисциплін у вищій школі» на базі Житомирського державного агротехнічного коледжу вже третє. Провів їх завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, доктор педагогічних наук, професор Стрельніков Віктор Юрійович. Перші аналогічні курси відбулися у травні 2004 р., другі – з 20 по 27 жовтня 2013 р., на яких підвищили кваліфікацію 66 осіб. Цього разу підвищили кваліфікацію 64 викладачі коледжу.

Ці курси допомогли викладачам заощадити час і кошти, що є важливим в умовах кризи; удосконалити свою кваліфікацію, не зупиняючи навчальний процес. Програма авторських курсів складалася на основі пропозицій самих викладачів, які можуть вибирати кращі технології навчання, які є в Україні.

Автор курсів висловлює щиру подяку за неоціненну допомогу в організації та проведенні курсів директору коледжу, кандидату економічних наук Тимошенко Миколі Михайловичу, заступнику директора Веремій Ларисі Петрівні, керівнику фізичного виховання Можарівському Роману Валерійовичу та методисту коледжу, кандидату педагогічних наук Можарівській Інні Миколаївні.

          

Презентація наукових пошуків колеги

5 листопада 2014 року доцент кафедри Світлана Михайлівна Петренко і професор кафедри Ірина Миколаївна Петренко відвідали презентацію Любові Миколаївни Жванко, доктора історичних наук, професора кафедри історії і культурології Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова на тему «Український вимір біженства Великої війни 1914 - 1918 рр.».


Проф. Ю.В. Волошин, доц. С.М. Петренко, проф. Л.М. Жванко, проф.
 І.М. Петренко.  5 листопада 2014 року.


Під час виступу Л.М. Жванко. 5 листопада 2014 року.

          

Екскурсія для учасників Міжнародної науково-практичної конференції

Д.і.н. проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела екскурсію історичними місцями Полтави для учасників ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Мова і міжкультурна комунікація», яка проходила в ПУЕТ 10-11 жовтня 2014 р. 10 жовтня 2014 р. Учасники конференції відвідали садибу-музей Панаса Мирного, літературний музей В.Г. Короленка, садибу-музей І.П. Котляревського Білу Альтанку.  Наступного дня  була проведена екскурсія до Диканьки та Опішного, під час якої гості ПУЕТ мали змогу оглянути Миколаївську церкву, живописні пейзажі Диканьки, національний заповідник українського гончарства в Опішному та відвідати кафе українських страв «Куманець».


Проф. Оніпко Т.В. з учасниками конференції біля літературно-меморіального музею Панаса Мирного.
10 жовтня 2014 р.


Диканька. Тріумфальна арка на місці колишнього в’їзду до садиби Кочубея.
11 жовтня 2014 р.


Диканька. Учасники конференції на фоні Миколаївської церкви.
11 жовтня 2014 р.


Проф. Оніпко Т.В. з учасниками конференції в Диканці.
11 жовтня 2014 р.


Екскурсія до музею гончарства в Опішному.
11 жовтня 2014 р.


Проф. Оніпко Т.В. з учасниками конференції  на території музею гончарства в Опішному

          

Екскурсія для учасників  Міжнародної науково-методичної конференції «Проблеми економічної кібернетики 2014»

3 жовтня 2014 р. д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії  Оніпко Т.В. провела екскурсію історичними місцями Полтавщини для учасників Міжнародної науково-методичної конференції «Проблеми економічної кібернетики 2014». Гості ПУЕТ ознайомились з історичними пам’ятками Полтави, відвідали поле Полтавської битви, Диканьку, славнозвісну Миколаївську церкву у Кочубеївській дубраві, Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному. Фотографування екскурсії здійснювала ст. лаборант кафедри ПКІ Бульченко А.С.


Проф. Оніпко Т.В. розпочинає автобусну екскурсію для учасників конференції


Учасники конференції біля дзвіниці Миколаївської церкви селища Диканьки


Проф. Оніпко Т.В.  з гостями ПУЕТ в Опішному


Ст. лаборант кафедри педагогіки, культурології та історії Бульченко А.С.
на фоні «гончарного воїна»


Учасники екскурсії на полі Полтавської битви

          

Обговорення Закону України «Про вищу освіту»  і презентація монографії про вищу освіту України

25 вересня 2014 року кафедрою педагогіки, культурології та історії було проведено круглий стіл зі студентами-магістрами. Присвячений він був обговоренню Закону України «Про вищу освіту». На захід був запрошений  доктор філософськ­их наук, професор, проректор Університе­ту банківсько­ї справи Національн­ого банку України Григорій Фокович Хоружий. У ході круглого столу відбулася презентація монографії Хоружого Г.Ф. «Вища освіта: соціальна природа,  структура і функції».

На заході були присутні проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків ПУЕТ, проф. О.В. Карпенко, завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, проф. В.Ю. Стрельніков, викладачі кафедри. Презентація монографії Г.Ф. Хоружого викликала зацікавлення у студентів і викладачів, була жвава дискусія, багато запитань до доповідача, що свідчило про те, що тема цікава, актуальна і важлива.


Виступ Г.Ф. Хоружого перед студентами-магістрами.
25 вересня 2014 року.


Під час презентації монографії Хоружого Г.Ф.  «Вища освіта: соціальна природа,  структура і функції». 25 вересня 2014 року.
На фото: проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків ПУЕТ, проф. О.В. Карпенко та викладачі університету.
25 вересня 2014 року.


Виступ Г.Ф. Хоружого перед студентами-магістрами.
25 вересня 2014 року.

          

Підвищення кваліфікації у Софійському університеті
Святого Климента Охридського

З 15 по 28 липня 2014 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко успішно пройшла підвищення педагогічної кваліфікації у найдавнішому навчальному закладі Болгарії –Софійському університеті Святого Климента Охридського.

І.М. Петренко прослухала інтенсивний курс болгарської мови, історії Болгарії та успішно пройшла лінгвістичну практику. Знання, здобуті під час педагогічної практики, будуть використані в процесі навчання та виховання студентів ПУЕТ, а також у науковій роботі.  


Посвідчення про проходження педагогічної практики
проф. І.М. Петренко


Українська група підвищення кваліфікації у Софії


Проф. І.М. Петренко під час педагогічної практики у Софії


Проф. І.М. Петренко під час групового заняття  у Софії


Проф. І.М. Петренко під час групового заняття  у Софії

          

Екскурсія для учасників засідання Академії економічних наук України

16 травня 2014 р. професори кафедри педагогіки, культурології  та історії Оніпко Т.В. і Петренко І.М. провели оглядову екскурсію історичними місцями Полтави для учасників зборів Академії економічних наук України. Гості відвідали низку історичних, культурних та природних пам’яток міста, у тому числі Петровський парк, Білу Альтанку, Червону Панянку, поле Полтавської битви. З великою зацікавленістю вони оглянули експозиції музею історії Полтавської битви.

17 травня 2014 р. проф. Оніпко Т.В. та проф. Петренко І.М. була проведена виїзна екскурсія по Полтавській області, під час якої гості відвідали Миколаївську церкву і Бузковий гай в селищі Диканька, Опішнянський національний музей-заповідник гончарства, музей-садибу М.В. Гоголя в  селищі Гоголеве Шишацького району. У гостей залишились приємні враження від побаченого та почутого.


Проф. Оніпко Т.В. з учасниками зборів на Івановій горі


Проф. Петренко І.М. з учасниками зборів біля музею історії Полтавської битви


Проф. Оніпко Т.В. з членами  Академії економічних наук України
в селищі Диканька біля Кочубеївських ставків


Проф. Петренко І.М. з  учасниками екскурсії  в Бузковому гаю


     Доц. кафедри педагогіки, культурології та історії Лебедик Л.В. зі студентами-магістрами ПУЕТ серед учасників екскурсії в музеї гончарства в селищі Опішня


  Під час екскурсії в музеї гончарства в селищі Опішня


Зацікавлено слухають члени Академії економічних наук України розповідь
про вироби відомих гончарів

          

ЗАСІДАННЯ ХАРКІВСЬКОГО ІСТОРИКО-ФІЛОЛОГІЧНОГО ТОВАРИСТВА

22 квітня 2014 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко виступила на засіданні Харківського історико-філологічного товариства в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, де виголосила доповідь на тему «Історик Наталія Мірза-Авакянц (1888-1940 ?): життя і наукова спадщина».

Доповідь викликала неабиякий інтерес і наштовхнула на жваві дискусії й обговорення. Присутні на засіданні колеги, аспіранти, студенти поставили ряд питань І.М. Петренко, особливо тих, які стосуються «харківського» періоду життєвого і наукового шляху Н. Мірзи-Авакянц.


Голова товариства, доктор філологічних наук, професор І.Л. Михайлин і доктор історичних наук, професор І.М. Петренко під час виступу.
22 квітня 2014 року.


Голова товариства, доктор філологічних наук, професор І.Л. Михайлин і доктор історичних наук, професор І.М. Петренко під час виступу.
22 квітня 2014 року.


Професор І.М. Петренко під час виступу.
22 квітня 2014 року.

          

Вручення атестатів професора

16 квітня 2014 р. на Вченій раді університету доктору історичних наук, професору кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. та доктору історичних наук, професору цієї ж кафедри Петренко І.М. були вручені атестати професора. Рішення про присвоєння цих наукових звань було ухвалено Атестаційною комісією Міністерства освіти та науки України 3 квітня нинішнього року. Дякуємо керівництву університету, колективу кафедри педагогіки, культурології та історії за сприяння і щирі привітання!


Д.і.н., проф. Оніпко Т.В.


Д.і.н., проф. Петренко І.М.


Д.і.н. Оніпко Т.В. та д.і.н.  Петренко І.М. після вручення атестатів професора

          

Засідання наукової секції «Історія України, краєзнавство та українська культура»

15 квітня 2014 р. у рамках ХХVІІ Наукової студентської  конференції відбулося засідання наукової секції «Історія України, краєзнавство та українська культура». Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії, студенти І та ІІ курсів із захопленням слухали доповіді виступаючих. Загалом було заслухано 13 наукових доповідей. Молоді науковці предметом дослідження обрали різноманітні теми. Серед них наукові розвідки, присвячені відомим історичним постатям, діячам культури, жінкам. Традиційно студенти розповідали про історію свого рідного міста, села, родоводу. Особливістю нинішньої наукової конференції стало те, що засідання секції проходило у нещодавно створеному кабінеті історії України та української культури. Більшість студентських робіт була побудована на мало відомих архівних документах та спогадах ветеранів. Декілька студентів присвятили свої наукові дослідження героїзму українського народу в роки Великої Вітчизняної війни. І це символічно, адже в жовтні нинішнього року виповнюється 70 років остаточного визволення України від фашистських загарбників. Виступи студентів супроводжувались цікавими презентаціями.


Засідання секції відбувалося в кабінеті історії України
 та української культури


Доц. Петренко С.М. та проф. Петренко І.М. уважно
  слухають виступи студентів


Диплом І ступеня було присуджено студентці гр. МЕ-11
Керімовій Джамілі


Про історію свого козацького родоводу розповідає студентка гр. БТ-11
Шамало Людмила


Студент гр. ТХ-11 Линник Олександр доповідає про свого земляка Є.П. Гребінку


Студентці гр. ТХ-11 Москаленко Дані є що сказати про А.С. Макаренка


Студентка гр. ТХ-11 Москаленко Дана, студент гр. Ф-21 Пилипенко Ігор та
викладачі кафедри доц. Петренко С.М., проф. Петренко І.М. і проф. Оніпко Т.В.
по закінченню роботи секції

          

Участь викладачів та студентів ПУЕТ у «круглому столі» за участю відомих харківських та полтавських науковців

14 листопада 2013 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ  д.і.н., проф. Петренко І.М., д.і.н., проф. Оніпко Т.В. та студентка групи ТХ-11 Феньків Анастасія взяли активну участь у засіданні «круглого столу», присвяченого постаті гетьмана України Ввана Мазепи, який відбувся у Полтавському національному педагогічному університету ім. В.Г. Короленка.  Цікавим був виступ відомого харківського науковця, дослідника української історії ХVІІІ ст. В.Л. Маслійчука, котрий презентував нові напрацювання з «мазепинської тематики». Своє бачення місця Івана Степановича Мазепи в історії України представив проф. кафедри історії України ПНПУ ім. В.Г. Короленка Ю.В. Волошин.


Зліва направо: докторант В.Л. Маслійчук, А. Феньків, проф. І.М. Петренко, проф. Ю.В. Волошин та проф. Т.В. Оніпко

          

Семінар-тренінг з педагогіки в Житомирському агротехнічному коледжі

Полтавський університет економіки і торгівлі, маючи ліцензію на підготовку викладачів вищої школи освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальністю «Педагогіка вищої школи» і підвищення кваліфікації за цим напрямком, що постійно проводить за замовленням педагогічних працівників вищих навчальних закладів України I-III рівнів акредитації системні авторські курси підвищення кваліфікації з проблематики «Сучасні технології навчання», «Методика викладання дисциплін у вищій школі» та ін на базі навчальних закладів.

Так, у жовтні були проведені авторські курси «Сучасні методики та технології викладання дисциплін у вищій школі» для викладачів на базі Житомирського агротехнічного коледжу.

Провели їх доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ В.Ю. Стрельников (фото 1-2) і доктор економічних наук, професор, директор МІПК І.Г. Бритченко.

Автори курсів висловлюють щиру подяку за неоціненну допомогу в організації та проведенні курсів директору коледжу, кандидату економічних наук Тимошенко Миколі Михайловичу та заступнику директора Веремій Ларисі Петрівні.

          

Кругли стіл між ПУЕТ і ПНПУ імені В.Г. Короленка

25 жовтня 2013 року відбувся круглий стіл з проблем метаісторії  у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка. У його роботі взяла участь професор кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ Ірина Петренко та  доцент кафедри філософії та політології ПУЕТ Ігор Усанов. Активну участь у його роботі взяли викладачі кафедр філософії, історії України та всесвітньої історії та методики викладання історії ПНПУ імені В.Г. Короленка. 

Під час дискусій було обговорено багато важливих питань стосовно сучасних проблем викладання історії, зміни наукових парадигм, українських метанаративів тощо.


Виступ професора кафедри історії України ПНПУ імені  В.Г. Короленка
 Юрія Волошина. 25 жовтня 2013 року. 


Під час роботи круглого столу. 25 жовтня 2013 року.


Під час роботи круглого столу. 25 жовтня 2013 року.

          

Сторінками історії Полтави…

11 жовтня 2013 року викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії – професор  Ірина Петренко та доцент Віта Сарапин відвідали презентацію книги істориків, краєзнавців Юрія Гужви і Сергія Козлова «Підпільна молодіжна група Лімова – Баяна» у Духовно-культурному центрі ім. прп. Паїсія Величковського Свято-Успенського кафедрального собору м. Полтави. Віта Сарапин являється редактором і коректором видання. Під час урочистості вона виголосила промову, в якій наголосила на важливості видань даного характеру для  збереження історичної пам’яті та ліквідації лакун щодо історичного минулого нашого міста. 


Один із авторів видання Юрій Гужва і професор ПУЕТ Ірина Петренко після презентації.  11 жовтня 2013 року.


Доцент Віта Сарапин під час презентації книги
Юрія Гужви і Сергія Козлова  «Підпільна молодіжна група Лімова- Баяна».
11 жовтня 2013 року.

          

Професори ПУЕТ навчають київських та вінницьких освітян

Полтавський університет економіки і торгівлі продовжує системне підвищення кваліфікації педагогічних працівників вищих навчальних закладів України I-III рівнів акредитації за спеціальністю «Педагогіка вищої школи».

У жовтні були проведені авторські курси підвищення кваліфікації з проблематики «Сучасні технології навчання», «Методика викладання дисциплін у вищій школі» на базі Київського авіаційного технікуму (фото 1-2) та Вінницького технічного коледжу (фото 3).

Провели їх доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ В.Ю. Стрельніков і доктор економічних наук, професор, директор МІПК І.Г. Брітченко.

Автори курсів висловлюють щиру подяку за неоціненну допомогу в організації та проведенні курсів директорові Київського авіаційного коледжу Мамлюку Олегу Володимировичу, заступнику директора Богдановій Людмилі Володимирівні (фото 1) і методисту Добровольській Наталії Альбертівні (фото 2). А також – директорові Вінницького технічного коледжу Домінському Олегу Станіславовичу, методисту Зоріній Юлії Валеріївні (фото 3), викладачеві математики Овчару Івану Миколайовичу.

          

Засідання аспірантського семінару у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка

Викладачі кафедри професор І.М. Петренко і професор Т.В. Оніпко 30 вересня 2013 року відвідали аспірантський семінар у  Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка. Вони заслухали доповідь доктора історичних наук, професора кафедри історії України Ю.В. Волошина на тему «Наймити у домогосподарствах полтавців другої половини 18 ст.».

Виступ професора Ю.В. Волошина був побудований на ґрунтовній джерельній базі, відзначався актуальністю і малодослідженістю проблеми. Після промови відбулася дискусія, учасники активно включилися в процес обговорення теми.


Проф. Петренко І.М. і проф. Оніпко Т.В. біля Корпусу № 1 Полтавського  національного  педагогічного  університету
імені В.Г. Короленка. 30 вересня 2013 року.


Проф. Оніпко Т.В., проф. Волошин Ю.В., проф. І.М. Петренко після аспірантського семінару у Полтавському національному педагогічному університеті
імені В.Г. Короленка. 30 вересня 2013 року.

          

Участь  викладачів кафедри педагогіки, культурології та історії
в історичній виставці з нагоди 150-річчя Польського січневого повстання 1863 р.

16 вересня в Полтавському університеті економіки і торгівлі за сприяння дипломатичного посольства Республіки Польща в Україні була розгорнута історична виставка фотодокументів, присвячена національно-визвольному Польському січневому повстанню 1863 р. за здобуття незалежності не лише польського, але й українського та білоруського народів. Численні фотодокументи засвідчували факти намагань польського народу вийти зі складу Російської імперії та проведення російською владою каральних акцій проти учасників Січневого повстання.


Професори кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В.
та Петренко І.М. біля стендів фотовиставки

          

Науковці ПУЕТ на захисті кандидатської дисертації
в Переяславі-Хмельницькому

7 вересня 2013 р. д.і.н., проф. Оніпко Т.В., д.і.н., проф. Петренко І.М. та к. філос. н., доцент Мовчан М.М. були присутніми на захисті дисертації Федора Івановича Ленченка «Становлення та розвиток споживчої кооперації в Київській губернії (1868–1917 рр.)», представлену на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук. Захист відбувався у спеціалізованій ученій раді Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди. Науковці ПУЕТ взяли активну участь в обговоренні дисертації Ф.І. Ленченка. Після засідання спеціалізованої ради проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М. та доц. Мовчан М.М. спілкувалися з відомими в Україні та за її межами науковцями – проф. Борисенко В.Й., Капелюшним В.П., Коцуром А.П., Кучером В.І., Макаренком О.М. та ін.

Науковці ПУЕТ мали можливість побувати в музеї народного побуту під відкритим небом в м. Переяслав-Хмельницький.


Після захисту дисертації Ф.І. Ленченка.
Зліва направо: проф. Петренко І.М., проф. Фареній І.А., дисертант Ленченко Ф.І.,  доц. Рекрут В.П., доц. Мовчан М.М., проф. Оніпко Т.В.


Доц. Мовчан М.М., проф. Оніпко Т.В. і Ленченко Ф.І. в музеї народного побуту в м. Переяслав-Хмельницький


Ф.І. Ленченко, проф. Петренко І.М. і доц. Мовчан М.М. під час ескурії в музеї народного побуту в м. Переяслав-Хмельницкий

          

Літня школа у Варшавському університеті

З 1 по 21 липня 2013 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко взяла участь у роботі Літньої школи при Варшавському університеті. Школа була організована Студією Східноєвропейською, яка діє при університеті. Слухачам Школи було прочитано лекції відомими європейськими та американцями науковцями. Зокрема, Войцехом Тугельським, Клаусом Земером, Анджеєм Збірковським, Збігневом Крушевським, Романом Мадецьким, Єжи Здрадою та іншими. Цікавити і насиченими були й практичні заняття, на яких розгорнулося багато дискусій, обговорень і цікавих тем. Керівником їх була відома вчена українського походження Олександра Гнатюк.

Професор І.М.Петренко взяла участь у роботі Міжнародної конференції «Крізь кордони», яка була присвячена питанням міжнародних відносин і європейського співробітництва, зокрема польсько-українським, польсько-німецьким, польсько-білоруським і польсько-литовським відносинам. У роботі конференції взяли участь відомі політики, зокрема, Борис Нємцов, Станіслав Шушкевич, Андрій Санніков та інші.     


Перерва під час лекції. Варшавський університет, липень, 2013 року


Під час екскурсії в Міністерство закордонних справ Польщі.
2 липня 2013 року. Варшава.


Під час роботи Міжнародної конференції «Крізь кордони» при Варшавському  університеті, 17 липня 2013 року.


Під час церемонії вручення дипломів. Професор І.М.Петренко і директор Студії Східноєвропейської при Варшавському університеті Ян Маліцький. 21 липня 2013 року, Варшава

          

Собор богар на Полтавщині

8-9 червня 2013 року професор кафедри Ірина Миколаївна Петренко взяла участь у Соборі болгар, що відбувся у селі Мала Перещепина Новосанжарського району Полтавської області.

Учасники собору провели мітинг на могилі хана Кубрата – засновника Великої Болгарії, де наголосили на спільній українсько-болгарській історії, а також потребі зміцнювати відносини між двома слов’янськими народами. Крім того, відвідали шкільний Малоперещепинський музей, якому подарували книги. Учасники конференції взяли участь у науковій конференції, на якій було виголошено доповіді про хана Кубрата, етногенез болгар та ін.


Під час Собору болгар.
 Доц. ПНТУ ім. Ю.Кондратюка Н.І.Самойленко, проф. ПУЕТ І.М.Петренко, головний редактор газети «Роден край» (м. Одеса) Д.І.Костова, представник Посольства Болгарії  в Україні З.Пенков, депутат Полтавської обласної ради Д.І.Христов.
 9 червня 2013 р.

          

Презентація нової монографії з історії споживчої кооперації України

5 червня 2013 р. в музеї ПУЕТ відбулася презентація монографії проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. «Споживча кооперація України в контексті міжнародного кооперативного руху: 20-ті рр. ХХ ст.». У презентації взяли участь викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії, економічної теоргії та прикладної економіки, філософії та політології,  управління персоналом та економіки праці. Монографія присвячена 90-річчю з нагоди встановлення Міжнародним кооперативним альянсом Міжнародного дня кооперації і першого святкування цього дня в Україні (1923–2013 рр.).


Проф. Оніпко Т.В. з новою монографією в музеї  ПУЕТ


Під час обговорення монографії. Зліва направо: дослідники кооперативного руху  проф.  Оніпко Т.В., асистент Марчишинець О.В., доц.  Корягін О.В., ст. лаборант Оніпко Т.А., доц. Мовчан М.М.

          

"Нові видання з історії Полтави, повсякденного життя України XVIII ст. та методології історії"

31 травня 2013 року професори кафедри Тетяна Володимирівна Оніпко і Ірина Миколаївна Петренко відвідали лекцію професора кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка Юрія Володимировича Волошина на тему "Нові видання з історії Полтави, повсякденного життя України XVIII ст. та методології історії".

Доповідач ознайомив присутніх із основними тенденціями розвитку сучасної історичної науки, новими напрямками історичних досліджень, новинками наукової літератури. Професор Ю.В.Волошин представив свою нову книгу «Полтава в Рум’янцевському опису Малоросії», яка є джерелом для дослідження історії нашого міста XVIII ст.  

Особливе зацікавлення присутніх викликала праця сучасного польського історика Єжи Топольського «Як ми пишемо і розуміємо історію», присвячена методології історичних досліджень.

Під  час лекції присутні ознайомилися із двотомною колективною роботою Інституту історії України НАН України «Повсякдення ранньомодерної України».


Професор Ю.В.Волошин під час лекції. 31 травня 2013 року.


Науковий доробок професора Ю.В.Волошина. 31 травня 2013 року.


Після лекції. Професор ПУЕТ І.М.Петренко, професор ПНПУ
ім. В.К.Короленка Ю.В.Волошин, професор ПУЕТ Т.В.Оніпко. 31 травня 2013 року.

          

Німецькі поселенці на українських землях: історичні та актуальні проблеми і перспективи

16-17 травня 2013 року в ПУЕТ відбулася Міжнародна конференція «Німецькі поселенці на українських землях: історичні та актуальні проблеми і перспективи». До участі у роботі конференції запрошені науковці України – з Києва, Харкова, Запоріжжя, Одеси, Херсона, Миколаєва, Дніпропетровська, Донецька, Луцька, Львова, Сімферополя, Полтави, а також із-за кордону – Польщі (м. Люблін), Німеччини (м. Кассель м. Бохум, м. Фельсберг), Азербайджану (м. Баку), Білорусії (м. Гомель).

Одним із організаторів конференції виступила доктор історичних наук, професор Петренко Ірина Миколаївна. Активну участь у роботі конференції взяла доктор історичних наук, професор Оніпко Тетяна Володимирівна, котра провела екскурсію по історичних місцях Полтави і Полтавщини.

Конференція присвячена 210-річчю від часу появи перших німецьких колоністів у Полтаві.

Україна – поліетнічна країна, до складу якої входять різні за походженням і культурою спільноти. Доля людей німецької національності – далеких нащадків колоністів з Німеччини, котрі прибули на запрошення уряду Російської імперії, і осіли  на території сучасної України, в тому числі й на Полтавщині, – часто була трагічною, як і мільйонів українців, білорусів, болгар, греків, грузинів, євреїв, росіян, татар та багатьох інших наших співгромадян.

Людей німецької національності об’єднує те, що протягом століть вони перебували у відриві від основного масиву свого етносу в умовах українського середовища й активно взаємодіяли з українцями. Їх історія стала невід’ємною частиною вітчизняної історії. Німецькі поселенці зробили значний внесок у політичний, соціально-економічний, торговельний, освітянський, культурний розвиток українських земель. Серед них було багато висококваліфікованих спеціалістів у галузі легкої промисловості, машинобудування, сільського господарства, видатних учених, відомих письменників, лікарів, діячів культури.

Про історію німецьких поселенців, їх долю, трагічні обставини життя в радянські часи, сучасне становище і йшлося на конференції.

У роботі конференції взяло участь понад 65 учасників із ВНЗ та науково-дослідних установ.

Під час конференції  була організована виставка полтавського художника німецького походження Станіслава Вагнера та художника Павла Волика.

У роботі конференції взяли участь 28 членів громадської організації «Полтавський центр німецької культури «Відерґебурт».


Учасники конференції під час пленарного засідання. 16 травня 2013 р.


Учасники конференції на вставці робіт художника Павла Волика
(другий з права).


Під час секційного засідання. 16 травня 2013 р.


Професор Оніпко Т.В. проводить екскурсію для учасників конференції.
 17 травня 2013 р.

          

Конференція на пошану історика Віктора Ревегука

7 травня 2013 року у Полтавському національному педагогічному університеті ім. В.Г.Короленка відбулася наукова конференція, присвячена 75-літтю від Дня народження відомого історика Віктора Яковича Ревегука.

У роботі конференції взяли участь керівництво університету, співробітники кафедр, науковці з інших навчальних закладів, випускники, студенти.

У роботі конференції взяла участь професор Петренко І.М., яка привітала В.Я.Ревегука і виголосила доповідь про Єлизавету Милорадович як засновнику Товариства імені Шевченка у Львові.


Під час урочистого привітання ювіляра. 7 травня 2013 р.


Під час конференції. Проф. ПУЕТ І.М.Петренко І.М. і асистент ПНПУ ім. В.Г.Короленка О.М.Гура.  7 травня 2013 р.

          

Презентація книги про В.І.Вернадського і В.Г.Короленка

26 березня 2013 року професори кафедри Тетяна Володимирівна Оніпко і Ірина Миколаївна Петренко відвідали презентацію колективної праці, присвяченої двом видатним українцям і полтавцям – Володимиру Вернадському і Володимиру Вернадському. З’ясувалося, що вони перебували в родинних зв’язках, підтримували одне одного. В основному наукові, громадські погляди вчених збігалися. Представили книгу колектив авторів, зокрема, Віктор Миколайович Самородов, викладач Полтавської державної аграрної академії. Учений багато років уже досліджує життя і творчість Володимира Вернадського, захоплюється його творами, популяризує їх широкій громадськості.


Проф. ПУЕТ Ірина Петренко, проф., проректор із наукової роботи ПДПУ
ім. В.Г.Короленка Любов Кравченко, автор книги, доц. ПДАА Віктор Самородов,
проф. ПУЕТ Тетяна Оніпко


Проф. Петренко І.М., доц. Самородов В.М., проф. Оніпко

          

Презентація книги професора Петренко І.М. у Полтавському кооперативному технікумі

21 березня 2012 року професор Петренко Ірина Миколаївна презентувала свою монографію «Єлизавета Милорадович (1832-1890) в українському суспільно-політичному русі» для студентів І курсу спеціальності «Товарознавство і комерційна діяльність» Полтавського кооперативного технікуму.  Дослідниця детально розповіла про життєвий  шлях Єлизавети Милорадович, її активну суспільно-політичну роль, меценатську діяльність, плани і проекти. Студентів зацікавила постать славетної українки. Вони жваво обговорювали життєву позицію громадської діячки, захопилися її ініціативністю, жертовністю, сміливістю, а також національною свідомістю. Студенти задавали багато питань, цікавилися планами на майбутнє у Петренко І.М. та вже запросили виступити з презентацією майбутніх проектів і робіт історика.


Викладач Полтавського кооперативного технікуму Нестеренко О.М. представляю проф. Петренко І.М. та її монографію


Студенти І курсу спеціальності «Товарознавство і комерційна діяльність»
після презентації, проф. Петренко І.М. і викладачі технікуму Нестеренко О.М.
 і Вовк М.П.


Після презентації книги.  Проф. Петренко І.М. і викладачі технікуму
Нестеренко О.М.  і Вовк М.П.

          

ОБГОВОРЕННЯ МОНОГРАФІЇ І.Г. ПЕРЕДЕРІЙ

21 березня 2013 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії зустрілися з Іриною Григорівною Передерій – докторантом Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, автором монографії, присвяченої відомому політичному та громадському діячеві періоду національно-визвольних змагань 1917–1920 рр. В’ячеславу Липинському. У ході обговорення було відмічено, що дослідження базується на численних архівних документах та епістолярній спадщині відомого в Україні та за її межами діяча. Присутні на зустрічі викладачі відмітили ґрунтовність монографії І.Г. Передерій та її внесок у вітчизняну історичну науку.


У музеї ПУЕТ. Зліва направо: проф. Оніпко Т.В., проф. Стрельніков В.Ю., докторант Передерій І.Г. та проф. Петренко І.М.

          

ВИВЧАЄМО ІСТОРІЮ РІДНОГО КРАЮ

19 березня 2013 р. кафедрою педагогіки, культурології та історії була організована зустріч з автором книги «На вітрах історії» В.М. Григор’євим – істориком, відомим краєзнавцем, публіцистом та журналістом. Учасниками цієї цікавої зустрічі були студенти  груп  ГРС-21 та ТКД-21, викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії Тодорова І.С., Семергей Н.В.,
Петренко І.М., Оніпко Т.В., доц. кафедри економічної теорії та прикладної економіки Аліман М.В. Захоплено слухали студенти про видатних людей Глобинського району Полтавської області, зокрема про історію родин Мартосів та Галаганів.


Автор книги «На вітрах історії» В.М. Григор’єв


Студенти та М.В. Аліман  уважно слухають автора книги


В музеї ПУЕТ 19 березня 2013 р.
Зліва направо: доц. Н.В. Семергей, проф. І.М. Петренко, проф. Т.В. Оніпко, В.М. Григорєв та доц. І.С. Тодорова

          

ЗНАЙОМСТВО З КЛАСИКОЮ

19 березня 2013 року студенти Полтавського університету економіки і торгівлі відвідали Полтавський музично-драматичний театр ім. М.В. Гоголя. Вони переглянули прем’єру музичної комедії за п’єсою Г. Квітки-Основ’яненка  «Сватання на Гончарівці». На думку студентів, комедійний сюжет – «родзинка» цієї постановки, а багато сцен із п'єси можна побачити у реальному житті. Наприкінці спектаклю глядачі аплодували стоячи. І не дивно, адже позитивного заряду енергії студентам точно вистачить надовго.


Під час антракту.
Професор Петренко І.М., доцент Мовчан М.М., здобувач Оніпко Т.А., професор Оніпко Т.В., доцент Сарапин В.В. та студенти ПУЕТ 19 березня 2013 р.


Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії зі студентами ПУЕТ
19 березня в театрі ім. М.В. Гоголя


Студенти І курсу ПУЕТ в очікуванні другого акту п’єси. 19 березня 2013 р.

          

Святкування 125-ї річниці з дня народження видатного педагога А.С.Макаренка

Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії зав. кафедри, д.п.н, професор В. Ю Стрельніков, к.і.н., доц. С. М. Петренко, к.психол.н., доц. І.С., Тодорова, к.п.н. Л. В. Лебедик 12–14 березня 2013 року взяли участь у Міжнародній науково-практичної конференції «Педагогіка А.С. Макаренка в полікультурному просторі», присвяченої 125-й річниці з дня народження видатного педагога. Учасників конференції – представників НАПН та НАН України, Міжнародної Макаренківської асоціації, ректорів та викладачів вишів України, Росії, Білорусі, Німеччини гостинно зустріли стіни Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. В ході конференції науковці відвідали музей-заповідник та Полтавський обласний ліцей-інтернат для обдарованих дітей із сільської місцевості ім. Антона Макаренка в с. Ковалівка Полтавського району, здійснили поїздку у Харків до Курязької виправно-трудової колонії ім. А. С. Макаренка та «Харьковського машинобудівного заводу ФЕД».


Учасники конференції (зліва на право): методист Судномеханічного технікуму Керченського державного морського технологічного університету О.О.Загірова, Л. В. Лебедик, І. С.Тодорова, В. Ю. Стрельніков, ректор ПНПУ імені В.Г.Короленка М.І.Степаненко, завідувачка кафедри педагогіки і психології КНЕУ імені Вадима Гетьмана Л.О.Савенкова


З вітальним словом до учасників звертається ректор М. І. Степаненко


Доповідає Т. Ф. Корабльова– президент Міжнародної Макаренківської асоціації

          

Зустріч із черкаським науковцем

16 березня 2013 р. відбулася зустріч викладачів кафедр педагогіки, культурології та історії, філософії та політології, економічної теорії та прикладної економіки – дослідників історії кооперативного руху ПУЕТ із відомим науковцем із Черкаського національного педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького Ігорем Анатолійовичем Фаренієм. В обговоренні історичного досвіду та перспектив кооперативного руху в Україні взяли участь д.е.н., проф. Пантелеймоненко А.А., к.е.н., проф. Аліман М.В., д.і.н., проф. Оніпко Т.В., д.і.н., проф. Петренко І.М., к.філос.н., доц. Мовчан М.М., здобувач Оніпко Т.А. Науковець із Черкас –  проф. І.А. Фареній окрім кооперативної проблематики активно досліджує культурний спадок українського народу. Учасникам зустрічі він подарував щойно виданий авторський посібник «Історія україської культури з найдавніших часів до кінця ХVІІІ століття: короткий курс лекцій». Цікавою для учасників зустрічі виявилася екскурсія до музею ПУЕТ та Полтавського краєзнавчого музею.


В музеї ПУЕТ. Зліва направо: проф. Оніпко Т.В., проф. Фареній І.А., проф. Пантелеймоненко А.О. та доц. Мовчан М.М.

          

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ПРО ІСТОРІЮ ГЛОБИНСЬКОГО КРАЮ

6 березня 2013 р. викладачі кафедри взяли участь у презентації нової книги відомого полтавського краєзнавця, публіциста, члена Національної спілки журналістів України, лауреата премії ім. Володимира Малика Віталія Миколайовича Григор’єва «На вітрах історії». Книга присвячена історії козацтва на Глобинщині, їх внеску у формування української державності, розвиток української культури та духовності. З великим захопленням присутні студенти та викладачі слухали розповідь автора про підготовку книги та збір архівних матеріалів.


Вступне слово д.і.н., проф. Нестулі О.О. під час презентації книги  
Віталія Миколайовича Григор’єва «На вітрах історії»


Завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, д.пед. н., проф. Стрельніков В.Ю. взяв активну участь в обговоренні книги


Викладачі кафедри з В.М. Григор’євим  – автором книги «На вітрах історії»

          

Міжнародний Дев’ятий «Київський діалог»
5-6 березня 2013 р.

«Ґендерна політика: успіхи-невдачі-перспективи»

 5-6 березня 2013 р.
Президент Готель

Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії – доцент Петренко С.М. і професор Петренко І.М. взяли участь у роботі Міжнародного Дев’ятого «Київського діалогу» «Ґендерна політика: успіхи-невдачі-перспективи», який відбувся 5-6 березня 2013 року. Під час конференції піднімалися питання про ґендерне рівноправ’я в українській політиці після парламентських виборів 2012, ґендерні  аспекти  в  освіті,  вихованні  та  в  суспільному дискурсі, ґендер і політика та інші.

З вітальним словом на конференції виступив Євген Бистрицький, директор Міжнародного фонду “Відродження”, Лідія Дроздова, заступник міністр соціальної політики України, Ребекка Хармс, голова фракції Зелених в Європарламенті, Юне Цайтлін, Уповноважена ОБСЄ з ґендерних питань, Д-р Ірмґард Шветцер, колишній державний міністр Німеччини, Aйлa ван Хіл, ОБСЄ-Уповноважена з ґендерних питань офісу демократичних інституцій та прав людини, Стефані Шіффер, директорка, “Європейський обмін”, Берлін, Ірина Геращенко, партія Удар, співголова міжфракційного об’єднання “Рівні можливості”, Ірина Бережна, депутатка, фракція «Партія Регіонів», співголова міжфракційного об’єднання “Рівні можливості” у Верховній Раді, Олена Кондратюк, український політик, народний депутат України, член партії «Батьківщина» та інші.


Доцент Петренко С.М., проф. Петренко І.М. під час Міжнародного Дев’ятого «Київського діалогу», 5-6 березня 2013 р.
«Ґендерна політика: успіхи-невдачі-перспективи».
5 березня 2013 р. Президент Готель


Доцент Петренко С.М., проф. Петренко І.М. під час Міжнародного Дев’ятого «Київського діалогу», 5-6 березня 2013 р. «Ґендерна політика: успіхи-невдачі-перспективи»


Доцент Петренко С.М., проф. Петренко І.М. під час Міжнародного Дев’ятого «Київського діалогу» «Ґендерна політика: успіхи-невдачі-перспективи з поетом Юрієм Андруховичем. 5 березня 2013 р. Президент Готель

          

Вітаємо колегу з книгою !!!

На початку лютого 2013 року доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко опублікувала монографію «Єлизавета Милорадович (1832-1890) в українському суспільно-політичному русі».

У монографії використані архівні документи, епістолярна спадщина й наукові праці, на основі яких представлено життєвий шлях і суспільно-політичну діяльність відомої української шляхтянки, меценатки, громадської діячки, однієї з когорти фундаторів Товариства імені Шевченка у Львові, тітки останнього гетьмана України Павла Петровича Скоропадського Єлизавети Іванівни Скоропадської-Милорадович (1832–1890). У дослідженні запропоновано систематизований виклад розпорошених згадок про Є. Милорадович, проаналізовано її політичні погляди й активну громадську позицію, показано її повсякденне життя, найближче оточення, родину.

Праця розрахована на істориків, краєзнавців, викладачів і студентів та всіх, хто цікавиться історією України.

          

Презентація нової книги про кооперацію

7 грудня 2012 року в Полтавському університеті економіки і торгівлі за підтримки Полтавського регіонального центру дослідження та сприяння розвитку кооперації відбулася презентація книги дослідника історії кооперативного руху Федора Івановича  Ленченка, яка має назву «Кооперація та кооператори Київщини: нариси».

Ф.І. Ленченко поділився думками з приводу збору як опублікованих, так і невідомих раніше архівних матеріалів до книги та вказав на основні проблеми, які у ній окреслені. У книзі висвітлено зародження та становлення на Київщині споживчої кооперації. Виступаючі наголошували на тому, що автору вдалося влучно розкрити організаційну, громадсько-політичну та культурно-освітню діяльність кооперативних товариств на їх спілок в Київській губернії наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. Важливо, що Ф.І. Ленченко узагальнив великий досвід різнопланової діяльності однієї з перших спілок споживчих товариств в Україні.

Учасниками презентації були професори кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ Оніпко Т.В. та Петренко І.М.


Презентація книги Ф.І. Ленченка


Ф.І. Ленченко презентує свою нову книгу


Учасники презентації – викладачі ПУЕТ  з автором книги


Ф.І. Ленченко робить дарчий напис на своїх книгах

          

Круглий стіл за участю відомого науковця

5 грудня 2012 р. професори кафедри педагогіки, культурології та історії Петренко І.М. та Оніпко Т.В. взяли участь у роботі круглого столу "Про Коломак і Полтаву: дещо про зв'язки на прикордонні Слобідської України і Гетьманщини в другій половині ХVІІ ст.", який проходив на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, за участю відомого  науковця,  дослідника  історії України ХVІІІ ст. Маслійчука В.Л. 


Круглий стіл. Виступає к.і.н., доцент Соломонового університету (м.Харків) Маслійчук В.Л.


Учасники круглого столу.
зліва направо: д.і.н., проф. Петренко І.М., к.і.н., доцент Маслійчук В.Л., д.і.н., проф. Волошин Ю.В. та  д.і.н., проф. Оніпко Т.В.

          

Всеукраїнська науково-практична конференція «Григорій Сковорода і Паїсій Величковський: постаті на тлі епохи»

29 листопада 2012 р. кафедрою педагогіки, культурології та історії була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Григорій Сковорода і Паїсій Величковський: постаті на тлі епохи». Конференція присвячена 290-річчю від дня народження видатних представників ранньомодерної культури, уродженців Полтавщини Григорія Сковороди (1722–1794) і Паїсія Величковського (1722–1794).

У роботі конференції взяли участь представники духовенства: архієпископ Полтавський і Кременчуцький Української Православної Церкви Київського Патріархату Федір, архієрей Спаської церкви м. Полтави отець Олександр та представник Полтавської єпархії Української Православної Церкви Московського Патріархату отець Сергій.

На конференції було понад 60 науковців, які представляли різні регіони України: Київ, Харків, Одесу, Миколаїв, Запоріжжя, Сімферополь, Херсон, Переяслав-Хмельницький, Полтаву. На конференції були присутні 10 випускників Тростянецької ЗОШ Полтавського району. У пленарному та секційних засіданнях брали участь студенти груп: УПЕП-11, МО-11, МЗД-11, ЕП-11, ЕК-11,Ф-11, МО-21.


Пленарне засідання. Вітальне слово проректора з наукової роботи та міжнародних зв’язків проф. Карпенко О.В.


Під час конференції. Пленарне засідання


Народна майстриня Свиридюк Н.О. зі своїми ляльками-мотанками


Доц. кафедри педагогіки, культурології та історії  Петренко С.М.
з учасниками конференції


Студенти, викладачі і гості конференції уважно слухають доповідачів


Під час конференції


Перед початком пленарного засідання. Перший ряд: поважні науковці-дослідники, другий ряд  – учні 11 класу Тростянецької ЗОШ Полтавського району


Учасники конференції: народна майстриня Н.О. Свиридюк, 
доц. В.В. Сарапин і представник духовенства


Викладачі ПУЕТ та учасники конференції під час екскурсії до музею ПУЕТ

          

Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України
Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації
Вищий навчальний заклад Укоопспілки
 «Полтавський університет економіки і торгівлі»
Кафедра педагогіки, культурології та історії

ВИСОКОПОВАЖНІ КОЛЕГИ!

29  листопада 2012 року кафедра педагогіки, культурології та історії  Вищого  навчального  закладу Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»  проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Григорій Сковорода і Паїсій Величковський: постаті на тлі епохи», присвячену 290-річчю від дня народження видатних представників ранньомодерної культури.

Тематичні напрями роботи конференції:

  • Сучасне прочитання філософської і духовної  спадщини Григорія Сковороди і Паїсія Величковського.
  • Історико-культурний контекст творчості Григорія Сковороди і Паїсія Величковського.
  • Родина Величковських і епоха.
  • Краєзнавче осмислення постатей Григорія Сковороди і Паїсія Величковського.
  • Роль Паїсія Величковського у розвитку слов’янського православ’я другої половини XVIII – початку ХХІ ст.
  • Григорій Сковорода й українська література.

УМОВИ ПУБЛІКАЦІЇ ТЕЗ

Для публікації тез у збірнику і включення доповіді у програму конференції необхідно надіслати на адресу оргкомітету заявку, квитанцію про оплату і тези на електронну адресу (petr-ir@rambler.ru),  (sarapin_v@ukr.net) nта (onipko56@mail.ru)  до 10  листопада 2012 року.

ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ТЕЗ ДОПОВІДЕЙ

Тези доповіді (до 3-х сторінок) оформляються на стандартних аркушах паперу А5 у вигляді файлу .rtf для Word for Windows. Шрифт: Times New Roman Cyr, 11 кегль, інтервал – 1,0; поля: справа, зліва, зверху, знизу – 10 мм.

Таблиці в тексті мають бути виконані в Excel або Word без заливання. Малюнки, виконані у Word, мають бути згруповані і являти собою один графічний об’єкт. Формули набираються у MS Equation 3.0 або MathType. Розмір формул: звичайний символ - 11 пт, великий індекс – 7 пт, малий індекс – 5 пт, великий символ – 15 пт, малий символ – 9 пт. Стиль формул: змінна – курсив, матриця-вектор – півжирний.

Оформлення: ліворуч у верхньому куті сторінки вказати УДК; нижче посередині сторінки – назва доповіді (всі літери великі, жирний шрифт); нижче у лівому куті – ПІБ автора, науковий ступінь, учене звання, нижче – місце роботи, нижче через один рядок – текст доповіді.

У кінці як висновок формулюється наукова (практична) новизна, викладена в доповіді.

Перелік використаних джерел друкується через 1 інтервал без абзацного відступу списком – 11 кегль, нормальний шрифт.

Тези доповіді, що не відповідають вимогам, публікуватися не будуть.

УМОВИ УЧАСТІ У КОНФЕРЕНЦІЇ

Організаційний внесок у розмірі 100 грн. (що передбачає особисту участь у конференції, публікацію та пересилку збірника тез) сплачується за банківськими реквізитами, вказаними нижче, або під час реєстрації.

Обід за рахунок учасників конференції.

Реквізити для переказу коштів:

Вищий навчальний заклад Укоопспілки
«Полтавський університет економіки і торгівлі»,
36014, м. Полтава, вул. Коваля, 3
р/р 26004060473065
ПГРУ ПАТ КБ «Приватбанк»,
МФО 331401
код 01597997

Призначення платежу: за участь у конференції «Григорій Сковорода і Паїсій Величковський: постаті на тлі епохи», прізвище автора

Телефони для довідок:

(0532) – 50-91-69 (кафедра педагогіки, культурології та історії)
(067) 796-01-17 – доц. Сарапин Віта Василівна
(096) 724-83-63 – проф. Оніпко Тетяна Володимирівна 
(067) 646-95-34 – проф. Петренко Ірина Миколаївна

Завідувач науково-організаційного відділу

Коливушка Наталія Іванівна  (0532) 56-37-03

Інформаційний лист

          

ОБМІН ДОСВІДОМ МІЖ ВИКЛАДАЧАМИ

З 26 по 30 листопада в ПУЕТ проходили курси підвищення кваліфікації викладачі гуманітарних дисциплін  з ряду коледжів України. Зокрема, викладачі з Чернігова та Миколаєва ознайомилися з досвідом роботи кафедри педагогіки, культурології та історії.  Крім цього д.і.н., проф. Оніпко Т.В. та д.і.н., проф. Петренко І.М. організували гостям екскурсію до музею ПУЕТ.


Проф. Оніпко Т.В. та проф. Петренко І.М. з викладачами з Миколаєва та Чернігова в музеї ПУЕТ

          

Участь у Всеукраїнській науковій конференції «Держава і церква в новітній історії України»

21 листопада 2012 року професори кафедри педагогіки, культурології та історії І.М.Петренко та Т.В.Оніпко взяли участь у Всеукраїнській науковій конференції «Держава і церква в новітній історії України», яка відбулася в Полтавському національному педагогічному університеті ім. В.Г.Короленка. На конференції було обговорено широке коло актуальних питань із релігійного життя, взаємодії релігії, церкви і права  у сучасній Україні.


Зліва направо: к.і.н., доц. кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка Вільховий Ю.В., д.і.н., професор кафедри педагогіки, культурології та історії Полтавського університету економіки і торгівлі Петренко Ірина Миколаївна, д.і.н., професор кафедри педагогіки, культурології та історії Полтавського університету економіки і торгівлі Оніпко Тетяна Володимирівна, д.філос. наук, професор, заступник директора Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України, керівник Відділення релігієзнавства Колодний Анатолій Миколайович, к.і.н., проф. кафедри історії України  Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка Бабенко Людмила Леонідівна.
21 листопада 2012 року.

          

Круглий стіл, присвячений 260-річчю надання Полтаві Магдебурзького права

25 жовтня 2012 року у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею було проведено круглий стіл, присвячений 260-річчю надання Полтаві Магдебурзького права. 

Доповідачами виступили викладачі кафедри історії Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка: д.і.н., проф. Юрій Волошин, к.і.н., доц. Оксана Коваленко, к.і.н., доц. Ігор Сердюк та співробітник музею, заступник директора з наукової роботи Володимир Мокляк.

Дискутантом виступила д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Петренко Ірина Миколаївна. 

Під час круглого столу було обговорено ряд важливих питань із історії Полтави XVII-XVIII століть, особливо увагу акцентовано було на проблемі Магдебурзького права і чи мало наше місто його до 1752 року. Присутні взяли жваву участь у дискусії та обговоренні ряду проблем.


Під час круглого столу.
Зліва направо: к.і.н., доц. Ігор Сердюк, к.і.н., доц. Оксана Коваленко, д.і.н., проф. Юрій Волошин, співробітник музею  Володимир Мокляк


Під час круглого столу.
Зліва направо: к.і.н., доц. Ігор Сердюк, к.і.н., доц. Оксана Коваленко, д.і.н., проф. Юрій Волошин, співробітник музею  Володимир Мокляк.

          

Обговорення проблеми глобалізму

16 жовтня 2012 р. викладачі кафедри проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М. та доц. Петренко С.М. взяли участь у роботі круглого столу «Сучасна ідеологія глобалізму», який відбувся в ПУЕТ за участю французькьго вченого, професора Абдельхаміда Бенчику. Питання, які були окреслені у виступі відомого французького вченого, є надзвичайно актуальними, оскільки стосуються духовного стану сучасної молоді та її подальшого майбутнього. Обговорення проблеми глобалізму та її наслідків відбувалося на фоні цікавої дискусії між представниками старшого покоління та студентства.


Актова зала ПУЕТ під час виступу проф. Абдельхаміда Бенчику

          

Засідання Клубу книголюбів

 14 жовтня 2012 року, в день свята Покрови і українського козацтва, в полтавській міській бібліотеці відбулося засідання Клубу книголюбів. На ньому була присутня д.і.н., професор кафедри Петренко І.М., котра є активним членом цієї громадської організації.

Засідання було привчене пам’яті члена клубу Столовицької Ганни Пилипівни, жінці, котра в званні капітана пройшла всю війну, воювала в партизанському загоні. Один із членів Клубу підготував доповідь про життєвий і бойовий шлях Г.П.Столовицької, а також розповів про події війни на Полтавщині, зокрема про поразку Південно-Західного фронту.

Крім того, члени Клубу продемонстрували новинки літератури. Цьому і була присвячена спеціальна виставка. Також було відмічено, що цього дня виповнилося 100 років із Дня народження видатного історика Льва Гумільова. Саме його постаті і буде присвячене наступне засідання Клубу.   


Під час засідання Клубу книголюбів
14 жовтня 2012 року


Під час засідання Клубу книголюбів
14 жовтня 2012 року


Проф. Петренко І.М. біля книжкової виставки
14 жовтня 2012 року

          

Упроваджуємо міжкультурну комунікацію

11-12 жовтня 2012 р. проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. була учасником міжнародної науково-практичної конференції «Мова і міжкультурна комунікація», яка відбувалася в ПУЕТ. 11 жовтня нею Полтавщини для учасників конференції була проведена екскурсія гоголівськими місцями. Гості відвідали історичні місця Диканьки, ознайомилися з експозицією музею-садиби М.В. Гоголя в с. Гоголево Шишацького району та були в захопленні від побаченого в Національному заповіднику українського гончарства в смт. Опішня. 12 жовтня проф. Оніпко Т.В. провела екскурсію для учасників конференції «Полтава – духовна столиця України» з відвідуванням музею-садиби І.П. Котляревського та музею історії Полтавської битви. Під час вказаних заходів відбувався обмін думками щодо історичної та духовної спадщини українського народу.


Під час екскурсії «Гоголівськими місцями». Зліва направо: проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Т.В. Оніпко, відома полтавська поетеса М.В. Бойко, відомий майстер гончарства М.Г. Пошивайло та учасники конференції


Учасники конференції біля музею-садиби І.П. Котляревського


Проф. Т.В. Оніпко з учасниками конференції музеї-садибі І.П. Котляревського


На подвір’ї музею-садиби І.П. Котляревського

          

Археологічні скарби Полтавщини

19 вересня 2012 року  професор кафедри Ірина Миколаївна Петренко відвідала виставку «Археологічні скарби Полтавщини. Нові відкриття. Нові знахідки» в Полтавському краєзнавчому музеї. Виставка була присвячена 100-річчю археологічно відділу музею та 125-річчю з Дня народження М.Я.Рудинського, видатного вченого, талановитого археолога і знавця музейної справи.

Екскурсію по виставці провела Оксана Валентинівна Коваленко, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка, музеєзнавець і археолог. Науковець поділилася своїми спогадами від проведених польових експедицій і розкопок та поінформувала про особливості археологічної роботи. 


Проф. І.М.Петренко біля унікального експонату – вбрання полковника М.А.Бороховича, знайденого в крипті церкви с. Лютеньки Гадяцького району Полтавської області.
19 вересня 2012 року

          

340-річчя від дня народження гетьмана України Пилипа Орлика

12 вересня 2012 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії взяли участь у роботі науково-теоретичної конференції, присвяченої 340-річчю від дня народження гетьмана України Пилипа Орлика, організованої за ініціативи Громадської Ради при виконкомі Полтавської міської ради. Під час засідання конференції з цікавими доповідями виступили заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» Шендрик Л.К., доцент кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету Ревегук В.Я., старший викладач кафедри правознавства ПУЕТ Ляхівненко С.М.


Зал засідань ПУЕТ.  Початок роботи конференції


Жвава дискусія під час роботи конференції.

          

Міжнародна конференція в Польщі

9-10 липня 2012 року викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії Полтавського університету економіки і торгівлі доцент Петренко Світлана Михайлівна і професор Петренко Ірина Миколаївна взяли участь у роботі Міжнародної конференції «Історія, політика і культура в Східній Європі», яка була проведена в м. Перемишль (Польща). Конференція була організована і проведена Державною Вищою Школою Східноєвропейських Студій в Перемишлі та партнерами – Університетом Сент-Луїс (США) та Ягеллонським університетом у Кракові.  

Викладачі доцент Петренко Світлана Михайлівна і професор Петренко Ірина Миколаївна відвідали один із найдавніших університеті Європи Ягеллонський університет у Кракові.


Пленарне засідання конференції
Зліва направо: Ярослав Мокляк – професор Державної Вищої Школи Східноєвропейських Студій в Перемишлі; перекладач; Ніколь Моне, віце-президент американської асоціації Центральної Східноєвропейських Студій (Колумбія, Місурі, США); Давід Боргмайєр, президент американської асоціації Центральних Славістичний Студій (Сент-Луїс, Місурі, США); Ян Драус, ректор Державної Вищої Школи Східноєвропейських Студій в Перемишлі,
9 липня 2012 року


Доцент Петренко С.М. і професор Петренко І.М. біля Державної Вищої Школи Східноєвропейських Студій в Перемишлі, Польща,
9 липня 2012 року


Доцент Петренко С.М. під час конференції,
9 липня 2012 року


Професор Петренко І.М. під час конференції,
9 липня 2012 року


Після пленарного засідання конференції.
Зліва направо: професор ПУЕТ Петренко І.М., доцент Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля Ковальова А.Д., професор Державної Вищої Школи Східноєвропейських Студій в Перемишлі Ярослав Мокляк, доцент ПУЕТ Петренко С.М., професор Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького Присяжнюк Ю.П.
9 липня 2012 року

          

17 травня 2012 р. викладачі кафедри взяли участь у науковій конференції з нагоди 230-ї річниці від дня народження російського військового діяча українського походження, видатного полководця, уродженця Полтави Івана Федоровича Паскевича : «Іван Федорович Паскевич: погляд із сьогодення», яка проходила на базі Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка.

          

Наші досягнення

Протягом останніх років вийшло 9 монографій викладачів кафедри.

  • Оніпко Т.В. Торговельна діяльність споживчої кооперації України в період непу (історико-економічний аспект). – Полтава : РВВ ПУСКУ, 2010. – 345 с.
  • Оніпко Т.В. Виробничі галузі споживчої кооперації України в контексті нової економічної політики (1921–1928 рр.). – Полтава: РВВ ПУЕТ, 2010. – 381 с.
  • Петренко І.М. Церковно-парафіяльні школи Лівобережної України в системі освітньої політики уряду Російської імперії (1884-1917 рр.). – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2008. – 161 с.
  • Петренко І.М. Шлюбно-сімейні відносини українців у другій половині ХVІІІ ст. –  Полтава: РВВ ПУСКУ, 2009. – 119 с.
  • Петренко І.М. Шлюбно-сімейні відносини в повсякденному житті мирян Російської держави ХVІІІ ст.: в 2 частинах. Ч.1.– Полтава: РВВ ПУСКУ, 2010. – 276 с.
  • Петренко І.М. Шлюбно-сімейні відносини в повсякденному житті мирян Російської держави ХVІІІ ст.: в 2 частинах. Ч.2.– Полтава: РВВ ПУСКУ, 2010. – 305 с.
  • Сарапин В.В. «Із хаосу душі створити світ…» Поезія Юрія Клена на літературному тлі першої половини ХХ ст. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2008. – 155 с.

2009 року побачила світ грунтовна лексикографічна праця Н.М.Бобух – «Словник антонімів поетичної мови» (Полтава: ТОВ «АСМІ», 2009. – 296 с.)., рекомендований Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів.

2010 року було захищене дисертаційне дослідження на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти Л.В.Лебедик «Педагогічна підготовка магістрів у вищих економічних навчальних закладах».

Протягом 2001-2005 рр. кафедра історії та кооперативного руху виконувала комплексну кафедральну тему: "Зародження, становлення та розвиток ПУСКУ". Матеріали увійшли до експозиції музею історії університету.

З 2006 р. колектив кафедри виконує комплексну кафедральну тему: "Гуманістичний підхід до організації педагогічного процесу у вищій школі".

На кафедрі культурології та історії функціонують наукові гуртки:

  • Історія України та краєзнавства
  • Економічна історія
  • Культурологічний
  • "Світ прекрасного і доброти"
  • "Лінгвістикум"

Тематика наукових досліджень студентів відповідає спрямованості гуртка.

На кафедрі діє загальноуніверситетський клуб "Берегиня", який складається з 3-х секцій:

  • Наш співрозмовник
  • Повернення й забуття
  • Полтавський край: історія і сьогодення.