кафедра педагогіки та суспільних наук

Студентська наукова робота

          

На кафедрі педагогіки та суспільних наук працювали дві секції наукової студентської конференції

25 квітня 2023 року в ПУЕТ відбулася ХLVІ Міжнародна наукова студентська конференція за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2022 рік «Актуальні питання розвитку науки та забезпечення якості освіти у ХХІ столітті».

Цього воєнного року кафедра педагогіки та суспільних наук організувала наукову роботу студентів у двох секціях: №18 «Патріотичне виховання в сучасному педагогічному процесі як складова національної безпеки незалежної України» (керівник Петренко І.М., д. і. н., професор) та №19 «Психологія. Педагогіка. Фізична культура і спорт: стан, проблеми, перспективи (керівник Симоненко Н. О., завідувач сектору фізичного виховання, ст. викладач). У роботі секційних засідань у змішаному форматі взяли участь студенти майже всіх спеціальностей та курсів – від першого до четвертого курсу бакалаврату а також  магістри спеціальності «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка».

Любов до історії України та рідного краю спонукала студентів досліджувати такі теми: «Неоязичництво як спроба повернення до етнічної віри українців» (Ніколаєнко Єлизавета Олександрівна, МЕН б-11); «Історія Котельви» (Жданюк Дар’я Володимирівна, Т б-11); «Релігія та міфологія стародавніх слов’ян» (Молотова Валерія Юріївна, Т б-11); «Шістдесятництво» (Наталенко Катерина Андріївна, Т б-11); «Картина світу як форма людського світогляду» (Товма Вікторія Анатоліївна, ФБССб-11); «Сучасна модель національної ідентичності в Україні» (Сагачко Єлизавета Олегівна, ФБССб-11); «Юрист Павло Чубинський: життя і творчість автора Гімну України» (Полонська Анна Ігорівна, ПРб-11); «Туристичні подорожі як інструмент патріотичного виховання в освітній діяльності» (Наріжняк Карина Сергіївна, Тб-21) та інші.

В роботі секції №19 були представлена різноманітна тематика досліджень, об’єднаних цінністю здоров’я (як фізичного так і ментального), ідеями підтримки життєстійкості особистості та розвитку нових освітніх технологій та напрямів. Були представлені доповіді на теми: «Здобутки українських шахістів за часів незалежності України» (Мащенко Таміла Андріївна, МЕВ МБ б – 11); «Спорт під час війни» (Тесленко Єлизавета Вадимівна, ХТІ б-11); «Різновиди волейболу та особливості кожного виду» (Гонтар Микита Сергійович, Т б-41); «Шляхи підвищення життєстійкості особистості» (Гузій Максим Васильович, МЕВ МБ б – 11); «Профілактика мобінгу в трудових колективах» (Бондар Іван Олександрович, ХТІ б-41); «Тривожні стани людини: чинники та механізми виникнення» (Курчицька Єлизавета Анатоліївна, ОА б-41); «Фізична культура як важливий засіб посттравматичного відновлення особистості» (Дажук Кароліна Олексіївна, ФІЛ б-11); «Дослідження здорового способу життя та ролі спорту в житті студентів» ПУЕТ (Гринь Віталій Олександрович, МЕН б-21); «Вплив штучного інтелекту на процес цифрової трансформації освіти» (Олексій Ніконов, ОРм-11); «Застосування інтерактивних технології навчання у вищій школі» (Шкіль Марина Сергіївна, ПВШ м -11); «Особливості застосування LEGO EDUCATION SPIKE PRIME у спортивній робототехніці» (Зоя Романець, ОРм-11) та інші.

Пишаємося нашими студентами та керівниками наукових робіт, дякуємо за небайдужість, атмосферу творчості та прагнення до особистісного розвитку!

          

Пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка»

23 грудня 2022 року пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка» на кафедрі педагогіки та суспільних наук. І якщо Педагогіка вищої школи» є традиційною, то «Освітня робототехніка» - нова, унікальна спеціальність, якої немає більше у жодному навчальному закладі України. Це був перший випуск, і особливо приємно відзначити, що усі студенти отримали відмінні оцінки. Географія випускників також вражає – це не лише Полтавська область і навіть інші українські міста, але і зарубіжжя. У складі комісій працювали професор Нестуля Світлана Іванівна, доцент Матвієнко Юрій Сергійович, доцент Шара Світлана Іванівна та секретар Пивоварська Ксенія Сергіївна, а головою – професор ПНПУ Жданова-Неділько Олена Григорівна. Також брала участь у захисті завідувачка кафедри ПСН, професор Петренко Ірина Миколаївна. Незважаючи на дистанційний формат захисту, студенти мали змогу найповніше представити результати своєї наукової праці. Вітаємо усіх випускників та бажаємо їм максимально використати здобуті знання у подальшій кар’єрі!

          

Студенти І курсу ПУЕТ відвідали Музей історії університету

Протягом вересня-жовтня 2022 року студенти І курсу ПУЕТ (групи ПТЛб-11, Тб-11, Е-УПЕПб-11, Е УПМКб-11, ФІЛб-11, МЕНб-11, МЕНБАб-11) з ініціативи д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко відвідали Музей історії університету. Екскурсію провести люб’язно погодився завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Аліман. Студенти

І курсу мали прекрасну нагоду послухати історію нашого навчального закладу, доторкнутися до славетних сторінок, вивчити експонати та побачити досягнення кількох поколінь співробітників і студентів ПУЕТ.

Особливу зацікавленість викликали випускні альбоми студентів минулих років, світлини, історія кафедр, подарунки ПУЕТ на різні свята. Свої враження від побаченого студенти записали в книгу відвідувачів Музею історії ПУЕТ.

Візит до Музею історії ПУЕТ – це чудова нагода побачити досягнення попередніх поколінь, пишатися ними та примножувати славу нашого закладу вищої освіти.


Проф. Ірина Петренко, доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Проф. Ірина Петренко, доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.

          

ПРО роботу СЕКЦІЇ при кафедрі Педагогіки та суспільних наук «СУЧАСНІ СОЦІОГУМАНІТАРНІ СТУДІЇ» на ХLV Міжнародної науковій студентській конференції

13-14 квітня в 2022 р. в ПУЕТ було проведено ХLV Міжнародну наукову студентську конференцію «Актуальні питання розвитку науки та забезпечення якості освіти у ХХІ столітті» за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2021 рік. В онлайн засіданні секції «Сучасні соціогуманітарні студії» взяло участь 22 студента, які виступили із яскравими та змістовними доповідями, присвяченими проблемам історії та культури України, питанням сучасної вищої школи та освітньої робототехніки, психології життєстійкості особистості у складних обставинах, психологічного здоров’я людини, окресленню та захисту особистісних кордонів, профілактиці та корекції булінгу, прокрастинації, стигматизації жертв насильства тощо. Викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук стали науковими керівниками та модераторами надзвичайно важливих для інтелектуального і духовного розвитку студентів досліджень, допомогли їм долучитися до наукового аналізу актуальних психологічних, історичних та освітніх проблем. За результатами виступів та обговорення доповідей рекомендується до нагородження дипломами студенти:

за І місце

1. Матвієнко Юлія Степанівна, група ОР-11, тема доповіді: «Ресурсне забезпечення пропедевтики STEAM-освіти», науковий керівник – Матвієнко Юрій Сергійович, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

за ІІ місце

1. Детюк Влада Валентинівна, група ФІЛ б-11, тема доповіді: «Стигматизація жертви насильства як психологічна проблема», науковий керівник: Тодорова Ірина Степанівна, к. психол. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

2. Чабан Олександр Валерійович, група ОРм-11, тема доповіді: «Використання онлайн CAD систем для прототипування роботів», науковий керівник – Матвієнко Юрій  Сергійович, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

за ІІІ місце

1. Зімовець Софія Віталіївна, група МЕН БА б-11, тема доповіді: «Прокрастинація: методи діагностики та корекції», науковий керівник – Шара Світлана Олексіївна, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

2. Новіцька Анна Юріївна, група Т м-11, тема доповіді: «Розпізнавання когнітивних викривлень та помилок як умова критичного мислення», науковий керівник: Тодорова Ірина Степанівна, к. психол. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

3. Прийма Дар’я Віталіївна, група МЕН б-11, тема доповіді: «Особистісні кордони та негармонійні (токсичні) відносини», науковий керівник – Шара Світлана Олексіївна, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

Вітаємо всіх студентів-учасників засідання секції «Сучасні соціогуманітарні студії» з першими кроками у напрямку до наукових досягнень і дякуємо за роботу!


Фото 1. З привітальним словом до студентів на наукових керівників – учасників засідання секції 18. «Сучасні соціогуманітарні студії» звертається
керівник – Петренко Ірина Миколаївна, д. і. н., професор, зав. кафедри


Фото 2. Доповідає Матвієнко Юлія Степанівна, група ОР-11, тема доповіді: «Ресурсне забезпечення пропедевтики STEAM-освіти»


Фото 3. Із доповіддю на тему «Використання онлайн CAD систем для прототипування роботів», виступає Чабан Олександр Валерійович, група ОРм-11


Фото 4. Прийма Дар’я Віталіївна, група МЕН б-11, доповідає про результати дослідження проблеми особистісних кордонів вміння їх захищати.


Фото 5. Ніколаєнко Тетяна Миколаївна, ОРм-11 висвітлила актуальну проблему сучасної освіти – використання чат-ботів під час організації дистанційного навчання


Фото 6. Наукові керівники підводять підсумки, обговорюють доповіді та обирають переможців від секції «Сучасні соціогуманітарні студії»

          

Магістрантка освітньої програми «Педагогіка вищої школи» Наталя Олєйнікова посіла ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Професійна освіта» (науковий керівник – д.пед.н. Кононец Н.В.)

14 квітня 2021 року в Українській інженерно-педагогічній академії в режимі відеоконференції на платформі Google Meet відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Професійна освіта». На першому етапі проходження конкурсу Галузева конкурсна комісія забезпечила рецензування 90 студентських наукових робіт від 110 авторів, що надійшли з 37 закладів вищої освіти та визначила 28 кращих, автори яких були запрошені на підсумкову науково-практичну конференцію.

Наша магістрантка освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (група ПВШ м-11) Наталя Олєйнікова посіла ІІ місце у цьому конкурсі, презентуючи на підсумковій науково-практичній конференції свою роботу щодо упровадження системи мобільного навчання в освітній процес університетів Полтавщини (науковий керівник – доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Наталія Василівна).

Щирі вітання і побажання творчого неспокою, дослідницької сміливості та нових перемог!

          

Науково-дослідницька робота магістрантів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи»

30 березня 2021 року магістранти спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи» взяли участь у роботі XLIV Міжнародної наукової студентської конференції «Актуальні питання розвитку науки та забезпечення якості освіти у XXI ст.». Від кафедри педагогіки та суспільних наук свою науково-дослідницьку роботу на тему «Мобільне навчання студентів як креативна стратегія організації сучасного освітнього процесу» презентувала Наталя Миколаївна Олєйнікова, магістрантка освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (науковий керівник Кононец Наталія Василівна, доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук). У своїй роботі вона розкрила суть мобільного навчання студентів як своєрідної креативної стратегії організації сучасного освітнього процесу, яка фокусує свої можливості на здатності сучасних мобільних пристроїв (смартфонів, планшетів, лептопів та ін.) стати повнофункціональними помічниками студентів у навчанні тоді, коли вони цього потребують; висвітлила реалізацію організаційно-методичних умов: наявність мобільних пристроїв у студентів та науково-педагогічних кадрів; наявність розроблених електронних освітніх ресурсів – електронні підручники та посібники, освітні сайти, персональні сайти викладачів, дистанційні курси тощо; організація оперативного зворотнього зв'язку між викладачем та студентом. Також її науково-дослідницька робота охопила й аспект розробки електронних посібників для мобільного навчання, адже цією актуальною проблемою магістрантка активно займається зі своїм науковим керівником.

          

ПРО роботу СЕКЦІЇ при кафедрі Педагогіки та суспільних наук «СУЧАСНІ СОЦІОГУМАНІТАРНІ СТУДІЇ» на ХLІV Міжнародної науковій студентській конференції

В онлайн засіданні секції «Сучасні соціогуманітарні студії» ХLІV Міжнародної наукової студентської конференції за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2020 рік, присвяченої 60-річчю Полтавського університету економіки і торгівлі, яке відбулося 20 березня 2021 р. взяло участь 26 студентів, які виступили із яскравими та змістовними доповідями, присвяченими проблемам історії та культури України, педагогічним питанням сучасної вищої школи, психології спілкування та конфлікту, життєстійкості особистості, різним аспектам психологічного здоров’я людини, тлумаченню та попередженню знецінення, прокрастинації, трудоголізму, філософському осмисленню життя та мистецтва, соціологічному дослідженню ставлення до смертної кари в українському суспільстві тощо. Викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук виступили науковими керівниками та модераторами надзвичайно важливих  для інтелектуального і духовного розвитку студентів досліджень, допомогли їм долучитися до наукового аналізу актуальних історичних, соціальних та гуманістичних питань.

За результатами виступів та обговорення доповідей рекомендується до нагородження дипломом студенти: 1 місцеФісанович О. К., Тб-11, «Туризм як засіб відновлення психологічного здоров’я людини», Явтушенко Т. Р. Філ б-11, «Історія села Іванівна Кобеляцького краю на Полтавщині»; 2 місцеГуржій М. М., ХТІ РТ б-11, «Трудоголізм: методи дослідження та попередження», Задворкін М. О., КН б-11, «Увічнення пам’яті операції «Френтік» у Полтаві», Ляшкова Н. О., ФСББ б-11, «Самозванство у сучасному світі», Ливин М. А., ХТІ РТ б-11, «Картографічний метод аналізу конфлікту»; 3 місце – Подойнік Ю. В., ХТІ б-11, «Історія міста Тростянець моїми очима», Михайлова А. Е. , ХТ мб-11, «Знецінення як психологічна проблема особистісних стосунків», Саленко Є. В., МЕН б-21, «Ставлення до смертної кари в українському суспільстві», Васильченко К. І., МЕВ МБ б-11, «Деструктивні міжособистісні стосунки».

Вітаємо всіх студентів-учасників засідання секції «Сучасні соціогуманітарні студії» з першими кроками у напрямку до наукових досягнень і дякуємо за роботу!


Фото 1. З привітальним словом до учасників засідання секції 18. «Сучасні соціогуманітарні студії» звертається керівник – Петренко Ірина Миколаївна, д. і. н., професор, зав. кафедри


Фото 2. Доповідає Фісанович Орина, Тб-11, «Туризм як засіб відновлення психологічного здоров’я людини»


Фото 3. Із доповіддю на тему «Самозванство в сучасному світі» виступає Ляшкова Наталія, ФБСС б-11


Фото 4. Дослідженню та попередженню трудоголізму присвятив свою доповідь Гуржій Микола, ХТІ РТ б-11


Фото 5. Про деструктивні міжособистісні відносини розповідає Васильченко Катерина, МЕВ МБ б-11


Фото 6. До своїх виступів студенти підібрали виразні ілюстрації


Фото 7. Яскрава презентація студентки Анни Кара присвячена рідному місту

          

ЗВІТ ПРО ВІДЗНАЧЕННЯ В ПУЕТ ЮВІЛЕЙНОГО
МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ

16-17 листопада 2020 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ в онлайн-режимі провела заходи, присвячені відзначенню Міжнародного дня толерантності. На науково-практичній студентській відеоконференції «Толерантність як прояв психологічної культури та професіоналізму сучасного фахівця» зі змістовними доповідями виступили бакалаври та магістри науково-навчального інституту ХТГРТБ: Власенко Оксана, Слободенюк Ксенія, Дика Єлизавета, Колесник Дарина, Рак Владислав, Акулович Анна, Безотосний Владислав, Маньковська Дарина, Денисенко Валерій. У виступах йшлося про історію прийняття Декларації принципів толерантності, важливість толерантності та емпатії у міжкультурній комунікації, про толерантність як умову командної роботи та якісного обслуговування, роль туризму у формуванні міжнаціональної та міжкультурної толерантності, психологію та виховання толерантності.


Фото 1. Безотосний Владислав з групи ГРС-22 підготував презентацію «Психологія толерантності»


Фото 2. Рак Владислав з групи ГРС-24 підготував презентацію «Туризм як засіб формування толерантності»


Фото 3. Доповідає Маньковська Дарина з групи ПВШ м-11

17 листопада 2020 «Дискусійний кінозал» об’єднав студентів для онлайн-обговорення проблем, спричинених побутовим етноцентризмом та ейджизмом, проявами національних, расових та вікових упереджень, нетерпимістю у стосунках між батьками та дітьми. Студенти виступили спікерами та модераторами обговорення проблеми толерантності за такими напрямами:

 • «Стереотипи та упередження як джерело інтолерантного ставлення до людей певного віку та носіїв  іншої культури тощо» (Фісанович Орина, Т-11); 
 • «Чи легко батькам та дітям бути толерантними?» (Сизонова Марія, Філ м-11);
 • «Аналіз сюжету українських комедійних фільмів «Скажене весілля» та «Скажене весілля» 2 з позиції толерантності та упереджень» (Коробейник Марія, ГРС-21);
 • «Проблеми толерантності в сучасній кінематографії» (Нікітіна Анастасія, Філ м-11).


Фото 4. Фісанович Орина з групи Т-11 висвітлює проблему упереджень та стереотипів


Фото 5. Модератори обговорення проблем толерантності – к. філос.н, доц. Ігор Усанов та к.психол.н. доц. Ірина Тодорова

Весь цей час також працювала «Психодіагностична лабораторія», в якій за допомогою онлайн-тестування студенти, викладачі та співробітники університету змогли визначити рівень власної толерантності. За результатами тестування можна зробити висновок, що в цілому, в ПУЕТ створено достатньо толерантне освітнє середовище – більшість протестованих (69%) мають середній та високий (20%) рівні толерантності, які забезпечують їм комфортну взаємодію з іншими людьми.

Дякуємо всім учасникам за плідну роботу та закликаємо впроваджувати принципи толерантності у ділових та міжособистісних стосунках!

          

Філософський форум - розпочато

Нарешті вона відбулась – довгоочікувана зустріч у рамках Молодіжного філософського форуму «Проекти людяності у постмодернізмі». Нагадаємо, що наш форум став переможцем «Бюджету участі 2019». Його реалізація передбачається протягом року і перші кроки ми уже робимо.

Тема зустрічі — «Винайдення і деконструкція суб’єктивності». Рівень академічної спірозмови і вишуканої простоти не залишив нікого байдужим. Блискуча доповідь і надзвичайно гаряче обговорення довгий час не давали розійтись учасникам події. Винуватцем інтелектуального бенкету був Вахтанг Кебуладзе, філософі, есеїст, професор Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія». Лауреат IV премії модерної есеїстики ім. Юрія Шевельова. Автор книг «Феноменологія досвіду», «Чарунки долі» тощо.


Вахтанг Кебуладзе, філософі, есеїст, професор Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія»


Громада Полтави стала учасником форуму


Учасники форуму


Учасники форуму

          

У Полтаві відбулася ХV Всеукраїнська  наукова 
історико-краєзнавча  конференція 
«Українське  краєзнавство  в  системі  міжінституційних  взаємодій:  проблеми  концептуалізації  та  практичної  реалізації»

12 грудня 2019 року у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбулася ХV Всеукраїнська  наукова  історико-краєзнавча  конференція  «Українське  краєзнавство  в  системі  міжінституційних  взаємодій:  проблеми  концептуалізації  та  практичної  реалізації». Організаторами її проведення були Національна спілка краєзнавців України, Інститут історії України НАН України та  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі».

Урочисте слово та доповідь на планерному засіданні виголосив доктор історичних наук, професор, завідувач відділу української історіографії Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАПН України, заступник голови Національної спілки краєзнавців України Олександр Удод.  Учений з'ясував проблеми міжінституційної взаємодії публічної історії та краєзнавства на сучасному етапі розвитку вітчизняної науки. 

Олександр Удод вручив Почесні грамоти Національної спілки краєзнавців України д.і.н., проф., секретарю Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірині Петренко, д.і.н., проф., члену Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Людмилі Бабенко, к.е.н., доц., члену Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Мирославу Аліману, заступникові директора Державного архіву Полтавської області  Тарасу Пустовіту, директору Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Олександру Білоуську; Грамоту Національної спілки краєзнавців України – д.і.н., проф., ректору, голові правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексію Нестулі; Подяку Національної спілки краєзнавців України – краєзнавцю, досліднику, полковнику Служби зовнішньої розвідки України (у відставці) з м. Кременчук Олександру Христенку.    

Ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі" Олексій Нестуля  привітав учасників конференції, розповів про діяльність Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у 2019 році та накреслив перспективи та напрямки її розвитку.

Модератором конференції була доктор історичних наук, професор, завідувач  кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко.

Директор Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Олександр Білоусько презентував краєзнавчий доробок Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідження історії Полтавщини Полтавської обласної ради. 

Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко виступила з доповіддю про роль історичного краєзнавства в системі освітньо-професійної підготовки студентів Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та проаналізувала  традиції й сучасні виклики.

Полтавський краєзнавець Віталій Григор’єв поділився досвідом краєзнавчих практик у системі освіти Полтавщини. Дослідника було висунуто на присвоєння престижної Премії Дмитра Яворницького у 2020 році. Учасники конференції одноголосно підтримали цю пропозицію.

Київський дослідник, кандидат історичних наук Валерій Рекрут виголосив доповідь про діяльність центру «Рада Трьох» у добу Директорії УНР (1919-1920 рр.).  

Краєзнавці з Лохвиччини Віктор Гіржов та Іван Дудник виступили з доповідями про регіональні особливості краєзнавчих досліджень. Так,  член Правління Української всесвітньої координаційної ради (УВКР), голова громадської організації «Народна Рада Лохвиччини», головний редактор порталу «ЛохвицяNews» Віктор Гіржов розповів про діяльність громадської організації «Народна Рада Лохвиччини» з реалізації проекту «Славетні земляки» (на прикладі увічнення пам'яті геніального українського диригента Нестора Городовенка). Іван Дудник поділився власними розвідками про відвідини Тарасом Шевченком села Погарщина на Полтавщині.    

На конференції були присутні  науковці, краєзнавці, бібліотечні й архівні працівники, представники громадськості та студенти. Актуальні виступи, дискусія, обговорення та репліки були ознакою зацікавленості темою наукової історико-краєзнавчої конференції.


Зліва направо – Ірина Петренко, Олександр Удод, Олексій Нестуля, Людмила Бабенко.  Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Олександра Удода під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Валерія Рекрута під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Олександра Білоуська під час конференції. Полтава,
12 грудня 2019 року.


Генеалог Олексій Новіков з м. Київ (зліва) та архівіст Петро Лелюк з м. Полтава. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Полтавські краєзнавці: зліва направо – Тарас Пустовіт, Леонід Булава, Віталій Григор’єв. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.

          

Продовжуємо досліджувати свій родовід

29 і 30 жовтня 2019 року у ПУЕТ відбулася зустріч із директором Центру вивчення сімейної історії «МЕТРИКА», головою ГО «Київське історико-родовідне товариство» Олексієм Новіковим на тему «Що ми знаємо про свій рід та як його дослідити!». Дослідник виступив перед студентами І курсу та слухачами Університету третього віку. Дослідник поділився методикою пошуків свого роду, проаналізував інформаційні можливості історичних джерел, поділився власним досвідом пошуків свого коріння.


Виступ Олексія Новікова. 29 жовтня 2019 року.


Під час лекції Олексія Новікова. 29 жовтня 2019 року.


Слухачі Університету третього віку під час лекції Олексія Новікова.
 29 жовтня 2019 року.


Дослідник Олексій Новіков,  д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та  слухачі лекції. 29 жовтня 2019 року.


Студенти І курсу ПУЕТ під час лекції Олексія Новікова. 30 жовтня 2019 року.

          

Досліджуємо свій родовід

24 вересня 2019 року у ПУЕТ відбулася зустріч із директором Центру вивчення сімейної історії «МЕТРИКА», головою ГО «Київське історико-родовідне товариство» Олексієм Новіковим на тему «Що ми знаємо про свій рід та як його дослідити!». Дослідник виступив перед студентами І курсу спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», а також перед слухачами Університет третього віку. 

Дослідник поділився методикою пошуків свого роду, проаналізував інформаційні можливості історичних джерел, поділився власним досвідом пошуків свого коріння.


Олексій Новіков у ПУЕТ.
24 вересня 2019 року.


Студенти І курсу ПУЕТ та слухачі Університету третього віку під час лекції Олексія Новікова.
24 вересня 2019 року.

          

Актуальні проблеми педагогіки та психології в дослідженнях студентів


Засідання  секції «Педагогіка, психологія, етика та естетика»
(На фото зліва направо: студенти Балюк Юлія, Коваленко Карина, Шматченко Ірина, Зірка Владислав, Мельник Аастасія), 26 березня 2019 р.


З  доповіддю виступає Бондарець Тетяна (гр. БТ-11)   
(На фото зліва направо: к.психол.н. Тодорова І.С., к.п.н. Шара С.О.,  студентка Бондарець Т.Г.)

26 березня 2019 року у ПУЕТ відбулася XLII Міжнародна студентська наукова конференція за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2018 рік. На засіданні секції «Педагогіка, психологія, етика та естетика» обговорювалися історія вищої освіти України та сучасні технології навчання, проблеми академічної доброчесності та самооцінки студентів, впливу біологічних чинників на поведінку людини, закономірності формування особистості, виховання волі та розвитку комунікативних навичок. Науковий підхід до вивчення  психології щастя, оптимізму та песимізму був представлений в доповідях студенток групи Т-11 Коваленко Карини та Шматченко Ірини. Переможцями у секції стали студенти – Польова Анна (гр. ОА-11), Зірка Владислав (гр. Ф-51м) та Бондарець Тетяна (гр. БТ-11).

Бажаємо нашим талановитим учасникам конференції щастя та успіхів у навчанні!

          

Талановиті дослідники історії та культури України


Д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко,
студент групи ГРС-14 Іванов Владислав та студентка групи МЕН-11 Віталіна Сербін.
27 березня 2019 року.

26 березня 2019 року у ПУЕТ відбулася XLII Міжнародна студентська наукова конференція за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2018 рік. Переможцями у секції «Історія та культура України» стали студенти І курсу – Владислав Іванов (гр. ГРС-14) та Віталіна Сербін (гр. МЕН-11). Науковим керівником дослідницьких робіт була доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко.

Щиро вітаємо переможців !!! Бажаємо нових перемог та творчих звершень !!!

          

«Круглий стіл» науковців та громадськості на тему
«Зародження і становлення ідей національно-визвольного руху в Україні в другій половині ХІХ століття»

 13 березня 2019 року у ПУЕТ відбувся «круглий стіл», присвячений ідеї національно-визвольного руху України. Модератором була Ніна Кирпотіна, голова краєзнавчо-історичного клубу при Полтавській міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».

У роботі «круглого столу» взяли участь історики, краєзнавці Полтави та України. Зокрема, кандидат історичних наук, доцент ПНПУ імені В.Г. Короленка Ірина Діптан, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко, кандидат історичних наук, доцент Віктор Ревегук, кандидат історичних наук Валерій Рекрут, краєзнавець-дослідник Віталій Григор’єв. Теми виступів охоплювали історичний період другої половини ХІХ – початку ХХ ст. та були присвячені видатним постатям в історії України, які продовжували розвивати ідею української державності.


Учасники круглого столу: Ніна Кирпотіна (модератор), Ірина Діптан (доповідач), Ірина Петренко (доповідач)


Учасники та слухачі «круглого столу» - студенти, громадськість, доповідачі.


Учасники та слухачі «круглого столу» - студенти, громадськість, доповідачі.


Учасники «круглого столу» - Мирослав Аліман, Михайло Мовчан, Валерій Рекрут

          

Презентація книги про видатну співвітчизницю

5 березня 2019 року кафедра педагогіки та суспільних наук провела презентацію видання Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» – «Вибраного» Людмили Старицької-Черняхівської із серії «Просвітницька книгозбірня».

Викладачам та студентам Полтавського університету економіки і торгівлі, Навчально-наукового інституту культури та мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Полтавського кооперативного коледжу книгу представив редактор-упорядник, народний депутат 3-6 скликань, голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Георгійович Кульчинський.

На презентації йшлося про еволюцію світогляду, різнобічність мистецького обдаровання (історична проза і драма, переклад, публіцистика й мемуари, наукові рефлексії з історії вітчизняного театру), тверду й послідовну політичну позицію, моральні ідеали й цінності представниці української інтелектуальної еліти. Трагічна доля Людмили Михайлівни та її сім’ї  осмислювалася на широкому історико-культурному тлі.

Книга містить ґрунтовну передмову Юрія Хорунжого, вершинну в драматургічному доробку мисткині п’єсу «Мазепа», її документальні свідчення доби – «Хвилини життя Лесі Українки», «Спогади про М. В. Лисенка», «В. І. Самійленко». Не втратили свого пізнавального значення й мемуари «Двадцять років українського театру».

Творчість визначної письменниці, громадської діячки, патріотки, діяльної учасниці національного культурного процесу кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. повернулася після тривалої заборони «із забуття – в безсмертя» ще в 1990-ті. Проте досі її ім’я відоме переважно фахівцям – історикам, літературознавцям і театрознавцям. Тож книга «Вибране» адресована найширшим колам читачів, бо постать Людмили Старицької-Черняхівської, за влучними словами упорядника, «спонукає брати з неї приклад обов’язку перед Україною та праці задля її добра».


Під час презентації.


К.філол.н., доц. В.В. Сарапин та М.Г. Кульчинський під час презентації.  


Д.і.н., проф. І.М. Петренко та М.Г. Кульчинський під час презентації.


Студенти під час презентації.


Студенти під час презентації.

          

Краєзнавчо – історичний клуб при Полтавській ЦМБ

Громадська спілка «Ліга ГО «Громада Полтавщини»

Полтавський університет економіки і торгівлі
кафедра педагогіки та суспільних наук

Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Короленка
кафедра історії України

100 – річчю Української революції 1917-1921р.р.,
90  - річчю створення Організації Українських  Націоналістів 
Присвячується

КРУГЛИЙ СТІЛ
НАУКОВЦІВ ТА  ГРОМАДСЬКОСТІ
«ЗАРОДЖЕННЯ І СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЙ
НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
В УКРАЇНІ в  ІІ-Й  ПОЛОВИНІ  ХІХ  СТОЛІТТЯ»

13 березня 2019р.

Полтава – 2019

Порядок роботи
«круглого столу» науковців та громадськості
«ЗАРОДЖЕННЯ І СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЙ
НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
В УКРАЇНІ в  ІІ-Й ПОЛОВИНІ ХІХ СТОЛІТТЯ
»

Місце проведення

Полтавський університет економіки і торгівлі
аудиторія №302

Час проведення

середа, 13 березня 2019 року, початок о 12-30

Регламент роботи

 1. Вступне слово – 5 хв.
 2. Привітання – 5хв.
 3. Виступи учасників – 15хв.

Модератор «круглого столу» - Кирпотіна Ніна Миколаївна, голова краєзнавчого – історичного клубу при Полтавській центральній міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».

Програма

Привітання

 • Нестуля Олексій Олексійович   –   доктор історичних наук, ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет  економіки і торгівлі»

Доповіді 

 1. Національно - визвольні ідеї з надр українського суспільства.
  Діптан Ірина Іванівна – кандидат історичних наук, кафедра історії України ПНПУ ім. В. Короленка.
 2. Прагнення ліберальних кіл нащадків козацько – старшинської еліти Полтавщини відновити українську державність. (На прикладі громадської діяльності Єлизавети Милорадович).
  Петренко Ірина Миколаївна –
  доктор історичних наук, професор,   завідувач кафедри педагогіки та   суспільних наук ПУЕТ.
 3. Поява радикальної ідеології у національно – визвольному русі. Микола Міхновський.
  Бабенко Людмила Леонідівна –
  доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України  ПНПУ ім. В. Короленка.
 4. Запитання, дискусія, обговорення (учасники «круглого столу» - студенти, представники громадськості, науковці).

          

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ТАРАСА ЧУХЛІБА В ПУЕТ

5 листопада 2018 року в ПУЕТ відбулася презентація книги українського історика, доктора історичних наук, провідного наукового  співробітника Інституту історії України НАН України, директора Науково-дослідного інституту козацтва імені Степана Бандери, дослідника воєнної історії України, Польщі і Туреччини, геополітичного розвитку Східної Європи, громадського діяча, геополітика, культуролога, краєзнавця Тараса  Чухліба «МАГНАТ, КОЗАК І ГАЙДАМАКА. БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ РУСІ-УКРАЇНИ З КОРОНОЮ ПОЛЬСЬКОЮ (1569–1769 РР.)».

У заході взяли участь студенти І курсу ПУЕТ, краєзнавці, громадські діячі. Презентація викликала жвавий інтерес присутніх, у залі панувала чудова дружня атмосфера. Тарас Чухліб – талановитий і досвідчений лектор зумів налагодити контакт із аудиторією, зацікавити, оперуючи різними фактами та майстерним їх осмисленням і глибоким аналізом. Слухачі мали можливість задати питання, подискутувати і сказати вдячне слово авторові ґрунтовної книги.


Презентована книга Тараса Чухліба. 5 листопада  2018  р.


Д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада  2018  р.


Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Студенти ПУЕТ під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Учасники презентації. 5 листопада 2018 року

          

Захист студентських наукових робіт з історії та культури України    

17 квітня 2018 року у ПУЕТ відбулася студентська наукова конференція. На секції «Історія та культура України» було представлено 19 робіт. Комісія у складі д.і.н., проф. І.М. Петренко та к.філол.н. В.В. Сарапин заслухала захисти наукових розвідок молодих дослідників, відзначила актуальність обраних тем, їх новизну, зв’язок із сучасністю, залучення широкої джерельної бази.

Переможцями стали: 1 місце – Прохоренко Тетяна (група Філ-11), 2 місце – Краснощок Юлія (ГРС-12) та 3 місце – Чорнобай Вікторія (ПР-11).

Бажаємо всім юним науковцям натхнення і творчих відкриттів!


Д.і.н., проф. І.М. Петренко, к.філол.н. В.В. Сарапин та студенти-учасники наукової конференції. 17 квітня 2018 року.


Проф. І.М. Петренко та Тетяна Прохоренко (гр. Філ-11) – переможниця конкурсу-захисту (І місце). 


Проф. І.М. Петренко з Юлією Краснощок (гр. ГРС-12) – переможницею конкурсу-захисту (ІІ місце).

          

Круглий стіл «500-річчя Реформації: український контекст»

У 2017 році весь християнський світ відзначає 500-річчя від початку масштабного духовного відродження – Реформації. Поштовхом до розгортання потужного руху за повернення християнства до біблійної істини, був виступ німецького ченця Мартіна Лютера, який, за легендою, 31 жовтня 1517 року прибив 95 тез до брами Замкового собору у Віттенберзі. Культурні явища, породжені Реформацією, є одними з найбільш впливових в історії людства. Західна цивілізація немислима без її здобутків: гуманізму як нового світогляду й ціннісної системи, глобальних – гуманітарних – змін у науці, освіті, мистецтві, реалізованої ідеї верховенства права, формування громадянського суспільства, парламентаризму й демократії. У реформаційних процесах від їх початків діяльну участь брали й українці, поділяючи ідеї церковного й суспільно-політичного оновлення, перекладаючи Біблію рідною мовою, ведучи літературну полеміку про шляхи налагодження гармонійних відносин між Церквою і народом.

До всеукраїнських і крайових заходів з відзначення ювілею цієї історичної події долучилися кафедра педагогіки та суспільних наук разом зі студентами груп ПР-11 та МБ-11 Інституту економіки, управління та інформаційних технологій, а також поважні колеги з інших вишів та представники протестантських громад Полтави.

31 листопада 2017 року був проведений круглий стіл «500-річчя Реформації: український контекст», ініційований доктором історичних наук, професором Іриною Миколаївною Петренко та кандидатом філологічних наук, доцентом Вітою Василівною Сарапин.

З доповідями виступили:

1. Реформація: причини, перебіг, наслідки
Нос Юлія, студентка групи МБ-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

2. Реформація в Україні
Полтавець Ірина, студентка групи МБ-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

3. П’ять принципів Реформації
Антонець Євген Олександрович, бакалавр богослів’я, магістр економіки, пастор сучасної християнської церкви

4. Інституційні прояви Реформації в новітній історії України
Вільховий Юрій Віталійович, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка

5. Місце і роль протестантських церков в Україні: історія і сучасність
Роман Михайло Степанович, заступник єпископа Церков християн віри євангельської – п’ятидесятників

6. Пересопницьке Євангелії: українська реформаційна спроба
Сарапин Віта Василівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

7. Переклади Євангелія українською мовою кінця ХІХ – початку ХХ ст. як відгомін Реформації
Петренко Ірина Миколаївна, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

8. Діяльність Станіслава Оріховського-Роксолана у контексті Реформації
Гук Ірина, студентка групи ПР-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

9. Педагогічні ідеї Реформації й сучасність
Антонець Марина Олексіївна, кандидат психологічних наук, доцент Полтавської аграрної академії.

Усі доповідачі акцентували увагу на духовних змінах, які відбулися у європейських країнах і тривають донині. Півтисячоліття Реформації засвідчує: реформи в державі, яких так прагнуть сучасні українці, починаються з серця кожної людини.


Модератор круглого столу, к.філол.н., доц. В.В. Сарапин


Учасниця круглого столу, к.психол. н., доц.
Полтавської державної академії М.О. Антонець


Виступ студентки І курсу Нос Юлії


Виступ Є.О. Антонця, магістра економіки, пастора сучасної християнської церкви


М.С.Роман, заступник єпископа Церков християн
віри євангельської – п’ятидесятників, Ю.В. Вільховий, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка


Під час засідання круглого столу


Під час засідання круглого столу

          

Провідні науковці презентували свої монографії для студентів ПУЕТ

26 вересня 2017 року до ПУЕТ завітали провідні науковці України, які презентували свої останні наукові дослідження. Зокрема, к.і.н., доцент, радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Пилипович Рекрут, к.і.н., доцент, краєзнавець Віктор Якович Ревегук, к.і.н., доцент, завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Васильович Аліман.

Вчені-дослідники розповіли студентам І курсу про свої останні наукові пошуки. В.П.Рекрут презентував книгу, співавтором якої він є, це – «Нариси життя Літинщини (1917-1921 рр.): революційні події та повсякденність». В.Я.Ревегук поділився своїми останніми науковими здобутками, пов’язаними з дослідженнями історії Полтави в роки Національної революції 1917-1921 років та в роки нацистської окупації. М.В.Аліман розповів студентам про працю, співавтором якої він є, яка присвячена вона відомому державному діячеві, кооператору, економісту Борису Мартосу.

Голова Полтавської обласної організації Української Народної Партії Д.І.Слободянюк вручив почесні грамоти учасникам презентації та прочитав свої прекрасні вірші, присвячені нагальним проблемам сьогодення.

В.П.Рекрут урочисто вручив посвідчення про членство у Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману та к.ф.н., доценту кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ М.М.Мовчану.  

Після презентації гості відвідали Музей історії ПУЕТ.


В.П.Рекрут урочисто вручає посвідчення про членство в
Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману


В.Я.Ревегук розповідаю студентам ПУЕТ про свої наукові здобутки


Д.І.Слободянюк читає свою поезію для студентів ПУЕТ


Д.І.Слободянюк, М.В.Аліман, В.Я.Ревегук під час наукової конференції


У Музеї історії ПУЕТ. В.П.Рекрут, І.М.Петренко, М.В.Аліман, М.М.Мовчан, В.Я.Ревегук, Д.І.Слободянюк

          

Презентація книги про відомого історика Віру Жук

Презентація монографії д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук , відповідального секретаря Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України  Ірини Петренко "Історик Віра Жук (1918-2008): життя, віддане науці" відбулася 19 вересня 2017 року  у літературній вітальні Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П.Котляревського. Теплі слова, спогади звучали на адресу видатної жінки – вченого, історика, архівіста, енциклопедиста, краєзнавця – Віри Никанорівни Жук. Не менш пошанували і  ученицю та послідовницю Віри Никанорівни, а тепер авторку наукового  видання – Ірину Миколаївну Петренко, яка у своїй праці підняла великий пласт невідомого більшості матеріалу з архівних джерел.


Монографія І.М.Петренко «Віра Жук (1928-2008): життя, віддане науці»


Ірина Петренко під час презентації


Делегація від Козельщинського району Полтавської області –
Іван Дашівець, Григорій Сердюк, Віталій Павлюк.


Після презентації.
Дмитро Слободянюк, Ірина Петренко, Оксана Павленко, Світлана Петренко.


Привітання після презентації.


Автограф- сесія після презентації.

          

Перемоги студентів факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу

З ініціативи Чорнобильської історичної майстерні (Харків) та Української асоціації усної історії за підтримки Міжнародного освітнього центру, Дортмунд та МЗС Німеччини було проведено конкурс дослідницьких есеїв на тему «Чорнобиль та Східна Україна: портрети і долі 1986–2015».

Переможницею конкурсу у номінації «Особливий внесок у збереження спогадів очевидців» стала студентка І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Тетяна Писаренко. Переможниця одержала цінні подарунки, диплом та її есе було опубліковано в збірнику матеріалів.  


Професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та переможниця конкурсу есеїв Тетяна Писаренко.


Студентка групи ГРС-13 Писаренко Тетяна.

          

Наукові досягнення студентів факультету
харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу

25 лютого 2016 року в ПУЕТ було проведено Всеукраїнську наукову конференцію «ЛЕСЯ УКРАЇНКА – ПИСЬМЕННИЦЯ, ПЕРЕКЛАДАЧ, ФОЛЬКЛОРИСТ ТА ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ: ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ». У ній взяло участь багато педагогів, науковців, дослідників, музейних і громадських діячів. У роботу конференції активно включилося і студентство ПУЕТ. Студентка І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу гр. ГРС-13 Писаренко Тетяна під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко  виступила з доповіддю на тему «Леся Українка та Полтавщина». Юна дослідниця підготувала фахову доповідь і презентацію, її виступ був емоційним, цікавим, інформативно насиченим. Варто побажати дослідниці подальших успіхів у науково-пошуковій, дослідницькій роботі.


Проф. Ірина Петренко та студентка Писаренко Тетяна під час роботи конференції.  25 лютого 2016 року.


Тетяна Писаренко під час виступу на конференції у ПУЕТ. 25 лютого 2016 року.


Тетяна Писаренко серед поважного наукового зібрання. 25 лютого 2016 року.

          

Продовжуємо вивчати історію Гетьманщини XVIII століття

27 листопада 2015 року за запрошенням кафедри педагогіки та суспільних наук у ПУЕТ завітала вже постійна гостя нашого навчального закладу, к.і.н., науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Олена Замура. Вчена знана своїми глибокими дослідженнями з соціальної історії Гетьманщини XVIII століття. Цього разу Олена Замура прочитала лекцію для студентів І-ІІ курсів ПУЕТ під назвою «Смерть та смертність у Гетьманщині XVIII століття». Дослідниця розкрила особливості ставлення до смерті мешканців Гетьманщини, її причини, а також показала роль Православної Церкви у поминальних та поховальних обрядах. Лекція супроводжувалася ґрунтовно підготовленою мультимедійною презентацією.

На лекції були присутні д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та к.ф.н., доц. Михайло Мовчан.


Олена Замура під час лекції у ПУЕТ.
27 листопада 2015 року.


Студенти ПУЕТ під час лекції Олени Замури.
27 листопада 2015 року.


Олена Замура, доц. М.М. Мовчан, проф. І.М. Петренко 
 27  листопада 2015 року.

          

Пам’яті нашого роду 

24 листопада 2015 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ спільно з Українською Автокефальною Православною Церквою та Полтавським обласним відділенням Міжнародної організації «Жіноча громада» провели вечір-реквієм «Пам’ятай свій рід. Пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років».

Молебень за загиблими в роки Голодомору відслужив високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський.  Потім Владика виголосив промову, де закликав студентів пам’ятати свою історії, вивчати її, щоб ніколи не допустити повторення її трагічних сторінок.

Виступила к.філол.н., доц. Віта Сарапин, котра поділилася своїми переживаннями щодо теми Голодомору в українській історії, а також прочитала вірш Юрія Клена, присвячений цій трагічній сторінці. На завершення виступила д.і.н., проф., завідувачка кафедри історії України ПНПУ імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко. Вчена проаналізувала причини замовчування теми Голодомору в історії України та звернула увагу на праці зарубіжних дослідників, котрі його вивчали. 

Крім того, під час конференції було проведено виставку дитячого малюнку, присвяченого темі Голодомору. Також присутні мали змогу прослухати концерт вихованців музичної школи Полтави.

На конференції були присутні студенти І курсу ПУЕТ, викладачі, бібліотечні працівники, громадськість міста.


Свіча пам’яті 


Виставка дитячого малюнку, присвячена Голодомору в Україні


Високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський та отець Олександр під час молебню.


Студенти ПУЕТ та юні таланти під час конференції


Високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський та юні таланти під час конференції.


Студенти та викладачі ПУЕТ під час конференції.


Ведуча вечору-реквієм В.О. Шемчук.


Проф. Ірина Петренко під час конференції


Доцент Віта Сарапин під час виступу на конференції.


Д.і.н., проф. Людмила Бабенко виголошує доповідь під час конференції.

          

Кращі знавці історії України

З 4 по 6 листопада 2015 року студенти ІІ курсу спеціальності «Туризм» факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Шандиба Альона, Покшіна Ірина і Олексенко Вікторія взяли участь у ІІ Міжнародному турнірі з історії, який відбувся в Київському університеті Бориса Грінченка.

Студенти нашого університету показали знання історії та культури своєї держави, вміння вести дискусію, проявили вміння працювати в одній команді,  показали свою ерудицію і кругозір. Крім того, вони довели, що, окрім глибоких знань зі свої спеціальності, важливо знати  історію України, адже це сприяє розвитку студента, виховує його на кращих надбаннях нашого народу та сприяє формуванню почуття національної гідності та патріотизму.


Сертифікати учасників ІІ Міжнародного турніру з історії 


Кращі знавці історії України ПУЕТ –  Шандиба Альона, Покшіна Ірина,
Олексенко Вікторія. 6 листопада  2015 року.

          

Лекція-презентація
«Шлюби в Гетьманщині у XVIII столітті
у світлі історичної демографії»

3 листопада 2015 року на запрошення д.і.н., професора кафедри педагогіки і суспільних наук Ірини Петренко було прочитано лекцію к.і.н., науковим співробітником Полтавського краєзнавчого музею Оленою Замурою на тему  «Шлюби в Гетьманщині у XVIII столітті у світлі історичної демографії».

На лекції були присутні к.філол.н., доц. Віта Сарапин, к.ф.н., доц. Михайло Мовчан, а також студенти І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу та Інституту економіки, управління та інформаційних технологій.

Лекція викликала у студентів зацікавлення, адже вона присвячена цікавій темі. Лектор вміло розкрила питання про типи шлюбів в українському соціумі XVIII ст., причини їх розірвання та зосередила увагу на формах укладання шлюбів. Наприкінці лекції студенти задали питання, на які одержали вичерпні і фахові відповіді.


Доцент М.Мовчан, к.і.н., доц. О.Замура, проф. Петренко І.М. та студенти І курсу ПУЕТ під час лекції.
3 листопада 2015 року.


Доцент М.Мовчан, доц, В.Сарапин,  к.і.н. О.Замура та
студенти І курсу ПУЕТ під час лекції. 3 листопада 2015 року.


К.і.н., доц. О.Замура та  студенти І курсу ПУЕТ під час лекції.
3 листопада 2015 року.

          

Студентка факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Тетяна Сапа стала переможницею у конкурсу есеїв «Україна – це ми»

14 жовтня 2015 року в Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка було проведено конкурс есеїв на патріотичну тематику «Україна – це ми», приуроченого до Дня захисника України.  За результатами конкурсу ІІІ місце посіла студентка факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, староста групи ГРС-11 Тетяна Сапа.

Тетяна під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Миколаївни Петренко підготувала ґрунтовну розвідку на тему  «Волонтери – люди доброї волі», де поділилася власним досвідом у волонтерському рухові та роздумами щодо важливості цієї роботи в Україні. Журі відзначило глибину роботи Тетяни Сапи, логічність викладу думок, вираження нового, нестандартного судження про волонтерський рух та образність думки студентки.

Студенти групи ГРС-11 з радістю привітали Тетяну Сапу, були в захопленні від того, що їхньою старостою є така талановита і розумна студентка. Тож, бажаємо Тетяні подальших творчих перемог, натхнення і сил у її творчих пошуках та житті !!!


Тетяна Сапа, проф. Ірина Петренко та студенти групи ГРС-11 вітають свою старосту з перемогою.  22 жовтня 2015 року.  


Переможниця конкурсу «Україна – це ми» Тетяна Сапа під час читання свого есе. 22 жовтня 2015 року

          

Студентська науково-практична конференція
«Україна в роки Другої світової війни (1939-1945)»

5 травня 2015 р. кафедрою педагогіки, культурології та історії була проведена студентська науково-практична конференція «Україна в роки Другої світової війни (1939-1945)», присвячена 70-річчю перемоги над німецьким нацизмом. Вона проходила під гаслом: «Пам’ятаємо. Перемагаємо!».

За підтримки працівників бібліотеки ПУЕТ під час конференції була розгорнута книжкова виставка на воєнну тематику. Серед інших на ній представлено книгу «Нюрнберг предостерегает» (автор – ветеран війни, розвідник, свідок Нюрнберзького процесу 1945-1946 р. Й.Д. Гофман).  Перед початком конференції студенти груп Т-11, Т-12, Т-13 та МО-11 мали можливість переглянути кінохроніку тих полум’яних літ та почути воєнні пісні («Степом, степом…» у виконанні Черкаського народного хору; «Ой, Дніпро, Дніпро», присвячену битві за Київ у 1943 р.; із кінофільму «Майор Вихрь» про групу Євгенія Березняка, яка врятувала місто Краків від мінування та вибуху; «Ніч яка місячна…» із кінофільму «У бій ідуть одні «старики» (кіностудія імені О.П. Довженка); «Бухенвальдский набат» у виконанні відомого азербайджанського співака Мусліма Магомаєва, в якій ушановується пам’ять жертв нацистських концтаборів, та ін.).

Із вітальним словом до учасників конференції звернулася проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків, кандидат економічних наук, професор ПУЕТ О.В. Карпенко. У роботі конференції взяли участь: заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт, та директор Азербайджанського культурно-освітнього центру ПУЕТ Я.К. Алхасов. Виступи студентів супроводжувались цікавими мультимедійними презентаціями та історичними відеороликами.


Книжкова виставка з воєнної тематики, яка діяла під час конференції


     Проф. Оніпко Т.В. та студенти  гр. Т-12 уважно слухають інформацію про командира партизанського з’єднання С.А. Ковпака


Доц. Петренко С.М. та студент Сінельник Д. ( гр. МЕ-11) під час конференції


Заступник директора Державного архіву Полтавської області
Т.П. Пустовіт, проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків О.В. Карпенко та зав. кафедрою ПКІ проф.  В.Ю. Стрельніков під час засідання конференції


Під час конференції. На передньому плані: студент гр. Ф-21 Пилипенко Ігор,
проф. Петренко І.М. та доц. Сарапин В.В.


  Студенти гр. Т-11 та Т-13 і доц. Семергей Н.В. під час конференції

          

Засідання секція «Історія України та української культури»
під час ХХХVІІІ студентської науково-практичної конференції

21 квітня 2015 р. у ході ХХХVІІІ студентської науково-практичної конференції відбулось засідання секції «Історія України та української культури». З цікавими доповідями перед студентами груп Т-12 та ГРС-12 виступило 16 студентів, які репрезентували усі факультети університету. Сьогорічні наукові роботи студентів були присвячені різноманітній тематиці: історико-державницькій, історико-військовій, краєзнавчій, персоналіям, культурній спадщині українського народу. Кожен виступ студентів супроводжувався презентацією тієї чи іншої наукової проблеми. З великою увагою присутні студенти та викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії к.філол.н., доцент Сарапин В.В., к.і.н., доцент Петренко С.М., д.і.н., професор Петренко І.М. та керівник секції д.і.н., професор Оніпко Т.В. прослухали представлені доповіді. У ході студентських виступів була дискусія з приводу низки проблем.


Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Петренко І.М.,
доц. Петренок С.М. та студентка гр. Т-11 Хрипко Ольга під час пленарного засідання, 21 квітня 2015 р.


Засідання секції «Історія України та української культури»,
21 квітня 2015 р. в ауд. 330, слухачі – студенти гр. Т-12 та гр. ГРС-12
та викладачі кафедри


  Куратор гр. Т-12 , доц. Сарапин В.В. і студентка цієї групи Савко Катерина 


Студентка гр. ГРС-11 Кириченко Валерія, проф. Петренко І.М. та студентка
гр. ОА-11 Супрун Аліна


Переможці секції «Історія України та української культури»:   Супрун Аліна
(1 місце,  гр. ОА-11),  Барановський Олексій (3 місце, гр. МЕ-11),
Давидян Діана (2 місце, гр. МО-11)


     Доц. Петренко С.М. та студент гр.  МЕ-11 Барановський Олексій


Студентка гр. МО-11 отримала декілька відзнак за участь у ХХХVІІІ  студентській науково-практичній конференції. Зліва направо: відповідальна за студентську наукову роботу на факультеті ХТГРТБ, доц. Суткович Т.Ю., студентка  Давидян Діана та проф. Оніпко Т.В.

          

Лекція-презентація «Іван Мазепа: політик, державотворець, меценат»

8 квітня 2015 р. перед студентами І курсу товарознавчо-комерційного факультету виступила науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» Головко Оксана Іванівна з лекцією-презентацією «Іван Мазепа:політик, державотворець, меценат». Студенти груп ТКД-11, ТЕМС-11 та ТЕМС-13і уважно слухали цікаву інформацію про походження гетьмана І.С. Мазепи, його становлення як державного діяча, політичну кар’єру. Разом з тим цікавими та змістовними виявилися і слайди, на яких були представлені ілюстрації архітектурних споруд, виконаних у стилі так званого українського (мазепинського) бароко. Студенти мали можливість почути історичну думу, автором слів та музики  якої був гетьман Іван Мазепа.


Студенти груп ТКД-11 та ТЕМС-11 під час лекції-презентації


Студенти групи ТЕМС-13 і уважно слухають наукового співробітника
 ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Головко О.І.


Науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Головко О.І., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. та студенти груп ТКД-11 і ТЕМС-11

          

Лекція-презентація «Полтавська фортеця ХVІІ-ХVІІІ ст.»

10 березня 2015 р. перед студентами груп МО-11, Т-11 та Т-13 виступила провідний науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви»  Яременко Світлана Вікторівна з лекцією, присвяченою історії створення та функціонування Полтавської фортеці. Учасниками зустрічі були викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М., доц. Сарапин В.В. та доц. Семергей Н.В. Під час лекції були продемонстровані унікальні карти, схеми та старовинні фотографії, які засвідчують історію Полтави, її вулиць та окремих місцевостей. З великим інтересом студенти слухали про полтавські підземелля, таємниці фортифікаційних укріплень у районі Іванової Гори, Полтавського Хрестровоздвиженського монастиря, Полтавського губерніального земства та Спаської площі.


  Провідний науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви
Яременко С.В. під час виступу


Студенти групи МО-11 Соколова Анна та Давидян Діана під час лекції


Студенти групи Т-11 уважно слухають розповідь про Полтавську фортецю


Проф. Петренко І.М. та доц. Сарапин В.В. серед учасників зустрічі з провідним науковим співробітником ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Яременко С.В.

          

Презентація нової книги відомого полтавського краєзнавця
Валерія Федоровича Волоскова

4 березня 2015 р. в групах Т-11, Т-13 та ТЕМС-51 викладачами к5афедри педагогіки, культурології та історії була влаштована презентація нової книги відомого полтавського краєзнавця В.Ф. Волоскова. Мемуари Валерія Федоровича розповідають про життя і творчість цієї знаної в Полтаві людини, який був учасником і свідком багатьох подій в житті міста і всієї країни, багато подорожував, понад 20 років займався організацією  туризму та екскурсій на Полтавщині. Під час зустрічі автор поділився своїми спогадами та досвідом організації екскурсій по історичних місцях Полтави та області. Книга-мемуари викликала зацікавлення присутніх студентів, які охоче задавали В.Ф. Волоскову запитання.


Під час презентації нової книги відомого краєзнавця В.Ф. Волоскова
На передньому плані студенти групи Т-11


Виступає відомий краєзнавець В.Ф. Волосков


Проф. Петренко І.М. та студенти групи Т-13 уважно слухають
В.Ф. Волоскова


В.Ф. Волосков зі студентами та викладачами кафедри педагогіки,
культурології та історії


В.Ф. Волосков зі студентами групи Т-11 та викладачами кафедри педагогіки,
культурології та  історії

          

З 24 лютого 2015 р. по 26 лютого 2015 р. в ауд. 330  проходила Робота Державної екзаменаційної комісії, успішно закінчили свій захист студенти групи ПВШ -71 м


На фото:  Куторжевська Л.І. – доцент кафедри соціальної та колекційної педагогіки дисциплін Полтавського державного університету імені В.Г. Короленка, доцент, к.пед.н. (голова комісії), Рогоза М.Є. – доктор економічних наук, професор, Карпенко В.Д. – заступник декана факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, доцент, к.е.н., Стрельніков В.Ю. – завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, професор, д.пед.н. із студентами, Тонкошкур Л.О. – старший лаборант кафедри педагогіки, культурології та історії.


На фото:  Куторжевська Л.І. – доцент кафедри соціальної та колекційної педагогіки дисциплін Полтавського державного університету імені В.Г. Короленка, доцент, к.пед.н. (голова комісії), Карпенко В.Д. – заступник декана факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, доцент, к.е.н., Стрельніков В.Ю. – завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, професор, д.пед.н. Нічуговська Л.І. – професор кафедри вищої математики та фізики, д.пед.н. Бичков Я.М. – завідувач кафедри технологічного обладнання харчових виробництв і торгівлі, доцент, к.т.н. Тонкошкур Л.О. – старший лаборант кафедри педагогіки, культурології та історії.


Студенти зі своїми роботами

          

Вивчаємо історію нашого міста

2 лютого 2015 року студенти І курс та викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ проф. Т.В. Оніпко і проф. І.М. Петренко відвідали презентацію відомого полтавського краєзнавця О.В. Лебединського. Захід було присвячено вивченню історії нашого міста у тривимірному форматі. Відтепер є можливість побачити Полтаву у тривимірному просторі. За допомогою комп'ютерних технологій можна побачити об'єкти в історичному аспекті, порівняти, якими вони були століття тому і зараз. Віртуальний проект було презентовано в обласній бібліотеці імені Котляревського. Відвідувачі побачили на проекторі, як повністю або частково зруйновані будівлі, храми та інші споруди відновлюються. Завдяки цьому ролику полтавці можуть побачити, якою була Полтава багато років тому. За лічені секунди можна порівняти, який вигляд мали будівлі, які ми добре знаємо, наприкінці XIX – початку XX століть і раніше.


Студент гр. МО-11 Царік Анатолій, проф. І.М. Петренко, краєзнавець О.В. Лебединський, студентка гр. МО-11 Сторчак Катерина, студент групи ГРС-11 Земко Андрій, проф. Оніпко Т.В.

          

Круглий стіл «Невтомний трудівник і ретельний дослідник полтавського минулого», присвячений 164-й річниці
від дня народження І.Ф. Павловського

21 січня 2015 р.  д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. і студенти групи Т-11 Банк Віталіна та Литовка Юлія взяли участь у роботі круглого столу, присвяченого засновнику та першому директору музею історії Полтавської битви Івану Францовичу Павловському. Цей науковий захід проходив  в кімнаті козацької слави даного музею. З цікавістю представники ПУЕТ прослухали виступи відомих полтавських науковців та музейчиків та краєзнавців: Н.В. Білан, Л.К. Шендрик, С.М. Яременко, Ю.М. Гужви, В.О. Пащенко, О.А. Безверхнього та інших. Цікавою виявилися і виставка праць І.Ф. Павловського, а також презентація старовинних фото. Під час круглого столу студенти мали можливість познайомитися та поспілкуватися з його учасниками.


Полтавський краєзнавець Ю.М. Гужва, проф. Оніпко Т.В. та студентки
групи Т-11 Литовка Юлія і Банк Віталіна під час круглого столу
в музеї Полтавської битви

          

Вивчаємо історію нашого міста

10 грудня 2014 року студенти І курсу ПУЕТ прослухали лекцію полтавського краєзнавця, дослідника О.В. Лебединського про історію полтавських вулиць, архітектурну забудову нашого міста, пам’ятки культури. Під час лекції О.В. Лебединський презентував свою монографію «Полтава: вчора і сьогодні». 


Студенти групи МЕ-11, доц. С.М. Петренко, О.В. Лебединський, проф. І.М. Петренко,
10 грудня 2014 року.


О.В. Лебединський під час лекції

          

Ознайомлення студентів  з фондами Державного архіву
 Полтавської області

10 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-21 побували в Державному архіві Полтавської області. Під час екскурсії вони познайомилися із заступником Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовітом, який розповів студентам про основні напрями діяльності архіву. Студенти мали можливість переглянути метричні (церковні) книги, особові справи громадян, вивезених на примусові роботи до Німеччини в роки окупації України.  В архівосховищі студенти побачили умови зберігання та охорони документів.


Студенти групи ДІД-21 у читальній залі Державного архіву
 Полтавської області


Заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт розповідає студентам про значення описів для пошуку архівних справ


Студентки групи ДІД-21 розглядають метричні справи


 Студенти групи ДІД-21 Поденко Юрій і Білоус Гліб зацікавлено розглядають документи періоду Великої Вітчизняної війни


Процес ознайомлення з архівними документами

          

Ознайомлення студентів  з фондами Державного архіву
 Полтавської області

10 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-21 побували в Державному архіві Полтавської області. Під час екскурсії вони познайомилися із заступником Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовітом, який розповів студентам про основні напрями діяльності архіву. Студенти мали можливість переглянути метричні (церковні) книги, особові справи громадян, вивезених на примусові роботи до Німеччини в роки окупації України.  В архівосховищі студенти побачили умови зберігання та охорони документів.


Студенти групи ДІД-21 у читальній залі Державного архіву
 Полтавської області


Заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт розповідає студентам про значення описів для пошуку архівних справ


Студентки групи ДІД-21 розглядають метричні справи


 Студенти групи ДІД-21 Поденко Юрій і Білоус Гліб зацікавлено розглядають документи періоду Великої Вітчизняної війни


Процес ознайомлення з архівними документами

          

Ділова гра  «Європейський симпозіум музейних працівників»

10 грудня 2014 р.  студенти групи  Т-12 провели ділову гру, яка мала назву «Європейський симпозіум музейних працівників». Ділова гра проходила в музеї історії ПУЕТ. За умовою гри розробкою програми симпозіуму займався оргкомітет у складі 3-х чоловік. Учасниками симпозіуму стали делегації музейних працівників із різних країн світу: України, Єгипту, Франції, Великобританії, Німеччини, Нідерландів тощо. У ході обговорення сучасного стану музейної справи кожна делегація намагалась якнайкраще представити свою країну. У цьому їм дуже допомогли презентації, відеоролики, наочність. Підсумовуючи побачене та почуте, студенти прийшли до висновку, що в кожній країні світу музеї намагаються зберігати пам’ятки минулого та пропагувати їх серед туристів.


Проф. Оніпко Т.В. та студенти групи Т-13 у музеї історії ПУЕТ
під час проведення ділової гри


Розповідь представника єгипетської делегації про
 Каїрський національний музей та секрети виготовлення папірусу


Представники Франції  інформують про найбільш відомі музеї
Парижу та Версалю


Цікавою була доповідь делегації Великобританії про Британський
національний музей та Лондонський музей воскових фігур мадам Тюссо

          

Екскурсія студентів до Державного архіву Полтавської області

4 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-22 під керівництвом д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. відвідали Державний архів Полтавської області (корпус № 2, у якому зібрані документи від 1917 р. до сьогодення). Екскурсія проходила в контексті навчальної дисципліни «Архівознавство». Заступник архіву Тарас Павлович Пустовіт ознайомив студентів з історією архівної справи на Полтавщині, створенням фондів Державного архіву Полтавської області, внеском відомих краєзнавців та архівістів, зокрема К.М. Скаржинської та І.Ф. Павловського,  у збереження документальної спадщини минулого. Студенти побували в читальній та актовій залах архіву, архівосховищах, де ознайомилися з режимом зберігання  документів. У ході екскурсії та по її закінченні студенти мали можливість задати фахові питання Т.П. Пустовіту та іншим працівникам архіву.


Студенти групи ДІД-22 у вестибюлі Державного архіву Полтавської області


Біля входу до Державного архіву Полтавської області.
Зліва направо: Соколов Олександр, проф. Оніпко Т.В. та Пономарьов Віталій


Т.П. Пустовіт розповідає студентам про наявність фондів в архіві


Студенти групи ДІД-22 знайомляться з метричними книгами початку ХХ ст.
Велико-Багачанського повіту Полтавської губернії

          

Презентація книги відомого письменника О.В. Балабка
«Рай і пекло Коцюбинського»

19 листопада 2014 р. викладачами кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В. та доц. Петренко С.М. для студентів І та ІІ курсів була організована презентація нової книги відомого українського журналіста, публіциста, прозаїка, поета, драматурга,  члена Національної спілки журналістів України, лауреата Національної спілки письменників України, лауреата Державної премії імені Івана Франка  Олександра Васильовича Балабка. Нова книга О.В. Балабка щойно вийшла з друку і має назву «Рай і пекло Коцюбинського». У ній йдеться про чернігівський період біографії Михайла Коцюбинського, поїздки до Італії, зокрема перебування на острові Капрі. На презентації книги був присутній молодий полтавський поет, член Національної спілки письменників України, лауреат Міжнародної премії імені Олеся Гончара Олександр Пушко, який подарував кабінету історії України та української культури власну збірку поезій. Під час презентації студенти змогли послухати пісні на слова О.В. Балабка та переглянути документальний фільм про відомого українського соліста балету Сержа Лифаря, створеного за матеріалами Олександра Васильовича.


О.В. Балабко, О. Пушко та проф. Оніпко Т.В. зі студентами гр. ДІД-21
 в кабінеті історії України та української культури


О.В. Балабко розповідає про свою нову книгу «Рай і пекло Коцюбинського»


Студенти І та ІІ курсів під час презентації


Доц. Петренко С.М. дякує О.В. Балабку за цікаву розповідь


По закінченні презентації фото на пам'ять. О.В. Балабко, О. Пушко, проф. Оніпко Т.В.,
доц. Петренко С.М., доц. Тодорова І.С. та студенти гр. ТКД-21

          

Лекція-презентація відомого полтавського  краєзнавця В.М. Григор’єва на тему  “Гора Пивиха на вітрах історії”

5 листопада 2014 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М. та доц. Петренко С.М. влаштували зустріч студентів І та ІІ курсів факультету фінансів і обліку з відомим краєзнавцем, публіцистом, членом Національної спілки журналістів України, лауреатом премії імені Володимира Малика Віталієм Миколайовичем Григор’євим. У ході лекції науковець ознайомив присутніх з історією Глобинського району, зокрема таємницями Гори Пивихи та Пивського чоловічого монастиря. З великою зацікавленістю студенти слухали розповідь про козацькі родоводи Глобинщини. Наостанок

В.М. Григор’єв акцентував увагу студентів на тому, що «заглянути на кілька століть назад не лише цікаво, але й повчально”.


В.М. Григор’єв виступає перед студентами груп
ДІД-11, Ф-11, БС-11, ДІД-21 та ДІД-22.


Викладачі кафедри ПКІ Петренко С.М. та Петренко І.М. та студенти уважно слухають розповідь В.М. Григор’єва.


Студенти групи ДІД-22 під час лекції-презентації

          

ДОСЛІДЖУЄМО МИНУЛЕ ПОЛТАВИ

Колектив кафедри педагогіки, культурології та історії традиційно співробітничає з музейними закладами Полтави та Полтавської області. 29 жовтня 2014 р. для студентів груп ПР-11, ПР-12 та ДІД-21 була організована лекція-презентація на тему «Полтавська фортеця 16-18 ст.» за участю наукового співробітника музею історії Полтавської битви Андрущенка А.С. З цікавістю студенти прослухали інформацію науковця про створення Полтавської фортеці та її стратегічне призначення. Особливий інтерес присутніх викликали старовинні карти полтавських захисних бастіонів та полтавських підземель. У  ході заходу  викладачами кафедри С.М. Петренко та Т.В. Оніпко була проведена історична вікторина на кращого знавця історії Полтави. Також студенти мали можливість переглянути фільм полтавських документалістів, присвячений Полтавській битві.


Науковий співробітник музею історії Полтавської битви А.С. Андрущенко під  час виступу


Студенти гр. ДІД-21 уважно слухають розповідь про історію Полтавської фортеці


Організатор зустрічі С.М. Петренко, науковий співробітник музею історії Полтавської битви
А.С. Андрущенко  та студенти гр. ПР-11 і ПР-12 по закінченні лекції-презентації


С.М. Петренко, А.С. Андрушенко  і студенти вирішили зробити фото на пам'ять


Т.В. Оніпко,  А.С. Андрущенко зі студентами гр. ДІД-21

          

Презентація монографії  відомого дослідника кооперативного руху В.П. Рекрута «Іполит Зборовський (1875-1937). На межі двох епох»

24 вересня 2014 р. колективом кафедри педагогіки, культурології та історії була організована презентація нової монографії к.і.н., відомого дослідника кооперативного руху Валерія Пилиповича Рекрута. Учасниками презентація були студенти груп ДІД-11, ДІД-21, ДІД-22 та МО-22, а також викладачі кафедри: педагогіки, культурології та історії – проф. Стрельніков В.Ю., проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М., кафедри економічної теорії та прикладної економіки – доц. Аліман М.В. та доц. Корягін О.В., кафедри філософії та політології – доц. Мовчан М.М. та ст. лаборант Оніпко Т.А., кафедри туризму – проф. Скляр Г.П. та доц. Литовченко І.В. Автор книги В.П. Рекрут розповів про історію створення дослідження, збір матеріалів та спогадів нащадків Іполита Чеславовича Зборовського. За дорученням правління Укоопспілки він подарував музею історії ПУЕТ колективну монографію «Споживча кооперація України: від зародження до сьогодення». Студенти заочного відділення (групи ГРС-11 та ПР-11) також мали можливість цього дня поспілкуватися з В.П. Рекрутом.


Проф. Петренко І.М., доц. Корягін О.В., доц. Аліман М.В. та доц. Литовченко І.В. під час презентації


Студенти групи ДІД-21 перед презентацією монографії В.П. Рекрута


В.П. Рекрут дарує директору музею історії ПУЕТ  колективну монографію, подаровану правлінням Укоопспілки


Учасники презентації – студенти групи ДІД-21 та ДІД-22


Проф. Оніпко Т.В. та студенти заочного відділення під час виступу В.П. Рекрута


В.П. Рекрут наголошує на важливості дослідження історії родоводу кожної української родини


В.П. Рекрут з учасниками презентації

          

Засідання наукової секції «Історія України, краєзнавство та українська культура»

15 квітня 2014 р. у рамках ХХVІІ Наукової студентської  конференції відбулося засідання наукової секції «Історія України, краєзнавство та українська культура». Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії, студенти І та ІІ курсів із захопленням слухали доповіді виступаючих. Загалом було заслухано 13 наукових доповідей. Молоді науковці предметом дослідження обрали різноманітні теми. Серед них наукові розвідки, присвячені відомим історичним постатям, діячам культури, жінкам. Традиційно студенти розповідали про історію свого рідного міста, села, родоводу. Особливістю нинішньої наукової конференції стало те, що засідання секції проходило у нещодавно створеному кабінеті історії України та української культури. Більшість студентських робіт була побудована на мало відомих архівних документах та спогадах ветеранів. Декілька студентів присвятили свої наукові дослідження героїзму українського народу в роки Великої Вітчизняної війни. І це символічно, адже в жовтні нинішнього року виповнюється 70 років остаточного визволення України від фашистських загарбників. Виступи студентів супроводжувались цікавими презентаціями.


Засідання секції відбувалося в кабінеті історії України
 та української культури


Доц. Петренко С.М. та проф. Петренко І.М. уважно
  слухають виступи студентів


Диплом І ступеня було присуджено студентці гр. МЕ-11
Керімовій Джамілі


Про історію свого козацького родоводу розповідає студентка гр. БТ-11
Шамало Людмила


Студент гр. ТХ-11 Линник Олександр доповідає про свого земляка Є.П. Гребінку


Студентці гр. ТХ-11 Москаленко Дані є що сказати про А.С. Макаренка


Студентка гр. ТХ-11 Москаленко Дана, студент гр. Ф-21 Пилипенко Ігор та
викладачі кафедри доц. Петренко С.М., проф. Петренко І.М. і проф. Оніпко Т.В.
по закінченню роботи секції

          

Науково-практична конференція, присвячена 200-річному ювілею Т.Г. Шевченка

12 березня 2014 р. спільними зусиллями кафедр педагогіки, культурології та історії і філософії та політології  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» була проведена Міжвузівська науково-практична конференція викладачів та студентів,  присвячена 200-річчю від дня народження українського поета, художника та громадського діяча Т.Г. Шевченка  (1814-1861).

Основними тематичними напрямами роботи конференції були такі:

 1. Т.Г. Шевченко як громадський діяч.
 2. Суспільні, філософські  та педагогічні погляди Т.Г. Шевченка.
 3. Поетична та художня спадщина Т.Г. Шевченка.
 4. Тарас Шевченко і  Полтавщина.           

З вітальним словом до учасників конференції звернулась проректор із наукової роботи та між­народних зв’язків, кандидат економічних наук, професор ПУЕТ Карпенко О.В. У роботі конференції взяли участь понад 50 чоловік, серед них – викладачі історії України, історії української культури, філософії, політології, соціології, історії кооперації з вищих навчальних закладів, наукових і музейних установ Полтави, Києва та Вінниці. Активними учасниками конференції були студенти ПУЕТ.


Проф. Карпенко О.В. вітає учасників конференції


Студенти груп Т-11,  ГРС-11, Т-12  та народна майстриня Калініченко К.А.    під час конференції


Проф. Петренко І.М. та студенти ІІ курсу факультету ХТГРТБ уважно слухають доповідачів


Проф. Стрельніков В.Ю. надав слово для виступу науковцю з Києва Рекруту В.П.


Викладачі та студенти ПУЕТ і ПНПУ ім. В.Г. Короленка по закінченні конференції


Студентка групи ТХ-11 Москаленко Дана звертається зі словом подяки до організаторів конференції

          

ЗУСТРІЧ З ВІДОМИМ ПОЛТАВСЬКИМ  КРАЄЗНАВЦЕМ

6 березня 2014 р. була проведена зустріч азербайджанських студентів І курсу та студентів-магістрів групи ДІД-51 з відомим дослідником минувшини Полтави, її історичних та культурних пам’яток Валерієм Федоровичем Волосковим. Він є автором низки цікавих розвідок про Полтаву. І цього разу В.Ф. Волосков презентував студентам свою нову книгу «Найзнаменитіша в Україні», в якій йдеться про полтавських меценатів, відомих громадських та культурних діячів. У ході бесіди студенти цікавились у Валерія Федоровича його дослідженнями, враженнями від подорожей, особистого знайомства з відомими політиками, діячами культури  та планами на майбутнє.  Студенти з Азербайджану були вражені духовною спадщиною Полтави.


В.Ф. Волосков і доц. С.М. Петренко демонструють студентам книгу про  історичні та культурні пам’ятки Полтави


Зосереджено слухають студенти І та 5 курсів розповідь В.Ф. Волоскова


Студенти знайомляться з новою книгою В.Ф. Волоскова «Найзнаменитіша в Україні»


Проф. Оніпко Т.В. серед студентів та співробітників  ПУЕТ під час зустрічі


В.Ф. Волосков та доц. С.М. Петренко з азербайджанськими студентами  І курсу
та студентами-магістрами групи ДІД-51  по закінченні зустрічі

          

Майбутні фахівці, науковці і викладачі

31 січня 2014 року у групах БС-51м, МЕ-51м було проведено лекцію кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Т.П. Демиденко. Тетяна Прокопівна відомий далеко за межами Полтави методист, спеціаліст із методики викладання навчальних дисциплін у школах та вищих навчальних закладах.

Чудово проведена лекція на високому методичному рівні, емоційне забарвлення виступу сприяло успішному засвоєнню студентами навчального матеріалу. Наприкінці заняття студенти задали  актуальні питання, багато над чим замислилися, у них пробудився інтерес до багатьох  актуальних питань викладання у вищій школі. 


Група БС-51м, староста Сердюк Є., гр. МЕ-51м,
доц. Демиденко Т.П., проф. Петренко І.М.


Група МЕ-51м, староста Кришталь А., гр. БС-51м,
доц. Демиденко Т.П., проф. Петренко І.М.

          

Презентація нової книги про кооперацію

19 листопада 2013 р. у Полтавському університеті економіки і торгівлі спільними зусиллями викладачів кафедр педагогіки, культурології та історії, економічної теорії та прикладної економіки і філософії та політології була проведена презентація монографії «Споживча кооперація України: від зародження до сьогодення». Вихід цієї ґрунтовної праці став можливим завдяки багаторічній праці науковців ПУЕТ, Львівської комерційної академії та працівників Укоопспілки. Членами авторського колективу з підготовки нової книги про кооперацію є відомі в Україні дослідники історії кооперативного руху, викладачі ПУЕТ – д.і.н., проф. Нестуля О.О., д.е.н., проф. Пантелеймоненко А.О., к.е.н., доц. Аліман М.В. та д.і.н., проф. Оніпко Т.В. Активну участь у презентації монографії взяли не лише її автори, а також й інші науковці – д.е.н., проф. Джаман М.О., к.е.н, доц. Корягін О.В., к.філос. н., доц. Мовчан М.М., к.е.н., ас. Марчишинець О.В.

Важливо, що від імені практичних працівників системи споживчої кооперації зі своїми враженнями про книгу поділилася голова правління Балтської райспоживспілки Одеської області, випускниця ПУЕТ 1987 р. Тютюнник С.В. Світлана Вікторівна від імені кооператорів Одещини подякувала авторському колективу за цікаве дослідження, присвячене історії вітчизняної кооперації, яке вийшло в рік 90-річного ювілею запровадження Міжнародним кооперативним альянсом Міжнародного дня кооперації (1923-2013). У своєму виступі вона наголосила на тому, що на сторінках монографії знайшлося місце і для згадки про Балтське споживче товариство та його діяльність на початку ХХ ст. Прикметно, що кооператори Балти декілька років поспіль, залучивши архівні документи, проводять активну науково-пошукову роботу щодо відтворення історії кооперативного руху в регіоні.

Із великою зацікавленістю студентська аудиторія у складі груп УПЕП-31 та МО-21 слухала не лише виступи відомих науковців, але й студентів, які виявили бажання поділитися своїми враженнями про книгу. Більшість із них наголошували на тому, що впевнені у доцільності збереження та підтримки різних видів та форм кооперації. Студентка групи УПЕП-31 Макцак Лілія представила проект майбутнього для кооперативного сектора економіки Україні.

У ході презентації присутні мали змогу ознайомитися із розгорнутою працівниками бібліотеки ПУЕТ виставкою праць, присвячених теорії та історії споживчої кооперації України, переглянути матеріали газети «Вісті…», яка з липня цього року виходить у новому форматі.


Зліва направо: голова Балтської райспоживспілки Тютюнник С.В.,
доц. Мовчан М.М., проф. Пантелеймоненко А.О. і проф. Джаман М.О., який пропонує висунути монографію на нагородження премією імені Тараса Шевченка в галузі науки.


Виступає представниця споживчої кооперації Одещини, випускниця ПУЕТ Тютюнник С.В.


Зліва направо:  співавтор монографії проф. Оніпко Т.В.,
доц. Корягін О.В., голова Балтської райспоживспілки Тютюнник С.В.
і співавтор монографії проф. Пантелеймоненко А.О.


Студенти групи МО-21 Добренька Олена та Ляшко Наталія під час презентації були дуже зосереджені


Студентам групи УПЕП-31 з цікавістю слухають виступаючих


                    Доц. Корягін О.В. серед студентів групи МО-21

          

Майбутні науковці

Одним із напрямів діяльності кафедри педагогіки, культурології та історії є науково-дослідницька робота зі студентами. Вже з першого курсу навчання в університеті студенти беруть участь у наукових конференціях, які проводять викладачі кафедри, досліджують історію рідного краю та маловідомі сторінки історії України.

Набуваючи навиків науково-дослідницької роботи студенти друкують свої перші доробки в збірниках наукових робіт, беруть участь у Всеукраїнських конференціях.

Так, 31 жовтня 2013 року студент гр.Ф-2 Ігор Пилипенко взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції «Другі Череванівські читання», яка проходила в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. Виступаючи в секції «Соціально-економічні проблеми історії України», він представив до уваги учасників конференції, наукову роботу на тему: «Танкове протистояння Радянської армії та вермахту в ході Великої вітчизняної війни» (науковий керівник доц. С.М.Петренко). Представлена студентом тема викликала зацікавленість серед слухачів і стала предметом цікавої дискусії серед учасників конференції.


          

Засідання наукового студентського гуртка «Історія України, історія української культури та краєзнавство»

17 жовтня 2013 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка, який діє на кафедрі педагогіки, культурології та історії. Д.і.н., проф. кафедри Оніпко Т.В. ознайомила студентів І курсу – членів секції «Історія України, історія української культури та краєзнавство» з умовами підготовки та оформлення наукової роботи. Було наголошено на необхідності врахування студентами таких моментів, як актуальність теми, науковість та практичне значення висновків.


Проф. Оніпко Т.В. проводить засідання наукового гуртка для студентів І курсу

          

Навчальна екскурсія студентів до Державного архіву
Полтавської області

8 жовтня 2013 р. д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. організувала для студентів групи БА-51м денної форми навчання та студентів групи ДІД-31 заочної форми навчання екскурсію до Державного архіву Полтавської області. Надзвичайно цікавою була розповідь про історію створення архіву та досвід його діяльності директора установи Гудим Валентини Володимирівни. Студенти мали унікальну можливість потримати в руках архівні документи з історії Полтавського краю, датовані ХVІІ ст. Наостанок директор архіву В.В. Гудим подарувала студентам наукове дослідження, присвячене адміністративно-територіальному поділу Полтавщини від середини ХVІІ ст. до початку ХХІ ст.


Студенти в читальній залі Державного архіву Полтавської області


Директор архіву В.В. Гудим знайомить студентів із податковою книгою
селища Опішня за 1832-1833рр.


Велику зацікавленість у студентів викликали рукописні матеріали,
датовані ХVІІ ст., які є особливо цінними в архівній колекції

          

Студенти Бакинського Слов’янського університету знайомляться з історичними місцями Полтави

Гостями ПУЕТ у ці дні є студенти Бакинського Слов’янського університету. Студенти з Азербайджану були приємно вражені красою древньої та вічно юної Полтави. Д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела для гостей автобусну екскурсію по Полтаві – духовній столиці України. Особливо студентам сподобались Біла Альтанка та Пам’ятник полтавській галушці. Вони були в захопленні від мальовничого пейзажу, який відкривається з Іванової гори на Полтавський поділ.


Проф. Оніпко Т.В. зі студентами Бакинського слов’янського університету
біля пам’ятника доблесним захисникам міста під час шведської облоги 1709 р.


Проф. Оніпко Т.В. зі студентами із Баку під час екскурсії

          

НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ СТУДЕНТІВ ПЕРШОГО КУРСУ

16 квітня 2013 р. відбулася ХХХVІ студентська наукова конференція. У ході засіданні секції «Історія України та історія української культури» було заслухано 10 доповідей студентів І курсу за результатами наукових досліджень. Характерною особливістю цьогорічних виступів було те, що декілька наукових робіт студенти присвятили дослідженню проблеми Другої світової та Великої Вітчизняної війни. Звісно, ці дослідження присвячені 70-річчю Курської битви та 70-річчю визволення м. Полтава від фашистських загарбників. Цікавими виявилися дослідження, присвячені краєзнавчій тематиці, в яких йшлося про історію та культурні пам’ятки Полтавської, Харківської, Сумської та інших областей. У ході засідання секції відбулося жваве обговорення доповідей.

Дипломом І ступеня був нагороджений студент гр. Ф-11 Пилипенко Ігор за наукову роботу «Танкове протистояння Радянської Армії і Вермахту в роки Великої вітчизняної війни» ( науковий керівник  –  к.і.н., доц. Петренко С.М.).

Диплома ІІ ступеня була удостоєна студентка гр. ГРС-11 Дундер Ольга за дослідження «Весілля в Малинівці як культова кінокомедія радянської епохи. Значення маєтку М.Б. Щербатова для зйомок фільму» (науковий керівник – д.і.н., проф. Петренко І.М.).

Дипломом ІІІ ступеня нагороджений студент гр. УПЕП-11  Кущенко Руслан за роботу «Великі Сорочинці: історичні віхи» (науковий керівник – д.і.н., проф. Оніпко Т.В.).


Виступає студент гр. Ф-11 Пилипенко Ігор


Доц. Петренко С.М. зі студентами І курсу – учасниками наукової конференції


Проф. Петренко І.М. з учасниками наукової конференції


Проф. Оніпко Т.В. підводить підсумки роботи секції «Історія України та історія української культури»


 Переможці та учасники засідання секції «Історія України та історія української культури»

У роботі секції « Педагогіка, психологія, етика та естетика» взяли участь 17 студентів І-ІІІ курсів, у тому числі іноземні студенти. Необхідно відмітити високий рівень теоретичної підготовки та актуальність обраних студентами тем. Під час засідання секції відбулася жвава дискусія.

Дипломом І ступеня була нагороджена студентка гр. Т-11 Перепеляк Євгенія за наукову роботу «Весільний рушник як феномен духовної та матеріальної культури українців » (науковий керівник  – к.і.н., доц. Семергей Н.В.).

Диплома ІІ ступеня була удостоєна студентка гр. М-31 Мовчан Ярослава за дослідження «Реклама як специфічний засіб комунікації» (науковий керівник – к.психолог.н., доц. Тодорова І.С.).

Дипломом ІІІ ступеня нагороджені іноземні студенти гр. МЕ-11 р., МО-11 р. Джафаров Ілкін Фіркат огли та Ісмаїлбайли Фуад Ісмаїл огли за роботу «Психолого-педагогічні умови успішної адаптації іноземних студентів до навчання в Україні» (науковий керівник – к. психолог.н., доц. Тодорова І.С.).


Під час засідання секції «Педагогіка, психологія. етика та естетика», на  
  передньому плані студенти групи Т-11 Зуб Олександр та Перепеляк Євгенія


Члени журі та студенти уважно слухають виступ студента Мамедова М. Г.


Виступають студенти Джафаров Ілкін Фіркат огли та Ісмаїлбайли Фуад Ісмаїл огли., які посіли третє місце

          

РОЗПОВІДЬ ПРО ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ ПОЛТАВИ

25 березня 2013 р. відбулася зустріч відомого полтавського краєзнавця, археолога та історика, доц. кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Коваленко Оксани Валентинівни зі студентами 1 та 4  курсів ПУЕТ. Лекція була присвячена історії Полтави та її архітектурним пам’яткам. По закінченні лекції відбулася цікава дискусія, під час якої студенти змогли задати виступаючій низку питань, які стосувалися стану та перспективи археологічної справи на Полтавщині.


Доц. Коваленко О.В. виступає перед студентами ПУЕТ


Студенти уважно слухають розповідь О.В. Коваленко про історичні пам’ятки Полтави

          

ЗУСТРІЧ  СТУДЕНТІВ ІЗ ВІДОМИМ НАУКОВЦЕМ

21 березня 2013 р. відбулася зустріч студентів групи І-31 та групи ТЕМС-4 м із відомим науковцем, краєзнавцем, членом Національної спілки журналістів України, членом Національної спілки краєзнавців України, публіцистом В.М. Григор’євим. У доробку краєзнавця налічується п’ять розвідок, присвячених історії рідного краю. В.М. Григор’єв розповів про збір матеріалів та підготовку чергової книги  «На вітрах історії», у якій йдеться про історію козацьких родин Глобинського краю. У ході обговорення книги відбулася зацікавлена дискусія. Студенти задавали автору питання, пов’язані з походженням їхніх родин.


В.М. Григор’єв виступає перед студентами


В.М. Григор’єв зі студентами та викладачами кафедри педагогіки, культурології ат історії


У музеї ПУЕТ. Зліва направо: доц. Семергей Н.В., доц. Петренко С.М.,
проф. Стрельніков В.Ю., Григор’єв В.М., проф. Оніпко Т.В. та проф. Петренко І.М.

          

Cтуденти пошановують пам'ять про Григорія Сковороду та Паїсія Величковського

29 листопада 2012 р. кафедрою педагогіки, культурології та історії  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Григорій Сковорода і Паїсій Величковський: постаті на тлі епохи». Конференція була присвячена 290-річчю від дня народження видатних представників ранньомодерної культури, уродженців Полтавщини Григорія Сковороди (1722 –1794) і Паїсія Величковського (1722–1794). Активними учасниками конференції були студенти  груп ЕП-11, ЕК-11, МО-11, МЗД-11, УПЕП-11.


Студенти груп ЕП-11 та ЕК-11 під час пленарного засідання конференції


Студенти І курсу  уважно слухають доповіді на пленарному засіданні конференції


Під час секційного засідання конференції


Секційне засідання конференції. Студенти груп ЕК-11 та УПЕП-11. На передньому плані гості конференції з Києва та Херсона


Студентка групи МО-21 Фурса Лілія виступає на секційному засіданні

          

ДІЗНАЄМОСЯ ЦІКАВЕ ПРО ПОЛТАВУ…

26 листопада відбулася зустріч студентів І курсу з почесним краєзнавцем Національної спілки краєзнавців України В.Ф. Волосковим. Відомий краєзнавець поділився своїми спогади про організацію екскурсійної справи в Полтаві та презентував нову книгу «200 памятных мест Полтавы». У ході зустрічі відбулася дискусія щодо майбутнього туристичного бізнесу в Україні.


Відомий полтавський краєзнавець В.Ф. Волосков
виступає перед студентами І курсу


Зацікавлено слухають студенти І курсу розповідь В.Ф. Волоскова про
 «секрети» екскурсійної діяльності


Під час дискусії…

          

Семінар-презентація «Історія опішнянської кераміки»

Здавна Полтавщина розвивала народні промисли. Вагоме місце серед них займала опішнянська кераміка. Історії започаткування та розвитку цього унікального промислу був присвячений семінар-презентація, який 2 жовтня 2012 р. відбувся в групі УПЕП-11. «Героєм» семінару став Дудченко Андрій, який не лише є уродженцем селища Опішне, але й з дитинства добре володіє технікою гончарної справи.


На фото: проф. Оніпко Т.В. та студенти гр.  УПЕП-11  з  опішнянськими  виробами під час семінару-презентації.

          

Студенти з Баку подорожують гоголівськими місцями…

12 вересня 2012 р. професор кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. супроводжувала студентів із Азербайджану під час екскурсії гоголівськими місцями. Гості з Баку були в захопленні від побаченого і почутого. З приємними враженнями від полтавської землі вони повернулись додому.


Студенти з Баку біля музею історії Полтавської битви


У Опішнянському національному заповіднику українського гончарства


Зустріч студентів із Азербайджану з відомим майстром гончарної справи Миколою Пошивайлом у м. Опішня


Біля музею-садиби  М.В.Гоголя в с. Гоголеве Шишацького району

          

Науковий злет починається з першого курсу

10 квітня 2012 р. члени наукового студентського гуртка кафедри педагогіки, культурології та історії взяли активну участь у роботі ХХХV наукової студентської конференції ПУЕТ за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2011 рік. На засіданні відповідної секції були присутніми близько 30 студентів, загалом з доповідями виступило 23 учасники. Цього року свої наукові розвідки представили студенти не лише 1-го, але й 2 та 4 курсів. Уперше на засіданні секції виступили студенти з Азербайджану.

Тематика студентських виступів виявилася багатоаспектною і включала в себе проблеми історії України, краєзнавства, психології, історії української культури. Про творчий підхід молодих науковців свідчить те, що ними було зібрано і систематизовано спогади учасників історичних подій, виконано анкетування з проблем психології, представлено власні поетичні спроби.

Заслуговує на увагу те, що низку наукових робіт студенти присвятили біографістиці, зокрема таким постатям як Г.С. Сковорода, Т.Г. Шевченко, Самійло Величко, а також своїм рідним, землякам, учителям. Регіоналістика представлена дослідженнями з історії та культурної спадщини Полтавщини, Сумщини, Дніпропетровщини, Миколаївщини тощо. Проблема збереження духовної спадщини українського народу знайшла місце в наукових роботах, присвячених історії Сорочинського ярмарку, еволюції українського національного вбрання, сережкам як оберегу української родини.

Диплом 1-го ступеня отримала студентка гр. МО-11 Лілія Фурса за роботу «Григорій Савич Сковорода (1722–1794) – видатний український просвітитель-гуманіст».

Дипломом 2-го ступеня відзначено роботу Миколи Вовка (гр. ТКД – 41 м) «Актуальні проблеми викладання у вищій школі».

Диплом 3-го ступеня вручено студенту гр. МЕ–11 а Джавіду Амірову за дослідження «Психологія страху».

Загалом цьогорічні наукові студії вкотре підтверджують велику зацікавленість молодих дослідників дисциплінами гуманітарного циклу, у чому без сумніву, є заслуга їхніх наукових керівників – викладачів кафедри педагогіки, культурології та історії: к.і.н., доц. Петренко С.М., к.психол.н., доц. Тодорової І.С., к.філол.н., доц. Сарапин В.В., д.і.н., доц. Петренко І.М. та д.і.н., доц. Оніпко Т.В. та інших.


Активні учасниці студентської наукової конференції Фурса Лілія (МО-11), Степанова Яна (ТКД-11), Бабенко Світлана (ТЕМС-11).


Уважно слухають виступи своїх колег студенти Джавід Аміров (МЕ-11а), Марина Паюнова та Світлана Рижа (ЕП-11) і Юлія Пойдун (ОА-11)


Під час засідання секції кафедри педагогіки, культурології та історії, 10 квітня 2012 р.


Члени журі: д.і.н., доц. Петренко І.М., д.і.н., доц. Оніпко Т.В., к.і.н., доц. Петренко С.М.


Учасник конференції в очікуванні результатів…


Переможці студентської наукової конференції: Лілія Фурса  (І місце), Микола Вовк (ІІ місце) (зліва), Джавід Аміров (ІІІ місце) (справа)


Привітання учасників конференції після завершення роботи секції. Зліва направо: Марина Паюнова, Юлія Барнич, Тетяна Оніпко, Ірина Петренко, Світлана Рижа

          

За результатами загально університетського конкурсу наукових робіт студентів, присвяченого Міжнародному дню студентів, який відбувався у листопаді 2011 р., відзначені наукові роботи:

Тюрєвої Ю.В. (ГРС-21), грамота і грошова премія (науковий керівник – к.і.н., доц. Петренко І.М.) Робота цієї студентки рекомендована до участі у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт.


Доц. Петренко І.М. та Тюрєва Ю.В.

Дипломами II ступеня відзначені наукові роботи:

 • Зернової Д.Д. (МЕ-11) – науковий керівник к.філол.н., доц. Сарапин В.В.
 • Марченко Я.Ю. (МЕ-21) – науковий керівник к.і.н., доц. Петренко С.М.
 • Медвідь А.В. (ГРС-21) – науковий керівник к.філол.н., доц. Сарапин В.В.
 • Татарченко М.І. (ГРС-21) – науковий керівник к.псих.н. Тодорова І.С.
 • Чаплинська В.В. (Ф-21) – науковий керівник к.і.н., доц. Петренко С.М.

***

Науково-дослідна робота студентів на кафедри культурології та історії проводиться під керівництвом викладачів кафедри під час вивчення навчальних дисциплін. Найбільш здібні та мотивовані до дослідницької діяльності студенти залучаються до поглибленого вивчення навчальних дисциплін через роботу у науковому гуртку кафедри, участь у предметних олімпіадах, студентських наукових конференціях різного рівню.